We Francji zamknięto 3 meczety. Powód? Głoszenie radykalnych poglądów

To dopiero początek. Planuje się zamknięcie ponad stu świątyń.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak podaje The New York Times, w środę francuskie władze zdecydowały o zamknięciu trzech meczetów. Powód? Głoszono w nich radykalne hasła.

Minister Spraw Wewnętrznych, Bernard Cazeneuve, argumentował, że w świetle ostatnich ataków działanie było niezbędne. - Będziemy podejmować stanowcze kroki wobec tych, którzy rozsiewają nienawiść we Francji - mówił w parlamencie.

Dwa z radykalnych ośrodków znajdowały się w Paryżu, jeden w Lyonie. Ponadto, w Nicei zamknięto cztery nieformalne domy modlitwy. Minister Cazeneuve zapowiedział, że meczety pozostaną zamknięte przez cały okres trwania ogólnokrajowego stanu wyjątkowego.

Duże zagrożenie?

Nie jest do końca wiadome, jak duże zagrożenie stanowiły meczety. W domach kilku osób zasiadających we władzach jednej ze świątyń policja odnalazła rewolwer, ukryty twardy dysk i dokumenty dotyczące dżihadu.

Jak donosi telewizja al-Jazeera, francuski rząd planuje zamykanie kolejnych meczetów. Według Hassana El Alaoui, imama odpowiedzialnego za nominowanie lokalnych i regionalnych duchownych muzułmańskich, zamkniętych może zostać nawet 160 meczetów. Świątynie te są prowadzone nielegalnie, bez właściwych licencji, i promują radykalne poglądy.

El Alaoui zaznaczył jednak, że działania władz są całkowicie zgodne z prawem. Potępił także sprawców zamachów w Paryżu: - To banda złodziei i dilerów, poprzebierana w szaty duchowości - mówił - Tu chodzi nie o muzułmanów, a o terrorystów. To kwestia bezpieczeństwa nas wszystkich.

We Francji znajduje się około 2600 meczetów. Kraj ten ma jedną z największych muzułmańskich populacji w Europie.

Islam - fascynująca cywilizacja czy zagrożenie? Odpowiedzi na to pytanie poszukaj w tych książkach >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (149)
We Francji zamknięto 3 meczety. Powód? Głoszenie radykalnych poglądów
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  0

  "Skuteczna maśc na szczury.
  Wystarczy szczura złapac, posmarowa pod łapkami i ...."

 • rroarr1979

  0

  Jutro KOD zbiera się o 12.00 pod ambasadą Francji w Warszawie. Będziemy protestować w obronie demokracji i wolności religijnej we Francji. Zapraszamy do udziału!

 • skwierz55

  0

  Gdybyscie to zrobili 15 lat to dwostu FRANCUZOW jeszcze by zylo, kto za to odpowie, no prezydenci zastanowcie sie, tego tak zostawic nie mozna, narazacie cala EUROPE.

 • kato-rznik

  Oceniono 1 raz 1

  Czekamy na zamykanie Radyja i kościołów w Polsce.
  Polacy.

 • vilomort

  0

  Tak, to ma sens - jak ktoś grozi ci śmiercią w sklepie, szkole, meczecie, to zamykasz sklep, szkołę lub meczet. Super logika. I druga sprawa - zamknęli, czy czasowo zamknęli - bo chyba jest różnica? ;)

 • 1997linda

  0

  To moze sie skonczyc jak druga ALGIERIA........

 • jackreacher

  0

  "Zamachowcy z Paryża rekrutowali bojowników wśród migrantów w Budapeszcie" tego to nie wolno komentowac bo zbyt blisko zwiazane z tak zwanymi "uchodzcami"

 • Darek Przybyło

  0

  U nas teraz będą wybory regionalne, w których najprawdopodobniej wygra Front National (skrajna prawica) - w tedy meczety będą wszystkie w ich regionach zamykać 'mam nadzieję! )

 • 1group

  Oceniono 3 razy 3

  A dlaczego nie deportują wojowniczych imamów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX