Mieszkaniec Rybnika pozywa Skarb Państwa za smog w mieście i domaga się zadośćuczynienia

30.11.2015 22:36
Smog nad Rybnikiem. Zdjęcie z marca 2011 r.

Smog nad Rybnikiem. Zdjęcie z marca 2011 r. (Dominik Gajda / Agencja Gazeta)

Obywatel Oliwer Palarz uważa, że zanieczyszczenie powietrza w Rybniku godzi w jego dobra osobiste takie jak zdrowie i komfort życia. Dlatego domaga się od Skarbu Państwa 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O złożeniu przez Palarza, działacza Rybnickiego Alarmu Smogowego (RAS) w rybnickim sądzie pozwu, którego adresatem jest resort środowiska, poinformował inny przedstawiciel RAS - Zdzisław Kuczma.

Palarz argumentuje, że zanieczyszczenie powietrza w Rybniku w latach 2010-2015 regularnie przekraczało normy dopuszczalne dla m.in. pyłów PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu. Jako dowód przedstawia raporty - dzienne, miesięczne i roczne - zawierające wyniki pomiarów składu powietrza wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Życie w Rybniku grozi astmą i przewlekłą chorobą płuc

Powód podkreśla, że mieszkanie w mieście, w którym systematycznie dochodzi do przekroczeń dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji, oznacza wiele negatywnych konsekwencji. To m.in. dyskomfort psychiczny, poważne obawy o zdrowie związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Znaczne zanieczyszczenie powietrza ogranicza też swobodę poruszania się, bo w takiej sytuacji zaleca się pozostanie w domu - dodał.

- Chcemy przekazać władzom państwowym sygnał, że nie zamierzamy biernie znosić dalszej bezczynności w zakresie poprawy jakości powietrza - oświadczył wnioskodawca.

Art. 23 Kodeksu cywilnego: prawo do ochrony życia prywatnego

Jako podstawy prawne umożliwiające złożenie pozwu jego autor wymienia art. 23 Kodeksu cywilnego, gdzie powołuje się na prawo do ochrony życia prywatnego i mieszkania. Palarz powołuje się również na art. 8 ratyfikowanej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Na gruncie tego przepisu orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka potwierdza, że życie na obszarze, na którym występuje skażenie powietrza w przypadku pasywności lub nieefektywności działań władz publicznych zobowiązanych do podjęcia określonych działań, stanowi naruszenie art. 8 Konwencji - uważa powód.

Pomysł wytoczenia państwu sprawy cywilnej zrodził się w RAS. Jego przedstawiciele podkreślają, że skonsultowali go z prawnikami. Działania podjęte zostały dzięki współpracy z Fundacją Frank Bold i krakowską kancelarią radców prawnych Sanecki Kowalik Filipcova.

Jeśli Palarz uzyska zadośćuczynienie, chce całą kwotę przekazać na szpital bądź hospicjum zajmujące się leczeniem chorób spowodowanych złą jakością powietrza.

Pozew został złożony w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Terminu pierwszej rozprawy jeszcze nie wyznaczono.

WSA: Opłata klimatyczna w Wiśle niezgodna z prawem

To nie pierwsza sądowa interwencja podjęta przez przedstawicieli Rybnickiego Alarmu Smogowego, walczącego o poprawę jakości powietrza. Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po skardze złożonej przez Kuczmę uznał, że samorząd Wisły pobiera opłatę klimatyczną niezgodnie z prawem, bo nie powinna ona być pobierana w miejscach, w których przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. WSA stwierdził nieważność uchwały z 2008 r. ws. opłat miejscowych.

W opinii przedstawicieli RAS, pojawiający się w każdym sezonie grzewczym smog to skutek m.in. skutek palenia śmieci i zaniechań w wielu dziedzinach, m.in. optymalizacji spalania węgla. Palenie śmieci jest źródłem wielu toksycznych związków powodujących poważne konsekwencje zdrowotne, jak nowotwory, zawały serca i choroby układu oddechowego - przypominają. Zalecają wymianę pieców na nowocześniejsze, korzystanie z miejskich zasobów grzewczych, ograniczenie ruchu samochodowego i spalania węgla.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (47)
Mieszkaniec Rybnika pozywa Skarb Państwa za smog w mieście i domaga się zadośćuczynienia
Zaloguj się
 • there.there

  Oceniono 1 raz 1

  Może lepiej zacząć trochę niżej i donosić na sąsiadów palących butelkami i jeżdżących bez filtra dpf?

 • Mieczysław Bujek

  0

  Ponad 40 lat temu pracowałem na Śląsku.Dziwi mnie trochę ten artykuł o Rybniku bo wtedy najbardziej zadymione były Katowice i Chorzów.Rybnik jako jedyne miasto bardzo mi się wtedy podobało,było bardzo dużo zieleni a zieleń właśnie pochłania takie coś i było tam najzdrowsze wtedy powietrze na Śląsku.Dlatego jestem tym pozwem mocno zdziwiony no chyba że włodarze miasta wycięli zieleń.

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy 0

  Ja myślę, że czerwoni oj przepraszam zieloni globalni syjomonopoliści powinni doprowadzic do wysmażenia nowego statuta kołchoźnego dla babć kiwających się przy kominkach i piecach i liczących ile to w tym miesiącu braknie na przetrwanie. Nowy status to będzie terrorysta klimatyczny. Zaraz po wprowadzeniu godziny policyjnej oraz pełnogębnego reżimu na terenie jewrokołchoza włącznie z ocenzurowaniem ynterneta stanie u drzwi załoga dżi i sąsiad kolabor. Ciekawe jak finalnie, bo o to im chodzi owym onym pozbawia jednostka możliwości robienia sobie papu? Mam kilka pomysłów ciekawe czy trafię?

 • pacior4

  Oceniono 2 razy 2

  wszystko ok tylko dlaczego przeciw Skarbowi Państwa a nie samorządowi?

 • gazetawyborcza123123

  0

  to efekty doplacania przez panstwo na 'eko'groszki sprzedazy infrastrukury takim z rwe i kompletnego braku inteligencji w rozbudowie sieci energetycznych. moze nowa ekipa bedzie miala jakis bardziej propolski plan

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 2

  pozwy zbiorowe...to może być jakaś metoda aby pogonić motłoch do wymiany piecy....naprawy swoich passatów tdi...i podróżowania komunikacja zbiorową....

 • lovepeacemusic

  Oceniono 1 raz 1

  Mięczak. Pozdrawiam z Krakowa

 • rumburak1960

  Oceniono 12 razy -10

  Kopidoły pod domem zaczną palić mu opony.

 • psyhodelic

  Oceniono 20 razy -8

  Dlaczego w mediach tak mało na temat szczytu klimatycznego w Paryżu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje