Bez dyskusji. Sejmowa komisja rekomendowała kandydatury PiS na sędziów TK

Wśród krzyków i protestów opozycji, Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zdecydowała o rekomendowaniu Sejmowi wybór na sędziów TK pięciu kandydatów zgłoszonych przez PiS. Po dwóch wypowiedziach posłów PO komisja uchwaliła, by głosowano bez dyskusji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Mimo ostrych protestów posłów PO i Nowoczesnej, którzy przywoływali m.in. uchwałę Trybunału (w której ten wystąpił do Sejmu powstrzymał się od wyboru nowych sędziów do czasu wydania wyroków wobec ustawy o TK oraz jej nowelizacji), sejmowa komisja rekomendowała pięcioro kandydatów na sędziów TK. Zajęło to zaledwie godzinę.

Zobacz retransmisję z posiedzenia komisji>>>

20:10 Początek obrad. Od razu posłowie Nowoczesnej zgłaszają wniosek o przesunięcie posiedzenia komisji na późniejszy termin ze względu na uchwałę TK.
20:12 Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz poddaje wniosek pod głosowanie, a komisja go odrzuca. Piotrowicz nie przyjmuje argumentacji posłanki klubu Nowoczesna, że ma ta ma prawo odwołać się do prezydium Sejmu.
20:18 Mimo protestów opozycji i kłótni z przewodniczącym, komisja przystępuje do niezwłocznego procedowania. Przewodniczący ignoruje wniosek posła PO Roberta Kropiwnickiego i przerywa próbę odczytania uchwały TK.
20:21 Przedstawiane są kolejne kandydatury na sędziów Trybunału.
20:39 Rozpoczęła się dyskusja nad wnioskami. Opozycja oświadcza, że postępowanie jest niezgodne z prawem, ponownie powołując się na uchwałę TK.
20:46 Po dwóch wystąpieniach posłów PO, członkowie PiS nie chcą słuchać dalszych wypowiedzi. Argumentują, że Ci zamiast zadawać pytania, odnoszą się do spraw, które "były już omawiane". Jest wniosek o przejście od razu do głosowania.
20:51 Komisja przyjmuje wniosek o przejściu do głosowania. Pomimo ostrych protestów posłów opozycji i krzyków na sali, przewodniczący Piotrowicz rozpoczyna głosowania.
21:05 W pięciu kolejnych głosowaniach komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie pięć kandydatur zgłoszonych przez klub PiS. Za głosowali posłowie PiS i Kukiz'15.

WŁĄCZ RADIO

- Zamknąłem dyskusję, bo nikt o tych kandydatach nie chciał rozmawiać - powiedział dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia Stanisław Piotrowicz. - Udzielałem głosu i wszyscy powtarzali to samo, czyli odczytywali jakieś dokumenty nieodnoszące się kompletnie do przedmiotu posiedzenia - powiedział, odnosząc się do uchwały TK.

Kandydatami PiS na sędziów TK są: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował wcześniej, że głosowanie nad tymi kandydaturami odbędzie się w Sejmie w środę.

"...i już. Koniec zabawy. PiS na komisji"

Sposób prowadzenia posiedzenia komisji od razu wywołał komentarze i protesty posłów opozycji. "PiS bezrefleksyjnie odgrywa rolę brutalnej i awanturniczej partii rządzącej, w której opozycja obsadziła go jeszcze przed wyborami", napisał na Twitterze Paweł Wójcik.

"PiS nie dopuścił do zadawania pytań kandydatom na sędziów. Padł wniosek o odwołanie przewodniczącego komisji zignorowany przez przewodniczącego" - zwrócił uwagę poseł PO Jan GrabiecSpór o 5 sędziów

Sejm poprzedniej kadencji - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK 8 października. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu.

Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać. Sejm - głosami PiS i Kukiz'15 - zdecydował o unieważnieniu ich wyboru i teraz chce wybrać pięciu nowych sędziów.

O co właściwie chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny? Tłumaczymy krok po kroku>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (465)
Bez dyskusji. Sejmowa komisja rekomendowała kandydatury PiS na sędziów TK
Zaloguj się
 • tennieztej

  0

  Czyścić, czyścić i jeszcze raz czyścić nie oglądając się na racje tych skowyczących, jęczących zwolenników koryta którzy uzbrojeni w kontytucję Kwacha źebrają o demokrację.

 • kuma1

  Oceniono 3 razy -1

  Zamach na wolną i demokratyczną Polskę trwa.! Zdrajcom przygotujemy czyściutkie ubranka i cele do wyboru .

 • Leon Raj

  Oceniono 1 raz -1

  Ósmego października krzyczało PiS a teraz krzyczy PO. Widzicie jakąś różnicę??????

 • Leon Raj

  Oceniono 1 raz -1

  CYTUJĘ j.w.: "Sejm poprzedniej kadencji - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK 8 października". A teraz PO tak płacze że PiS pomimo sprzeciwu opozycji wybiera nowych członków TK.

 • wawa1920

  Oceniono 7 razy -1

  Ale wysyp płatnych,pisich trolli.Nowa kasa z Luksemburga???

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 9 razy -1

  KUKIZ ŚMIERDZIELU dałeś złodziejowi plecy, po których wskrobały się złodziejaszek DUDA i szczerbaty kotowieprz KACZYŃSKI ZE SWOJĄ MAFIĄ!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 5 razy -1

  czas sprawić pisdezielcom taką "łaznię",żeby ci idioci smoleńscy i mafia kibolska wspierająca dla jaj wreszcie zaczęła odczuwać,że w Polsce nie są sami,że 83% społeczeństwa myśli jak normalni ludzie!bierzemy się do roboty!

 • blasphemy

  Oceniono 2 razy 2

  "w której ten wystąpił do Sejmu powstrzymał się od wyboru nowych sędziów"
  "że ma ta ma prawo "
  Czy ktoś czyta te babole zanim je wypuści w świat? Ach, jak ja cenię dobre dziennikarstwo...

 • montagnes44

  Oceniono 5 razy -1

  Prokurator z dobrej stalinowskiej szkoły dzisiaj na służbie sekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX