Prezydent zrzuca winę na poprzedni Sejm, Ziobro krytykuje protesty [PODSUMOWANIE]

Trybunał orzeka o konstytucyjności wyboru sędziów, a prezydent wygłasza orędzie, w którym nie wspomina o niekorzystnym dla siebie orzeczeniu. Oto, co jeszcze musisz wiedzieć na temat bitwy o Trybunał Konstytucyjny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyboru sędziów TK

Z orzeczenia Trybunału wynika, że wybór dwóch sędziów, których kadencja mijała już po rozpoczęciu kadencji nowego Sejmu był niekonstytucyjny. Zgodny z Konstytucją był natomiast wybór trzech pozostałych sędziów.

Trybunał orzekł też, że prezydent Duda miał obowiązek niezwłocznie przyjąć ślubowanie od trzech legalnie wybranych sędziów. Do tego jednak nie doszło.

2. Orędzie prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w orędziu do narodu odniósł się do politycznego zamieszania związanego z wyborem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie odniósł się jednak do orzeczenia TK. Co więc zawarł w przemówieniu? Prezydent obarczył winą za obecny kryzys poprzedni Sejm, poinformował, że nie wycofuje się ze swojej decyzji o przyjęciu ślubowanie sędziów wybranych przez PiS oraz, że zamierza powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów Trybunału.

3. Krytyka orędzia

Większość komentatorów skrytykowała orędzie Andrzeja Dudy. Dziennikarze zwracali uwagę na to, że zabrakło w nim najważniejszego - odniesienia do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Prezydent nie zamierza respektować wyroku TK i chce podgrzewać spór konstytucyjny" - komentowała Dominika Wielowieyska, a Jacek Nizinkiewicz pisał, że "szkoda było pieniędzy i czasu antenowego na orędzie".

4. Głos ministra sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro pojawił się w programie Jana Pospieszalskiego, gdzie stwierdził, że orzeczenie w sprawie wyboru sędziów "daje asumpt tym, którzy powątpiewają w apolityczność Trybunału, a raczej sądzą, że to ciało polityczne".

- Gdzie były te wszystkie autorytety, te wydziały prawa, te rozmaite organizacje prawnicze, gdy dochodziło do zamachu na Konstytucję, co dzisiaj stwierdził Trybunał Konstytucyjny (...), gdy dochodziło do bezprawnego wyboru dwóch sędziów - pytał Ziobro, by wreszcie stwierdzić, że protesty przeciwko zmianom w TK są "mało wiarygodne i budzą wątpliwości, co do ich szczerości i intencji".

5. Reakcja PiS i kolejne orzeczenie TK

Przypuszczalnie Jarosław Kaczyński, Beata Szydło czy też Stanisław Piotrowicz, którego partia uczyniła bojownikiem w sprawie Trybunału, zabiorą głos jutro, przy okazji posiedzenia Sejmu. Dotychczas wypowiedział się marszałek Marek Kuchciński, który stwierdził, że orzeczenie ma "walor historyczny", odnosi się bowiem do "sytuacji prawnej, która w ostatnich dniach uległa zasadniczej zmianie".

Jednak spór w tej sprawie nie skończy się prędko. 9 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma badać kolejną nowelizację ustawy o TK - dokonaną już w listopadzie przez nowy, zdominowany przez PiS Sejm. Ustawa jeszcze nie weszła w życie, ale Sejm już wybrał wczoraj na jej podstawie pięciu kolejnych sędziów TK, którzy w nocy złożyli ślubowanie przed prezydentem. Co z nimi dalej? Nie wiadomo.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (447)
Prezydent zrzuca winę na poprzedni Sejm, Ziobro krytykuje protesty [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Obaj w temacie prawa są jednakowo durni albo wiernie wypełniają polecenia Świrosława który już dawno powinien być w Tworkach.

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Przed Trybunałem Stanu należy postawić zwolnionych dyscyplinarnie sędziów Trybunału konstytucyjnego; weszli tam w sposób nieprawy.
  Im jak całej tej rządzącej od 25 lat naszym krajem hołocie zdaje się, że na wszystko mogą sobie w naszym kraju pozwolić.
  Czas zdecydowanie położyć temu kres. Zerwać z tych szubrawców politycznych, a niekonstytucyjnych sędziów togi na zawsze i surowo ukarać za łamanie Konstytucji RP i stawianie się nad Sejmem i Prezydentem wybranymi przez Suwerena, aby zreformowali, uzdrowili i oczyścili z mafii PO i szemranego TK nasz Kraj.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Zamach na TK to zrobił rząd PO i PSL przez wybranie pięciu sędziów do TK do których nie mieli żadnego prawa, to teraz nie będą mieći żadnego i b. dobrze.

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 9 razy -9

  //
  Zgodnie z art. 130 Konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi następującej treści:

  Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

  maliniak do dymisji i pod trybunał stanu

  a pretensje do

  ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa
  tel.: (+48) 22 6215035, faks: (+48) 22 6216767
  e-mail: biuro@pis.org.pl

  ul. Wiejska 10
  00-902 Warszawa
  Telefon: (48 22) 695-29-00
  Fax: (48 22) 695-22-38
  Mail: listy@prezydent.pl

 • banwit

  Oceniono 10 razy -8

  Pisowskiego tałatajstwa nie można słuchać, tyle fałszu, kłamstw, podłości nie usłyszałem nigdzie i nigdy

 • drugiepietro

  Oceniono 1 raz 1

  Co za prawników wykształcił UJ? Jeden doktor praw, pracownik naukowy UJ, uzurpuje sobie prawo zastępowania TK. Drugi, również prawnik, zapomina, że dopóki TK nie wyda orzeczenia domniemywa się, że akt prawny lub jego przepis jest zgodny z Konstytucją.

 • puch-atek

  Oceniono 8 razy -8

  ty, Ziero! yebał cię dziki pies Dingo!!! Infantylny z kur wysynku! I proszę o pozew, ty kaczy hooju, ci...sie nidoyebany!

 • rosfita

  Oceniono 7 razy -7

  Mysle ze musimy wyjsć na ulice i powiedziec stop uzurpatorskiemu zawłaszczaniu panstwa przez grupę nienawistnych ludzi, ktora stanowi zdecydowana mńiejszosc tego spoleczenstwa.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 2

  Prezydent olał TK, bo jest on nielegalny :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX