Asad: wśród syryjskich uchodźców zmierzających do Europy są terroryści

01.12.2015 06:22
Baszar el-Asad

Baszar el-Asad (Fot. Wikimedia Commons / Kremlin.ru / CC BY 4.0)

Wśród syryjskich uchodźców "dochodzi do infiltracji terrorystów" - mówił prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie dla czeskiej telewizji, którego fragmenty opublikowano w poniedziałek.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pytany, czy Europejczycy powinni bać się uchodźców z Syrii, Asad powiedział: "To mieszanina. W większości są to dobrzy Syryjczycy, są patriotami (...) Ale oczywiście wśród nich dochodzi do infiltracji terrorystów, to prawda".

Cały wywiad, przeprowadzony z prezydentem Syrii w Damaszku, zostanie wyemitowany w czeskiej telewizji we wtorek.

Kryzys imigracyjny w Europie

Setki tysięcy syryjskich uchodźców dotarły w tym roku do Europy, często bez dokumentów, wywołując obawy w wielu krajach, że wśród nich mogą być bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie, która w ubiegłym roku na zdobytych terenach w Syrii i Iraku ustanowiła samozwańczy kalifat. Zamachy terrorystyczne IS w Paryżu z 13 listopada, w których zginęło 130 osób, wzmogły wezwania w państwach UE, aby zwiększyć kontrole przybyszów.

Turcja obiecała, że pomoże w powstrzymaniu napływu migrantów do Europy w zamian za pomoc finansową, zniesienie wiz i ożywienie negocjacji akcesyjnych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje