W 2016 roku to urzędy skarbowe będą ścigać mandatowych dłużników

To nie wojewodowie, a naczelnicy urzędów skarbowych będą wierzycielami w przypadku mandatów drogowych od początku 2016 roku.Ustawa o administracji podatkowej ma sprawić, że ściągalność mandatów w Polsce wzrośnie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Poprawa skuteczności ściągania mandatów jest głównym celem zmian. Obecnie pomiędzy policją a urzędem skarbowym jest jeszcze urząd wojewódzki. To tam rejestrowane są nieopłacone w terminie mandaty i stamtąd przekazywane są do egzekucji.

Zmiany dzięki ustawie

Od przyszłego roku, za sprawą ustawy o administracji podatkowej, to się zmieni. Kilkuset urzędników, którzy obecnie zajmują się niezapłaconymi mandatami zostanie przeniesionych z urzędów wojewódzkich do właściwych izb skarbowych. Dzięki temu, wykorzystując możliwości urzędów skarbowych, ich działania będą skuteczniejsze.

JAK JEST?

1. Dostajemy mandat,

2. jego wierzycielem jest urząd wojewódzki,

3. Nie płacimy w ciągu 7 dni,

4. Uruchamia się postępowanie egzekucyjne,

5. Sprawę przejmuje naczelnik urzędu skarbowego.

JAK BĘDZIE OD 1 STYCZNIA?

1. Dostajemy mandat,

2. Jego wierzycielem jest Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu,

3. Skrócony czas obiegu dokumentów ma zwiększyć ściągalność.

Jeden wierzyciel

- Zgodnie z ustawą o administracji podatkowej część zadań wojewody, związanych z rozliczaniem niezapłaconych mandatów karnych oraz gospodarowaniem bloczkami mandatów karnych, zostanie przekazana do Opola oraz do właściwych miejscowo dyrektorom izb skarbowych - powiedziała "Dziennikowi Wschodniemu" Magdalena Przytuła z Lubelskiego Urzędu Skarbowego.

1/3 kierowców nie płaci

Według raportu NIK mniej niż połowa należności za kary administracyjne i mandaty została zapłacona w terminie. 23 procent wpłynęło dzięki postępowaniom egzekucyjnym, a blisko 1/3 ukaranych przez policję lub ITD uniknęła finansowych konsekwencji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (89)
W 2016 roku to urzędy skarbowe będą ścigać mandatowych dłużników
Zaloguj się
 • kst666

  Oceniono 5 razy 5

  No to kolejna obietnica PO zrealizowana, ale gniew ludu pójdzie na konto PiS

 • dalacin4

  0

  'blisko 1/3 ukaranych przez policję lub ITD uniknęła finansowych konsekwencji.' - przeciez zaden zdrowy na umysle czlowiek nie bedzie placil za to, ze przyczjei w krzakach wolicjanci wlepili mu mandat za przejscie przez ulice po ktorej nic nie jechalo

 • ceoll

  Oceniono 3 razy -1

  oj, mandat, zaraz mi wielki mandat... Ja powiem, że to jest tylko opinia wyrażona przez policjanta / obrońcy resortowych dzieci / i go nie respektuję. Odeślę ten nic nie wart świstek papieru do Straszydły

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz -1

  proponuje od razu po złapaniu ---wieszac lub rozstrzeliwac a przed egzekucją naczelnik US wymierzy 50 batow na miejskim pręgierzu.

 • jakizajety

  0

  100 na 50...tak? Uważasz,że jest ok...i właśnie tacy powinni kończyć na drzewach,aby nie zniszczyć życia niewinnych.

 • jasio1231

  0

  A nie prosciej uzaleznic roczne ubezpieczenie auta od czystego konta mandatow. Zalegasz z mandatami? - nie na ubezpieczenia. Auto idzie stac na ceglach a nie jezdzic. A rola policji sprowadza sie do usuwania z ulicy kazdego samochodu bez ubezpieczenia. Proste ale bardzo skuteczne

 • Ben Maciag

  0

  Dlaczego mozemy krytykowac naszych politykow,wrecz obraac ich a nie mamy prawa pisac na temat uchodzcow?? Bo komentarze sa zablokowane. O co chodzi? Czyzby oni byli az tak "swieci"? prosze odpowiedz od redakccji

 • starydziat

  Oceniono 1 raz 1

  dopiero wchodzi ? A w Krakowie już to działa, właśnie dostałem info z US że piszą do banków żeby mi zablokować konta na zapłacenie mandatu.

 • strass1

  Oceniono 5 razy 5

  Maliniak i inni funkcjonariusze pis-u Konstytucję IV i pół RP stale łamią bez konsekwencji ,a nas będą ścigać za stówę lub dwie? To konstytucja nawet tyle nie jest warta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX