Karnawał w Wenecji. Władze boją się terrorystów, ale zakazu noszenia masek nie będzie

01.12.2015 07:06
Uczestnicy karnawału w Wenecji w tradycyjnych maskach

Uczestnicy karnawału w Wenecji w tradycyjnych maskach (Fot. Wikimedia Commons / Frank Kovalchek / CC BY 2.0)

Pomimo obaw przed atakiem terrorystycznym w czasie najbliższego karnawału w Wenecji będzie można nosić maski - ogłosiły władze miasta. Odrzucono zaskakujący, jak się podkreśla, pomysł zakazu chowa twarzy za karnawałowymi maskami.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Maski oczywiście będą w czasie karnawału - zapewnił burmistrz Luigi Brugnaro przecinając wszelkie spekulacje na ten temat. Zarząd miasta nad laguną wyraził przekonanie, że zastosowane środki bezpieczeństwa nie mogą przekreślić słynnej weneckiej tradycji.

Postulaty zakazu noszenia masek, jednego z symboli miasta i karnawału, zostały uznane w mediach za nie do pomyślenia. Prowadzono dyskusje, w których dominowały opinie, że jest to wręcz niewyobrażalne i może tylko zniechęcić turystów do przyjazdu. Dlatego burmistrz zaapelował do Włochów i cudzoziemców, by jak co roku przyjechali bawić się nad Canal Grande.

Wzmożone kontrole i środki bezpieczeństwa

Zapowiedziano zarazem, że w czasie karnawału na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku, przyciągającego co roku dziesiątki tysięcy turystów z całego świata kontrole będą nadzwyczaj skrupulatne. To zaś oznacza, że uczestnicy największej w Europie zabawy pod gołym niebem, ukrywający się za maskami powinni liczyć się z kontrolą tożsamości.

Szczególnym nadzorem ze strony sił porządkowych i wszelkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym wojska, objęto okolice placu Świętego Marka. Mimo tych nadzwyczajnych kroków Wenecja pozostanie miastem otwartym - obiecują władze, które uzgodniły ich szczegóły z MSW.

- Jest to miasto specjalne i zatem powinno też mieć specjalną ochronę - powiedział włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano przedstawiając szczegóły przygotowanego po zamachach w Paryżu planu pod hasłem "Wenecja miastem bezpiecznym".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (10)
Karnawał w Wenecji. Władze boją się terrorystów, ale zakazu noszenia masek nie będzie
Zaloguj się
 • goralca

  Oceniono 2 razy 2

  No proszę w Europie narasta psychoza i strach przed terroryzmem, a niemieckie gadzinówki z uporem maniaka (przy współpracy pożytecznych idiotów z GW) straszą Unię i Polskę "rządami faszystów z PiS". Dlatego polecam bardzo ciekawy artykuł pana Wroblewskiego - coczywiście nie przeczytace go tu na "wybiorczej".
  wiadomosci.wp.pl/kat,141202,title,Tomasz-Wroblewski-nieodrobiona-lekcja-PiS-u-Dziennikarze-ida-na-skroty,wid,18012996,wiadomosc.html?ticaid=1160a1
  ---------------------
  Dawno zachodnie media nie troszczyły się tak o stan Polski. Istny wysyp. Nie ma dnia, żeby zacny europejski tytuł nie biadolił nad naszym upadkiem. Ni to najazd, okupacja, ni to koniec ery Jagiellonów. Schyłek Polski praworządnej, dobrodusznej wstrzemięźliwością swoich przywódców i tolerancją obywateli. Żegnaj. Nie ma kraju, który "długi czas uchodził za wzorcowe państwo członkowskie UE" - wzdycha niemiecki dziennik "Die Welt".

  Ale tak naprawdę, to nie ma kraju, którego nigdy nie było. Polska ani nie stała się po wyborach tak straszna i pochmurna, jak ją opisują, ani też nie była tak wytworna i pogodna zanim PiS przejął rządy. Rzecz rozgrywa się w wyobraźni zagranicznych korespondentów, ale na szkodę wizerunku nas wszystkich.

  Alarmistyczny ton, w szczególności niemieckich gazet, zaskakująco wiernie odzwierciedla ton komentarzy w polskiej lewicowej prasie. Jakby ktoś, zamiast rozmawiać z ludźmi na ulicy i sięgać po różne źródła, tłumaczył tylko rzeczywistość przez histeryczne teksty z "Gazety Wyborczej".

  Dla niemieckich czy holenderskich czytelników szok i współczucie musi być spore, bo ten "nowy kraj" nacjonalistów i homofobów przeciwstawiany jest Polsce sprzed miesiąca - kipiącej praworządnością i wolnością. Kiedy już znajomy z Teksasu, co strzelbę wozi umocowaną w swoim pick-upie, napisał, że martwi się o mnie, jak sobie teraz daję radę w tym policyjnym państwie, sam zacząłem zachodzić w głowę, jak w tak krótkim czasie przeszliśmy tak długą drogę.

  Przypisywanie diabolicznych cech nowemu rządowi napędzanemu "oślepieniem, upojeniem i lękiem" - jak pisze korespondent "Die Welt" - poniekąd można wytłumaczyć chorobą nękającą media na całym świecie. A jest nią brak pieniędzy. Dziennikarze, z braku czasu i środków, idą na skróty. Łapią za telefon i obdzwaniają dyżurnych politologów, albo nawet lepiej - jednego redaktora, który jeszcze nie ochłonął po przeżyciach pisania własnego tekstu do "Newsweeka" czy "Gazety Wyborczej". Skoro nawet szacowny "Financial Times", w korespondencji opisującej krajobraz po październikowych wyborach, sięga po opinie zaledwie dwóch politologów i obydwu obnoszących się ze swoimi sympatiami do PO, to co się dziwić lewicowej prasie. Brytyjski dziennik "The Guardian" pomawiając Antoniego Macierewicza o antysemityzm, najwyraźniej oparł tekst o twitterowe przekazy, bez sięgania po oryginał wypowiedzi, nie mówiąc już o innych źródłach i opiniach, które pomogłyby zweryfikować poglądy nowego ministra obrony. Ten sam dziennik, bez wnikania w szczegóły, zadekretował koniec wolności słowa w Polsce, bo wicepremier Piotr Gliński nakazał zdjąć sztukę teatralną noblistki. Sztukę, której ani nie zdjął ani nie miał zamiaru cenzurować.

 • panzerfaust39

  Oceniono 5 razy 3

  Dalej pochylajcie się z troską nad imigrantami z Afryki i Azji witajcie ich kwiatami i balonikami przyjmujcie ich dawajcie zasiłki pomagajcie im to już niedługo ze strachu nie wyjdziecie z domu

  Aby skutecznie rozwiązać problem imigrantów należy w pierwszej kolejności zlikwidować lewactwo które przenosi marksistowską zarazę politpoprawności

 • czarnydoktor

  Oceniono 3 razy 1

  Tak oto lewaccy terrorysci nienawidzacych wszystkiego co ma zwiazek z szeroko pojmowana tradycja, daza do zniszczenia panstw narodowych i ich tradycji. Za kilka lat ramadan bedzie mial ta sama pozycje co Boze Narodzenie, albo to drugie sie zlikwiduje.

 • 2-julita

  Oceniono 5 razy 1

  przezroczyste maski , będzie widać co za gęba pod nią
  nie potrzeba masek , wystarczy na te wszystkie gęby popatrzeć i już jest maskarada

 • 2-julita

  Oceniono 6 razy 2

  ale sobie piwa nawarzyli
  najlepiej nago bo pod ubraniem może być broń

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy -3

  Maskarada nazywam polityke migracyjna, ktora ma tylko jedna i te sama maske:

  sv.wikipedia.org/wiki/Skriet#/media/File:The_Scream.jpg

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 9

  "Karnawał w Wenecji. Władze boją się terrorystów, ale zakazu noszenia masek nie będzie"

  Sorry, ale czy "rodowici" Francuzi i Belgowie byli w jakikolwiek sposób zamaskowani?

 • drk0202

  Oceniono 13 razy 3

  Jeszcze kilka lat i przez takich lewackich dobrodziei to wiele kobiet będzie nosiło maski. Nie będą takie piękne i kolorowe jak te w Wenecji. Maski będą do siebie bardzo podobne. Przeważającym kolorem będzie czarny.

 • ktos210

  Oceniono 5 razy -1

  Trzeba nosić takie maski żeby widać było kolor skóry :)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje