Sędzia Trybunału Konstytucyjnego przepytuje posła PiS. To trzeba zobaczyć

Poseł PiS Marek Ast miał bronić przed Trybunałem Konstytucyjnym nowelizacji ustawy o TK. Kilka pytań zadanych mu przez jednego z sędziów pokazało, że nie przygotował się do tej roli najlepiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPodczas dzisiejszej rozprawy TK Marek Ast w pewnym momencie odpowiadał na pytania jednego z sędziów.

Poseł był zapytany, czy od czasu wprowadzenia nowelizacji konstytucji (1997 roku) był problem z określeniem czasu kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
- Czy może pan wskazać trudności praktyczne z określeniem czasu kadencji sędziów TK? - zapytał sędzia Piotr Tuleja.
Marek Ast długo unikał odpowiedzi. Dopiero po chwili przyznał:
- Trudno mi wskazać tego typu trudność - powiedział.
- Ile wynosi kadencja Prezesa Trybunału? - zapytał sędzia.
- 9 lat. Wynika to z ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
- Z jakiego przepisu to wynika?
Marek Ast i z tym pytaniem miał duży problem. Po chwili nerwowego sprawdzania notatek powiedział: - Jeśli Trybunał raczy mi ten przepis przypomnieć...
- Dziękuje panie pośle. Takiego przepisu nie ma w ustawie - skwitował sędzia.

Wystąpienie Asta skomentował na Twitterze dziennikarz Faktów TVN:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (694)
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego przepytuje posła PiS. To trzeba zobaczyć
Zaloguj się
 • 0

  Taki TK należy rozwiązać. Stanowi bowiem istotny element zatrzymania reform w Polsce. TK winien podporządkować się Suwerenowi, który jest podmiotem prawa. Wola Suwerena jest najwyższym prawem a nie wola TK. Jeśli TK sprzeciwił się woli Suwerena a sprzeciwił się poprzez decyzje ściśle polityczne do których nie był powołany, naruszył prawo i powinien ponieść konsekwencje karne.Platforma Obywatelska Trybunał Konstytucyjny
  traktowała koniunkturalnie.

  Tussistowcy w latach 2008 - 2015 nie wykonali aż 48 wydanych w tym okresie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego! Trybunał Konstytucyjny zaczęli popierać jedynie wówczas gdy zrozumieli,że może on im służyć w celu zablokowania reform państwa.

 • 0

  Pytania do TK

  Czy członkowie TK mogą pisać listy niekomunikatywne ( np . takie jak do premier pani Beaty Szydło? Czytałem list niejakiego Rzeplińskiego to przecież istny bełkot.

  Czy uzasadnienie wyroku TK musi być dla Suwerena niekomunikatywne? Czy TK umie pisać komunikatywnie?

  Jeśli nie, to odejdźcie i oszczędźcie wstydu.

  Zasada prostomyślności (sformułowana przez prof. zw. dr. hab Józefa Bańkę, Uniwersytet Śląski) wszystkich obowiązuje a Was sędziowie w szczególności.

  Nie potrzebujemy przemyceń alogicznych ubranych w sądowniczą nowomowę. Mowa musi być "tak" , "tak", "nie', "nie". Stara zasada prostoty komunikacji werbalnej.

 • Juliusz Wnuk

  0

  Pisiorki nie grzesza ani wiedza ani inteligencja, wiec nie mozna sie dziwic, iz taki osobnik zaczyna glupiec przed forum inteligentnych osòb...Biedne stworzenie boze....

 • plautilla

  Oceniono 2 razy 0

  Robert Bugaj i ja też : Uważamy, że sędzia nie ma prawa przepytywać posła. Kimże on jest, żeby stawiać się ponad posła. Wybrany z klucza politycznego przez parlament ponad osobę wybraną przez tysiące obywateli. To żenujące i odrażające arogancją i pychą sędziego. A to, że nie było problemów z kadencją to nie jest żaden argument za niekonstytucyjnością jakiegoś zapisu. W ogóle bardzo często argumentacja TK budzi ogromne wątpliwości. Np. dlaczegóż to niby przewodniczący, który po trzech latach miałby rotacyjnie oddać kierowanie innemu sędziemu miałby być mniej niezależny - tego nie wyjaśnisz żadną normalną logiką.

 • rudy102a

  Oceniono 2 razy 0

  I takie państwo nam funduje PiS.
  Dziękuję ale ja nie skorzystam.
  12.12.2015 przed trybunałem!

 • anders76

  Oceniono 2 razy 2

  Mogl spokojnie wyjasnic, nas wybral Narod a prezes wie co Narod chcial i my to dokladnie robimy. Cala reszta jest bez znaczenia.
  Vivat Jarozbav Primus ! Polonie Salvator !
  Na pohybel wyksztalciuchom z trybunalow i innych sadow !

 • Henryk Krupa

  Oceniono 2 razy 0

  To znamienne jak wielu przedstawicieli tej politycznej opcji wykazuje publicznie indolencję i braki elementarnej wiedzy w wielu dziedzinach. Kompromitują się i zawstydzają swych promotorów. Popełniają błędy fonetyczne,artykulacyjne i fleksyjne.Nie wspomnę już o brakach ogłady, lekceważeniu kultury dyskusji i savoir-vivre.Legitymacja posła Sejmu RP narzuca styl i wymagania.Nie potrafisz,nie pchaj się na afisz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX