Szydło na szczycie klimatycznym w Paryżu: Przystąpimy do porozumienia, ale jest jeden warunek

30.11.2015 22:04
Wystąpienie Beaty Szydło na inauguracji szczytu klimatycznego w Paryżu

Wystąpienie Beaty Szydło na inauguracji szczytu klimatycznego w Paryżu (STEPHANE MAHE / REUTERS / REUTERS)

- Wierzymy, że porozumienie będzie globalne i wszystkie państwa podejmą wysiłki na rzecz zapobiegania zmianom klimatu. Dla Polski to podstawowy warunek przystąpienia do porozumienia - powiedziała premier Beata Szydło na inauguracji szczytu klimatycznego w Paryżu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Premier zaznaczyła, że Polska oczekuje, że inne państwa podejmą porównywalny wysiłek do zadeklarowanej przez Unię Europejską redukcji emisji. Zadeklarowała, że Polska, choć nie ma obowiązku, jest gotowa do 2020 r. wyasygnować 8 mln dolarów, aby wesprzeć m.in. zielony fundusz klimatyczny w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji.

- Jako jedno z nielicznych państw osiągnęliśmy ogromne redukcje emisji, nasz wynik to aż 30 proc. w stosunku do roku bazowego 1988 przy jednoczesnym dwukrotnym wzroście PKB według parytetu siły nabywczej. Czujemy się liderami i mamy do tego realne podstawy. Czujemy także odpowiedzialność za przebieg tego procesu i wynik obecnego szczytu - dodała.

- Apeluję do wszystkich państw o włączenie się do grupy donatorów pomocy klimatycznej. Wierzę głęboko, że obecna konferencja doprowadzi nas wszystkich do tego, byśmy mogli podpisać dobre porozumienie, które zagwarantuje bezpieczeństwo nam wszystkim i przyszłym pokoleniom - podsumowała.

Szczyt w Paryżu. Stawka? "To przyszłość planety, przyszłość życia"

Paryż to jeden z pierwszych celów zagranicznych podróży premier i drugi międzynarodowy szczyt po niedzielnym spotkaniu w Brukseli UE-Turcja. W inauguracji paryskiego szczytu wzięła udział bezprecedensowa w historii konferencji klimatycznych grupa blisko 150 liderów, teraz pałeczkę przejmą negocjatorzy.

- Nigdy stawka międzynarodowego spotkania nie była tak wysoka: to przyszłość planety, przyszłość życia - powiedział prezydent Francji Francois Hollande.

- Kraje rozwinięte muszą wziąć na siebie swoją historyczną odpowiedzialność (za emisje) - powiedział Hollande. - Wschodzące gospodarki muszą przyspieszyć swoją transformację energetyczną, a kraje rozwijające się muszą zostać wsparte w adaptacji do zmian klimatycznych - powiedział francuski prezydent. Dodał, że musi być zapewnione finansowanie na rzecz transferu technologii do krajów rozwijających się.

Chodzi o uzgodnione w Kopenhadze zobowiązanie krajów rozwiniętych, by od 2020 r. przekazywać krajom rozwijającym się 100 mld dol. rocznie. To wartość przekazywanych technologii, inwestycji prywatnych, ale też środków publicznych.

Cel szczytu: nie dopuścić do wzrostu temperatury powyżej 2 st. C

Na trwającym do 11 grudnia szczycie COP21 w Paryżu ma być zawarta globalna umowa klimatyczna, która ma nie dopuścić do wzrostu średnich temperatur powyżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu do ery przedindustrialnej. Swoje deklaracje dotyczące krajowych wkładów do globalnych wysiłków na rzecz ochrony klimatu złożyło ponad 180 krajów odpowiedzialnych za ok. 95 proc. światowych emisji. Oferta UE to redukcja emisji o co najmniej 40 proc. do 2030 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (139)
Szydło na szczycie klimatycznym w Paryżu: Przystąpimy do porozumienia, ale jest jeden warunek
Zaloguj się
 • saja33

  0

  "- Jako jedno z nielicznych państw osiągnęliśmy ogromne redukcje emisji, nasz wynik to aż 30 proc. w stosunku do roku bazowego 1988 przy jednoczesnym dwukrotnym wzroście PKB według parytetu siły nabywczej. Czujemy się liderami i mamy do tego realne podstawy. "
  NO WŁAŚNIE, POLSKA W RUINIE !!!!!!!!!!!!

 • Ars Lupin

  0

  Polska nie musi nic robic aby chronic klimat, po co? Lubimy zyc w smrodzie a Krakow to miasto najbardziej zaczadzone, ale co nas to obchodzi? My jestesmy narodem krnabnym, nie podporzadkujacym sie, wiec co? Apoco to Szydlo wogole do Paryza pojechalo?
  Aby cos podpisac co jej Kaczka kazala. Wie ono (to Szydlo) co mowic moze a co nie??
  Aj Polaszki wy to macie politykow, Duda co to Hanuk swietuje, Szydlo co komus cos oblizuje,
  a moze dlatego w Paryzu???

 • typowy_seba2

  0

  jakby swiatu zalezalo na klimacie to wprowadziliby zakaz celowego starzenia sie produktow. No, ale jak widac cala ta akcja ekologia to nic innego jak pieniadze. Narzucmy komus jakies poronione przepisy, zeby nie mogl sam produkowac.. mi im sprzedamy. Cierpi natomiast moja dusza jak wiele ludzi wierzy w te bzdury.. jak latwo milionom mozna taka scieme wmowic.

 • Janusz Kot

  Oceniono 9 razy -7

  Tu nie chodzi o ocieplenie klimatu.Tu chodzi o zdrowie i życie setek tysięcy Polaków.Czym oddychamy ? Wystarczy parę razy kliknąć,aby przekonać się jakie mamy powietrze,zwłaszcza w tych dniach :zimnych,bezwietrzny,wyżowych. W tym i w latach następnych umrze przedwcześnie ponad 45 tys mieszkańców ,setki tysięcy zachoruje,albo będzie kumulować w sobie liczne trucizny pochodzące z emisji powierzchownych,czyli komunalnych,liniowych czyli z rur wydechowych,bo wycięto katalizatory i DPF-y.
  A większość tych trucizn jest po to by ratować polski węgiel i górników.

 • qbba77

  0

  Ja przestanę wywozić śmieci do lasu jak nikt nie będzie wywoził.... idiotka... ręce opadają

 • facio_libre

  Oceniono 3 razy 3

  "Cel szczytu: nie dopuścić do wzrostu temperatury powyżej 2 st. C: - HA HA HA HA HA HA HA!!!

 • insmy

  Oceniono 10 razy -8

  Szydło, ty głupia polsko cipo. Jesteś ze Śląska. Zapomniałaś ile tam smrodu. Proponuję, abyś pojechała do Rybnika i zobaczyła czym tam palą. Miałem kopalnianym. Tam można się udusić. Szczególnie jesienią i zimą. Smród, smród i jeszcze raz smród. Nie przekręcaj idiotko faktów, i nie wprowadzaj świata w błąd. Siedzisz ciągle w kościele i rozpie...sz na cały świat kłamstwa. Wstyd ty damska dziaduwo.

 • apacz66

  0

  Proponować nasze 8 mln gdy od wnuków "poyczac mamy 12 do 25 mld rocznie to szczyt obłudy. Ciegle wychodzi szydło z worka. Tyle, że Szydło po klimakterium a wortek parciany.

 • ksings

  Oceniono 20 razy 18

  czyli globalnego ogłupiania ludzkości ciąg dalszy, a najbardziej przerażające jest to, że większość wierzy w te bzdury...
  wstawiłbym link ale ze względu na cenzurę się nie da, a podobno mamy wolność słowa..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje