Duda i Szydło przed Trybunałem Stanu? "Kaczyński nieuchronnie pcha ich w tym kierunku"

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego może mieć dla prezydenta i premier bardzo poważne konsekwencje - ocenia Rafał Grupiński. I dodaje, że do takiej sytuacji przyczynia się sam prezes PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia jest nieważny - uznała szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i wstrzymała jego publikację w Dzienniku Ustaw. Odpowiedź Trybunału nie pozostawia złudzeń: premier ma obowiązek ogłosić ten wyrok.

Do słów Kempy na konferencji prasowej odniósł się Rafał Grupiński z PO. - Orzeczenia TK publikuje się i wykonuje niezwłocznie. TK jest instytucją, która stoi na straży demokracji w Polsce; nie wolno tego w żaden sposób podważać. Wątpliwości dotyczące tego, w jakim składzie Trybunał orzekał, jest oczywiście szukaniem wyjścia z trudnej sytuacji, w której politycy PiS postawili zarówno Andrzeja Dudę, jak i Beatę Szydło - mówił.

- Jarosław Kaczyński wraz ze swoim otoczeniem i doradcami nieuchronnie pchają prezydenta i premier przed Trybunał Stanu - ocenił poseł. Zdaniem Grupińskiego niepublikowanie wyroku TK było właśnie próbą uchronienia Dudy i Szydło przez TS.

Co było w wyroku?

Trybunał Konstytucyjny stwierdził 3 grudnia, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z konstytucją. Ale wybór pozostałej trójki był zgodny z ustawą zasadniczą.

Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm. Przypominamy, że prezydent Andrzej Duda do tej pory nie zaprzysiągł tych sędziów.

Co z wyrokiem z środy?

Czy podobnego pisma należy się spodziewać w sprawie wyroku Trybunału ze środy 9 grudnia? TK uznał wtedy nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym za częściowo niezgodną z konstytucją. W tej sprawie Trybunał także orzekał w składzie pięcioosobowym. I to orzeczenie także nie zostało jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (266)
Duda i Szydło przed Trybunałem Stanu? "Kaczyński nieuchronnie pcha ich w tym kierunku"
Zaloguj się
 • jurobas

  0

  Witam wszystkich. Proszę o wypowiedzenie się w sprawie co to jest Trybunał Stanu co może lub jaka kara może spotkać postawione osoby
  JUREK

 • sw.stefan

  Oceniono 1 raz 1

  A tak naprawdę nic nie zrobią ,Ziobro miał też mieć trybunał, jedna koteria PO i PiS.

 • polak1706

  0

  Brawo Duda i Szydło! Tak Trzymać! Polacy chcą widzieć za kratkami POwców/PSLowców i POdobnych za przewały, malwersacje i POdobne!

 • sebastian1168

  0

  do dziś trochę mi go było szkoda, że dał się wepchnąć w rolę, której chyba jednak nie chciał, bo i też nie wiedział, co mu Kaczyński zaplanował - ale od dziś życzę mu Trybunału Stanu, bo każdy jednak odpowiada za swoje czyny, a on nie jest z innej gliny

 • 0

  Czego wy wszyscy tak znęcacie się nad tym biednym kurduplem ?Ojciec nie lubił go, bo nigdy nie wiadomo było co mu strzeli do głowy. Dla matki był nikim. . Mimo,że sam uwielbiał matkę, ta kochała tylko Lecha. Nawet po śmierci ulubieńca nic się nie zmieniło. Czy gdyby Was tak doświadczyli rodzice bylibyście dobrymi ludźmi ? Ni matki, ni ojca, ni brata. Samotny stary człowiek znienawidzony przez Rodaków. Pozbawiony rodziny bez powodzenia u kobiet.Stał się niegodziwcem wśród niegodziwych . Idiotą wśród głupców. Zdradzony, odrzucony i jedyną jego satysfakcją jest gdy się go boją słabsi od niego..Nienawidzi wszystkich . Czy wy krytykanci chcielibyście być na miejscu tego biednego starca?

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  Melduję, że w klapie to żadne kotki, tylko moduł w-fi, bluetooth i GPS, żeby prezes mógł swobodnie sterować w każdych okolicznościach.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to pan Bóg ich dobrał wszystkich w kupie,pod względem fizjonomii?

 • stanislaw.sk

  Oceniono 2 razy 0

  PO złamała przepis w czerwcu ub.r, wybierając 5 zamiast tylko 3 sędziów TK, ale czy PiS miał prawo i sprawiedliwie wybrał w nocy 5 sędziów TK, bez dyskusji, i których Duda wczesnym rankiem zaprzysiągł?

 • raw-ka

  Oceniono 1 raz 1

  O drugiej w nocy to rozwalają bankomaty w Polsce i do tego przyłączają TK autorstwa PIS żeby rozwalić do reszty polskie prawo !.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX