W Iranie powstają "Mury Dobroci". Można zostawić na nich ubrania dla potrzebujących

Mury Dobroci to nowa metoda dzielenia się z najbardziej tego potrzebującymi.

Mury Dobroci to nowa metoda dzielenia się z najbardziej tego potrzebującymi. (Google Maps / Lahootan / Twitter (kadr))

Mury zwykle dzielą ludzi. Ale czasem zdarzają się wyjątki. Irańskie "Mury Dobroci" zachęcają do pomocy najbiedniejszym. A sam pomysł jest po prostu banalny!

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Mury Dobroci" stają się coraz bardziej popularne w całym Iranie. Mury takie mają zamontowane haczyki. Można zawiesić na nich ubrania. Mają też zachęcać ludzi do myślenia o najbiedniejszych i dzielenia się z nimi.- Daj, jeśli nie chcesz. Weź, jeśli potrzebujesz" jest napisane na murze w mieście Meszhed.

"Mury Dobroci" powstają w całym Iranie

Twórca "Muru Dobroci" w mieście Meszhed pragnie pozostać anonimowy. Opowiedział dziennikarzom Radia Wolna Europa, że zainspirowały go podobne akty dobroci w Iranie i na całym świecie. Na swoim murze napisał "bądź dobry, tak jak Bóg jest dobry dla nas".

- Widziałem obrazek podobnego muru w Isfahanie. Ludzie mogli zostawiać tam ubranie dla potrzebujących. Słyszałem też, że w Teheranie zamontowali specjalną lodówkę - ludzie zostawiają tam jedzenie - mówił serwisowi.Mężczyzna zaznaczył, że mur spotkał się z ciepłym przyjęciem. - Widziałem mężczyznę, który zostawił na murze dwa prawie nowe garnitury. Były nawet wyprane - cieszył się autor inicjatywy.

Dobroczynność przez Twittera

- Mężczyzna z Maszhad zdradził, że do promocji swojej inicjatywy użył mediów społecznościowych. - Poprosiłem, żeby ludzie przynosili rzeczy po trochu. Tak, by stale były dostępne ubrania dla potrzebujących - tłumaczył.

Jak opowiedział, to właśnie internet (zwłaszcza popularna w Iranie aplikacja Telegram) gra główną rolę w promocji akcji dobroczynnych. - Jeden z mężczyzn przyszedł do mnie z biednej dzielnicy Maszhadu. Powiedział mi, że adres muru znalazł w mediach społecznościowych - tłumaczył.

Zdradził, że jego największym marzeniem jest to, żeby pewnego dnia nie było nikogo, kto potrzebowałby "Muru Dobroci".

Iran od lat na granicy recesji. A dobroczynność kwitnie

"Mury Dobroci" są nie tylko coraz bardziej popularne. Stają się też coraz bardziej potrzebne. Irańska ekonomia od kilku lat jest na granicy recesji. Mimo, że oficjalne liczby mówią o 10 proc. bezrobociu, co piąty młody Irańczyk nie ma pracy.Napis na murze w mieście Sziraz informuje: "Jeśli nie potrzebujesz, podziel się. Jeśli potrzebujesz - weź".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (20)
W Iranie powstają "Mury Dobroci". Można zostawić na nich ubrania dla potrzebujących
Zaloguj się
 • basiacan

  Oceniono 1 raz 1

  "A sam pomysł jest po prostu banalny!"??? Chyba ktos ma problemy ze znajomoscia jezyka polskiego. Otoz ten pomysl jest GENIALNY! Jest prosty, tani i skuteczny.

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy -1

  Irańska ekonomia od kilku lat jest na granicy recesji.
  ============================
  Niestety ale płacą za islamską rewolucję i dopuszczenie do władzy Chomeiniego i Ajatollahów. Szach Reza Pahlavi, przewraca się w grobie...

  Piszę to ku przestrodze przed tymi co "łapią hostie" i oficjalne wystąpienia zaczynają od słów: eminencjo. Tylko czy ktoś mnie posłucha?

 • stary.gniewny

  Oceniono 1 raz 1

  "Opowiedział dziennikarzom Radia Wolna Europa..."

  to RWE jeszcze nadaje?
  Mnie już od dłuższego czasu przesyła tylko rachunki za prąd.

 • mukazy7941

  Oceniono 11 razy -1

  Szwedzi skazani na dozywocie za obcinanie glow.

  od dzis wg Wybiorczej szwedkie nazwiska to Hassan Al-Mandlawi i Al Amin Sultan.
  To z pewnoscia wysocy niebieskoocy blondyni, typowi Szwedzi.

  Oto dno i tony mulu. Ale ktos puka od dolu. Kto? Wybiorcza...

 • hienawtrampkach

  Oceniono 3 razy 1

  Pfy... W Polsce mamy caritus, firmę ssącą z budżetu państwa, którego działalność podobna jest do działania "fundacji" od obrony sześciolatków.
  facebook.com/notes/polska-nie-jest-pa%C5%84stwem-wyznaniowym/pi%C4%85te-nie-kradnij-chyba-%C5%BCe-w-caritasie/270048733106809/

  wiadomosci.onet.pl/warszawa/ksieza-caritasu-z-zarzutami-w-gre-wchodza-miliony-zlotych/vnehr

 • blski

  Oceniono 9 razy 5

  Chce przypomniec, ze nasz narod spotkal sie niezwykla i szczera zyczliwoscia ze strony Persow w czasie Wojny. Mimo, ze podczas gdy wojsko polskie bylo w sposob zorganizowany transportowani przez aliantow przez Iran, to ciagnacy sie z nimi cywile (Kobiety i dzieci) nie byli otoczni opieka i wtedy to wlasnie Persowie zajeli sie nimi niezwykle serdecznie i bez niczyjego ponaglania mimo, ze ci Polacy byli sprzymierzencami okupantow (po prostu prosci ludzie rozumieli, ze pomoc jest potrzebna i w miare swych skromnym mozliwosci jej udzielali).

 • zigzaur

  Oceniono 12 razy 4

  Lepsze państwo-szatnia niż państwo-pisuar.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 12 razy 8

  Irańskie społeczeństwo jest autentycznie otwarte, szczere, rodzinne, towarzyskie i gościnne. Europejczyk na ulicy irańskie ma problemy z uniknięciem zagadywań i zapytań o kraj swego pochodzenia. Często jest się zgarniany z ulicy na pogawędkę o wrażeniach z Iranu, ale o polityce też sobie można do znudzenia gaworzyć. Najbardziej mnie zaskoczyło niesamowite bezpieczeństwo na ulicach wielkich miast oraz, że często ani mieszkań ani samochodów się nie zamyka.

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy -8

  Państwo, które jest jedną wielką szatnią?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje