Jak rok Tuska w Brukseli wpłynął na PO? Prof. Cześnik bezlitośnie podsumowuje [CYTAT DNIA]

01.12.2015 07:37
prof. Mikołaj Cześnik ostro ocenia decyzję Tuska o wyjeździe do Brukseli

prof. Mikołaj Cześnik ostro ocenia decyzję Tuska o wyjeździe do Brukseli (Fot. Virginia Mayo, AP)

Donald Tusk stanął na czele Rady Europejskiej rok temu. Choć dla byłego premiera to ogromny sukces, prof. Mikołaj Cześnik nie ma wątpliwości, że roczna nieobecność polityka zaszkodziła PO.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1 grudnia 2014 roku Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej, co doprowadziło do koniecznych zmian w rządzie i samej partii. - Jego gwałtowna rezygnacja i postawienie na panią Ewę Kopacz, która okazała się liderem średnim, żeby nie powiedzieć miernym, powoduje, że dzisiaj Platforma jest w miejscu, w którym jest, tzn. jest w kryzysie, toczy się tam walka o przywództwo - zauważa politolog Uniwersytetu SWPS prof. Mikołaj Cześnik.

PO nie ma lidera?

Jak dodaje, problem Platformy polega na tym, że tam nie widać potencjalnego lidera, który miałby zastąpić Donalda Tuska. - To jest zresztą zasługa samego Tuska, który przez lata pozbywał się ludzi zdolnych, którzy mogliby ewentualnie jego przywództwu zagrozić. To nie jest tak, że każdy członek partii nosi tę buławę przewodniczącego czy prezesa partii w swoim plecaku - nie wszyscy się, mówiąc najkrócej, do tego nadają, no a w PO takich, którzy się do tego nadają, jest bardzo mało z powodu polityki, którą Donald Tusk prowadził przez lata - wyjaśnia Cześnik.

Po przegranych wyborach parlamentarnych Ewa Kopacz zrezygnowała ze startu na przewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Swoje kandydatury zgłosili Tomasz Siemoniak, Grzegorz Schetyna i Borys Budka.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (139)
Jak rok Tuska w Brukseli wpłynął na PO? Prof. Cześnik bezlitośnie podsumowuje [CYTAT DNIA]
Zaloguj się
 • koperchytla

  Oceniono 2 razy 2

  Unii wystarczył rok jego władania i się rozpada. Facet przynosi pecha.

 • ciesiol

  Oceniono 1 raz -1

  Dzieki Bogu z jakiegokolwiek bądź kościoła Polak po raz pierwszy zajal tak poważne stanowisko i tyle i az tyle, To jest sukces platformy i jej rzadow. Orban na pewno nie ma szans i to jest sukces platformy i to sa fakty a żadna pedalska wredota /kaczynskich/ tego nie zmieni bo oni i ich dupodajce nadaja się na ch.... i to tez jest faktem.

 • 2-julita

  Oceniono 4 razy 4

  co podsumowywać jak nic nie robił
  coś bełkocze po angielsku i to wszystko

 • mariami

  Oceniono 2 razy 0

  A kogóź to takiego wyciął z potencjalnych liderów? W kółko były gadki o Schetynie. No jest Schetyna, byl szefem MSZ, niczym szczególnym się nie wykazał. Sikorski - był szefem MSZ i marszałkiem, nie wyciął go Tusk, usunął sie ze wzgledu na 'osmiorniczki'. Komorowski - był prezydentem - Tusk go więc nie wyciął. No więc gdzie ci liderzy, przywodcy, gdzie te chłopy? Pewno jacyś sie znajdą, mniej znani. Nie ma co dramatyzować i obsesyjnie winić za wszystko Tuska. Ale oczywiście, on jako charyzmatyczny przywódca (tak, tak, czy wam się to podoba czy nie) przyciągał zwolenników Platformie.

 • gzymek12

  Oceniono 3 razy -1

  ~=================================================================
  2600 zł na godzinę - tyle zarabia Izabela Mrzygłocka - posłanka PO - prezeska Rady Ochrony Pracy.
  ===================================================================

 • si-si2

  Oceniono 7 razy 3

  Moderator samodzielnie wprowadziła cenzurę ?

 • si-si2

  Oceniono 15 razy 7

  A ja , patrząc na Tuska , dostrzegam, że jest w permanentnym stresie , bo sobie po prostu nie radzi. ... Ot , PO - dwórkowy młotek wśród elit ...;))) . Pewnie na psychotropach po których przybyło mu wrednej kalafy ;)

 • 2mimoza

  Oceniono 8 razy 0

  Postawił na głupią, ale pyskatą zadymiarę. A kto miałby stanąć na czele ? Głupiński czy inny ćwok udający inteligenta ?

 • andrzej23195

  Oceniono 6 razy 4

  Jedyny z nich zachowujący rozsądek i powściąglie formujący wypowiedzi to Schetyna , Popieram PIS i Kukiza 15 ale to on może uratopwać PO . Reszta tak jak Kopacz nie umie przyznać się do błędów i próbuje to nadrobić butą i propagandą a to poważny błąd . Zawiść dyskredytacja innych która zawsze była w PO już nie działa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje