Prezydent skierował do Sejmu projekty ws. wieku emerytalnego i kwoty wolnej

30.11.2015 19:35
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Przywrócenie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn zakłada projekt noweli skierowany w poniedziałek do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kolejny prezydencki projekt skierowany do Sejmu przewiduje podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zasadniczą propozycją zawartą w projekcie zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest przywrócenie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r.

"Wiek przechodzenia na emeryturę będzie więc zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Podkreślono, że zmiany te obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Z kolei podstawowym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł - podała Kancelaria Prezydenta. Jak uzasadniono, w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 października 2015 r.

"Podwyższenie kwoty wolnej do 8 002 zł w sposób istotny poprawi sytuację ekonomiczną osób uzyskujących dochody na poziomie uznawanym za minimum socjalne. Podatkiem nie będą bowiem obciążone dochody niezbędne do biologicznego i psychofizycznego rozwoju człowieka, a także część dochodów koniecznych dla wychowania potomstwa oraz utrzymania więzi społecznych" - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (271)
Prezydent skierował do Sejmu projekty ws. wieku emerytalnego i kwoty wolnej
Zaloguj się
 • junkamm

  Oceniono 1 raz -1

  i brawo panie prezydencie dotrzymuje pan słowa . cieszymy sie z tego . teraz musi pan dotrzymac słowa wsprawie podwyżenia emerytom rencistom podwyżki znacznej . oni najgorzej mają odsunieci od 25 lat ci ludzie przezywają koszmar . najgorszy był za platformy obywatelskiej od 8 lat . ci bandyci wymordowali głodem tys ludzi nie zaważając na nikogo . specjalnie to zrobili . doprowadzili tys ludzi do samobójstw z tego powodu nie zwazając że to czyjaś matka ojciec brat czy siostra . takiego morderstwa tych bydlaków nie było nawet za komuny . platforma popełniła zbrodnie przeciwko ludzkosci i nie wolno nam narodzie popóścić im tego płazem . holokaust jaki stworzyli narodowi polskiemu nigdzie na swiecie nie było tak w uni europejskiej . to tusk kopacz pawlak piechocinski komorowski i wielu innych z tych parti są odpowiedzialni i mają krew na rekach za zbrodnie które popełnili . tak mówi cała polska społecznosc ulica i wszedziew . czas juz na oskarżenia kary i wiezienia . tego domaga sie naród polski .

 • 0721x

  0

  byleby my przy władzy a potem choćby dwa potopy

 • 1kamien

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko wąsika mu brakuje na tym zdjęciu!! Goebelsa po lewej już widać!

 • wifan

  0

  a gdzie można się zapoznać z tymi projektami? na stronie prezydenta i sejmu nie ma!! ja chcę sie dowiedzieć od kiedy ta kwota wolna od podatku??

 • starszy-65

  0

  Te "8000" zł to trochę wbrew planom PIS bo partia chce tą ofertę przenieść dla nas dopiero na rozliczenie podatków w 2017 roku.

 • jtp2

  Oceniono 3 razy 1

  Dziękuję PIS i Dudzie za możliwość przejścia na emeryturę w wieku 65 lat
  Kto chce być bogatym emerytem może zapieprzać do 150 lat. Jego wybór

 • cichwoda

  Oceniono 3 razy 1

  no nie, a gdzie wazne dla narodu i panstwa ustawy o zwiazkach jednoplciowych, adoptowania przez nich dzieci, in vitro na koszt panstwa a potem wyskrobanie tego tez na koszt panstwa...

 • gadojan

  Oceniono 1 raz -1

  i tak nie na pracy nawet dla tych po 50, socjal tez na najnizszym poziomie w EU wiec dla kazdego kto przepracowal chocby kilkanascie lat w Polsce, a po piecdziesiatce stracil prace to spora pomoc wiec jestem za

 • Oceniono 2 razy 2

  Bogdan
  Dlaczego posłowie mają kwotę wolną coś około 30.000,00 zł ? To jest zgodne z konstytucją ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje