Szwecja nie radzi sobie z uchodźcami. Otrzyma pomoc od Unii, a część migrantów trafi do innych krajów

01.12.2015 06:33
Policja kontroluje uchodźców z nielegalnego obozu w Malmo

Policja kontroluje uchodźców z nielegalnego obozu w Malmo (Fot. TT NEWS AGENCY / REUTERS)

154 mln euro i zapowiedź rozlokowania części uchodźców zmierzających do Szwecji w innych krajach - taką obietnicę złożył Sztokholmowi unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W związku z kryzysem migracyjnym Szwecja otrzyma pomoc finansową od UE, a część uchodźców zostanie rozlokowana w innych krajach - obiecał w poniedziałek w Sztokholmie Awramopulos.

- Komisja (Europejska) zaproponuje, aby uchodźcy starający się o azyl w Szwecji zostali przeniesieni do innych krajów - powiedział Awramopulos. Nie ujawnił, o jaką liczbę osób chodzi oraz do jakich krajów mają one trafić.

Ponadto według Awramopulosa Szwecja nie będzie musiała przyjmować 4,5 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji z puli uzgodnionej na wrześniowym szczycie UE. Zgodnie z tym porozumieniem do Szwecji przyjechało dotychczas jedynie 39 Erytrejczyków z Włoch.

Nawet 200 tys. azylantów

Szwecja ma dodatkowo otrzymać od UE 154 mln euro na politykę migracyjną, z czego 11 mln niezwłocznie na wzmocnienie granic. O pomoc w związku z trudną sytuacją prosił wcześniej szwedzki rząd.

W tym roku Szwecja przyjęła już 148 tysięcy wniosków o azyl. Według prognoz do końca 2015 roku może to być nawet 190 tysięcy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje