Putin mówi: "Turcja zestrzeliła rosyjski samolot, by chronić handel ropą z dżihadystami z PI". A Moskwa dozbraja Su-34 w Syrii

30.11.2015 20:35
Najbardziej zaawansowany technologicznie spośród maszyn rosyjskiego lotnictwa - Su-34

Najbardziej zaawansowany technologicznie spośród maszyn rosyjskiego lotnictwa - Su-34 (Fot. Oleg V. Belyakov - AirTeamImages/Wikimedia commons)

- Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec na pograniczu syryjsko-tureckim w celu ochrony handlu ropą z Państwa Islamskiego (IS) - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin dziennikarzom na marginesie szczytu klimatycznego w Paryżu. W międzyczasie Moskwa zdecydowała o dodatkowym wyposażeniu dla Su-34 w Syrii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem Putina, chodziło o ochronę dostaw do Turcji realizowanych przez Państwo Islamskie, dla którego dochody ze sprzedaży ropy naftowej są jednym z głównych źródeł finansowania.

Zestrzelenie 24 listopada rosyjskiego bombowca, które pociągnęło za sobą drastyczne pogorszenie stosunków między Moskwą a Ankarą przez tureckie lotnictwo, Putin nazwał "ogromnym błędem".

Nowoczesne Su-34 wyposażone w rakiety samonaprowadzające

Tymczasem rosyjskie władze wojskowe zdecydowały o wyposażeniu wykorzystywanych w Syrii wielozadaniowych samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 w pociski typu "powietrze-powietrze". Poinformował o tym rzecznik rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych pułkownik Igor Klimow.

- Wyposażenie rosyjskich myśliwców w rakiety z samonaprowadzającymi głowicami ma na celu zwiększenie zdolności samoobrony - zaznaczył Klimow. Podkreślił, że pociski rakietowe typu "powietrze-powietrze" mogą niszczyć cele oddalone do 60 km.

Myśliwce bombowe typu Su-34 (w kodzie NATO - Fullback) są uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie spośród maszyn rosyjskiego lotnictwa, które uczestniczą w operacji wojskowej w Syrii. Mają na wyposażeniu bomby kierowane typu KAB-250 i KAB-500 oraz niekierowane bomby lotnicze typu OFAB-500. Od poniedziałku uzbrojenie konwencjonalne zostało poszerzone o broń precyzyjnego rażenia.

Wszystkie wchodzące w skład kontyngentu samoloty bojowe w Syrii są przystosowane do przenoszenia takiej broni; wcześniej nie korzystano z takiej możliwości.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło bezpośrednio po incydencie, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (272)
Putin mówi: "Turcja zestrzeliła rosyjski samolot, by chronić handel ropą z dżihadystami z PI". A Moskwa dozbraja Su-34 w Syrii
Zaloguj się
 • krawat23

  0

  Tytuł tej notki sugeruje, że źli Rosjanie zmodernizowali swoje samoloty w Syrii.
  Autor to idiota czy tylko dureń?

 • same64

  Oceniono 2 razy 0

  kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/ukraincy-wykluczyli-polakow-z-prac-ekshumacyjnych-

 • same64

  Oceniono 2 razy 0

  Czego takich rzeczy trybuna nie pisze.
  wydarzenia,ukraina?zobacz/ukraincy-wykluczyli-polakow-z-prac-ekshumacyjnych-

 • kotekkot

  Oceniono 5 razy 1

  Dzisiejsze pociski trafiają z dokładności do centymetrów? Dlaczego zatem pozwalają cysternom jechać bezkarnie z ISIS do Turcji?

 • gburiaifuria

  Oceniono 7 razy 1

  bez wzgledu na to czy sie lubi Rosjan czy nie w tym konflikcie trzebaby byc nacpanym by popierac Turcje i islamistow, ktorzy szykuja potezna rozrobe w Europie.

 • jarek_w_kajdankach

  Oceniono 4 razy 2

  Piękne maszyny. Ruscy maja dryg do samolotów. Dziwne bo w II Wojnie ich samoloty nie były najlepsze. No owszem Ił-2 był skuteczny ale poza tym? Chyba jakiś dobry myśliwiec na koniec wojny wystawili.

 • iarna

  Oceniono 9 razy -1

  Co kacapek, boli morda?
  Nie ostatni raz, uwierz mi, coraz więcej spośród tych co mają cię po dziurki w nosie chce ci przypie4dolić i w końcu to zrobi.

 • psyhodelic

  Oceniono 8 razy 2

  Dlaczego Polskie ośrodki opiniotwórcze popierają zbrodnicze działania Turcji

 • zbimes

  Oceniono 6 razy 2

  Autor tego tekstu nie rozróżnia techniki od technologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje