"Kochany tato, będą mnie nazywać dziwką. Gdy będę miała 16 lat, chłopcy wepchną mi ręce w majtki..." Mocna kampania

Młoda dziewczyna opowiada o tym, że będzie poniżana, molestowana, bita. I tłumaczy swojemu kochającemu ojcu, że jego bierność się do tego przyczyni - oto treść filmu wypuszczonego przez norweską organizację Care, która walczy z przemocą wobec kobiet.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Spot ma formę listu nienarodzonej córki do ojca. Dziewczyna opowiada, jak potoczy się w przyszłości jej życie.

- Urodzę się dziewczynką. To znaczy, że zanim skończę 14 lat, chłopcy z mojej klasy będą nazywać mnie dziwką. Oczywiście, tylko dla zabawy. W końcu chłopcy tak robią.

Może ty też tak robiłeś, gdy byłeś w ich wieku, żeby zaimponować kolegom? Jestem pewna, że nie miałeś nic złego na myśli - słyszymy zza kadru.

- Gdy będę miała 16 lat, kilku chłopców wepchnie mi ręce w majtki, gdy będę tak pijana, że nie będę w stanie stać prosto. Chociaż powiem "nie", oni tylko się roześmieją. Bo to śmieszne, prawda? - ciągnie narratorka.

Jej historia robi się coraz bardziej dramatyczna: - Zostanę zgwałcona w wieku 21 lat przez chłopaka, z którego ojcem chodziłeś co środę na basen. Ojcem, który zawsze opowiadał obraźliwe dowcipy, a ty się z nich śmiałeś. Nie przerwałeś tego, w końcu to nie był twój problem. Ale jego syn, wychowany na tych dowcipach stał się moim problemem - mówi córka do ojca.

"Tato, reaguj"

Potem opowiada o toksycznym związku, w który się zaangażuje. O swoim chłopaku, który będzie ją wyzywał, bił, a w końcu niemal zabije. - Ale jak to możliwe? Przecież nie zostałam wychowana na ofiarę - komentuje to narratorka.

Film kończy się apelem do ojca: - Nie pozwól moim braciom nazywać dziewczyn dziwkami. W końcu jakiś chłopiec uwierzy, ze to prawda. Nie toleruj obraźliwych dowcipów. Wiem, ze obronisz mnie przed lwami i tygrysami. Ale urodzę się dziewczynką. Proszę, zrób wszystko, aby to nie było dla mnie największe zagrożenie ze wszystkich.

Spot zdobył dużą popularność w Norwegii, został przetłumaczony na angielski. Niedługo powstaną też wersja rosyjska, francuska i hiszpańska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (316)
"Kochany tato, będą mnie nazywać dziwką. Gdy będę miała 16 lat, chłopcy wepchną mi ręce w majtki..." Mocna kampania
Zaloguj się
 • gdsta

  0

  Polak potrafi
  wyprzeć
  wszystko to co by mu mogło przeszkodzić w kontynuowaniu wulgarnego, sprośnego zachowania na co dzień, w domu i publicznie - cóż panowie bywają obleśni i za nic sobie tego wyrafinowanego zachowania nie dadzą odebrać jak widać po komentarzach
  więc piszą nas to nie dotyczy
  może kampania doprowadzi do tego, że dzieci się będą oburzać na to co słyszą z ust 'poprawnych' rodziców - może wtedy dotrze do chama, że jest chamem

 • Marcin Pogorzelski

  0

  Przeczytałem obejrzałem. Wniosek sam mi się nasunął. Ten spot pokazuje tak naprawdę dzisiejsze nasz nastolatki. To co narrator opowiada, to dzisiejsze realia, które są popularne pośród nich i duża większość dziewczyn się lubuje w tym, Nazwanie kogoś dziwką w dzisiejszych jest adekwatne do tego co się dzieje. Utrata dziewictwa wieku 14 lat, bo pośród koleżanek jest to popularne. Wymagany sex, co dziewicą jesteś? Nacisk. A potem mamy dziwkę. Od dziwek wyzwiska najczęściej płyną od takich dziewczyn, odłam jest chłopaków. Jeżeli taki dzieciak oddał się byle komu, pod naporem koleżanek - które uprawiają sex z kim popadnie. Od takich koleżanek wychodzi słowo, jesteś dziwką. A potem idzie w obieg. Nie ważne kto, co, dlaczego. Jak było. Potem słyszymy że to chłopaki wyzywają kogoś od dziwek. Ale idąc po sznurku do kłębka... chyba nie muszę kończyć, o co chodzi.Teraz alkohol. Będę pić i będą naduta i wypita jak stary alkoholik. Tato nie pozwól by wsadzili mi majtki do ręki jak będę wypita. Genialne przesłanie pozwól mi pić, ale broń mnie przed chłopakami by mi majtek nie wsadzili do ręki. A kto najczęściej robi takie kawały innym dziewczynom? Inne dziewczyny, które wkręcają do tego chłopaków, którzy tak naparwdę dostają po 4llierach. Bo szybciej osądza się o takie zbrodnie właśnie tą płeć męską, niż żeńską. Mało filmów w tym temacie było, kto jest prowodyrem. Kto był winny, zaczął i pociągnął innych ludzi umywając ręce potem, udając niewiniątka? Ten spot, tak naprawdę pokazuje jakie życie prowadzą obecne nastolatki. A próba jaka rodzica, tfu teraz nie ma słowa mama, tata. Opiekun zwróci uwagę takiej, kończy się agresją i to moje życie nie twoje. Teraz w erze bezstresowego wychowania, dziecko ma więcej praw niż rodzic. Ten spot tak naprawdę alarm o tym jakie spustoszenie zrobiło bezstresowe wychowanie.Bo alarm do ojca nic nie da taki,ok fajny spot. Ale z lukami prawnymi dla nastolatek. 21 lat gwałt to już inna bajka.

 • Antoni Rutkowski

  0

  Wypisz wymaluj sposób traktowania kobiet przez allachów. To dla nich ta instrukcja, niestety nie przyjmą - są przeważnie analfabetami a imam uczy tego właśnie. Kobieta służy do wygody mężczyźnie a mahomet uczy jak żona jest ci nie posłuszna, to od rana trzytmaj ją w łóżku i bij. W kulturze europejskiej kobieta była zawsze szanowana. Także pokazujcie ten durny filmik z właściwym komentarzem albo nie pokazujcie go w ogóle.

 • Saga Will

  0

  Czy jakiś normalny ojciec śmiałby się gdyby jego córkę dla żartów nazywano dziwką i czy normalna dziewczyna zalała by się tak że nie mogłaby się trzymać na nogach w wieku 16 lat? no tak ale ja dorastałam w latach 90 to już epoka ...

 • Saga Will

  0

  Czy jakiś normalny ojciec śmiałby się gdyby jego córkę dla żartów nazywano dziwką i czy normalna dziewczyna zalałaby się tak że nie mogłaby się trzymać na nogach w wieku 16 lat? no tak ale ja dorastałam w latach 90 to już epoka ...

 • Saga Will

  0

  Nie wiem czy jakiś normalny ojciec śmiałby się gdyby jego córkę dla żartów nazywano dziwką i czy normalna dziewczyna zalała by się tak że nie mogłaby się trzymać na nogach w wieku 16 lat? no tak ale ja dorastałam w latach 90 to już epoka ...

 • Angie Filipiak

  0

  a bedzie kazal jej ktos pic? to niech sie nie zadaje z takimi towarzystwami i tyle. ja sie nie zadaje i mam od tego spokoj.

 • camaretto

  0

  Za moich czasów to nie byli chłopcy. Ci się zachowywali jak ich ulica i koleżanki wychowały, kiedy z nami biegali z kluczami na szyi. Czyli ... grzecznie.
  A wszyscy uganiający się za nastolatkami panowie to byli 30-50 na ogół i zboczki very często. I z tymi i damy w średnim, i matrony miały problem...
  Co kraj to obyczaj, co pokolenie to inny problem.
  Moje koleżanki wychowują swoich chłopców grzecznie w stosunku do dziewczynek, dyskutowałyśmy nawet na ten temat. Bo jak się Jaś nauczy w młodości, taki na starość będzie miał szacunek do rodziców.
  ;)

 • birutha

  Oceniono 1 raz 1

  oto, do czego doprowadza edukacja seksualna w wydaniu postępowej Europy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX