We wtorek konsultacje u prezydenta Dudy ws. Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Duda (z lewej Małgorzata Sadurska)

Andrzej Duda (z lewej Małgorzata Sadurska) (Sławomir Kamiński)

Na wtorkowe popołudnie zaplanowano konsultacje ws. uzupełnienia składu Trybunału Konstytucyjnego z udziałem szefów klubów parlamentarnych. W imieniu prezydenta zaproszenie wystosowała szefowa kancelarii, Małgorzata Sadurska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na spotkanie - które według informacji, jakie uzyskały kluby, ma się odbyć o godz.15. - wybierają się przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Ponadto - jak poinformował w TVN24 szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski - na spotkanie zaproszeni zostali także prezes Trybunału Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jeszcze przed informacją o konsultacjach z udziałem liderów klubów parlamentarnych, prezydencki minister Andrzej Dera zapowiadał, że Andrzej Duda "w bardzo krótkim czasie" odniesie się do problemów powstałych w związku z kwestią nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Dera był pytany w Sejmie o to, jakie działania i kiedy podejmie prezydent - który wrócił w piątek z wizyty w Chinach - w sprawie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- Pan prezydent po zapoznaniu się z analizą opinii prawnych podejmie stosowną decyzję, to nastąpi wkrótce - poinformował Dera.

Jak mówił jest "kilka problemów". - Jest problem konstytucyjności ustawy uchwalonej przez Platformę Obywatelską (ustawy o TK z czerwca 2015 r.), jest problem ustawy dotyczącej Trybunału - uchwalonej przez PiS, przez większość w parlamencie (nowelizacji z listopada). Jest problem uchwały (Sejmu), którą zostali wybrani sędziowie (z października 2015 r.) i jest problem uchwał (Sejmu, z ubiegłego tygodnia), przy których ta wcześniejsza uchwała straciła moc - wyliczał.

"Prezydent wypowie się w bardzo krótkim czasie"

Nie chciał zdradzić dziennikarzom, jaka jest jego własna opinia w tej sprawie, podkreślił, że jako osoba reprezentująca prezydenta nie chce uprzedzać jego wypowiedzi.

Dera podkreślił, że prezydent wypowie się "w bardzo krótkim czasie, bo sytuacja musi być jasna i w interesie ładu konstytucyjnego jest to, żeby to wszystko działo się w odpowiednim czasie, w odpowiedniej sekwencji czasowej". - Dlatego mówię o krótkim czasie, który ma na prezydent, by opublikować, podać do publicznej opinii swoją decyzję - dodał.

Twitter: Konsultacje u Dudy to ruch pozorowany, Duda jest marionetką

Decyzję Dudy o zaproszeniu szefów klubów sejmowych na konsultacje ws. wyboru sędziów TK komentowano na Twitterze. Według Michała Szułdrzyńskiego "PAD próbuje przejąć inicjatywę. Albo ruch pozorowany, albo rzeczywiście się waha".Janusz Palikot pisze wprost: "Spodziewanie się tego, że konsultacje u PAD będą realne to naiwność! Duda jest marionetką i nie zrobi niczego czego nie zaakceptuje JK".Jacek Nizinkiewicz ironizuje: "PAD teraz na pewno weźmie pod uwagę zdanie opozycji".Wybór pięciu sędziów TK

8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać.

3 grudnia TK ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK - która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października. Wniosek taki pierwotnie złożyli posłowie PiS, który później wycofali, bo zdecydowali się na nowelizację ustawy. Wniosek ponowili posłowie PO i PSL. Do ich wniosku przyłączył się RPO Adam Bodnar, w zakresie kwestionującym przepis, na którego mocy Sejm wybrał następców dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

Derę spytano także o to, czy jego zdaniem prezes TK Andrzej Rzepliński, który brał udział w pracach nad projektem przyjętej w czerwcu ustawy, powinien orzekać we własnej sprawie. - To jest kwestia odpowiedzialności i sumienia pana prezesa Trybunału, który w tej sprawie pewne słowa już powiedział - odpowiedział prezydencki minister. Dodał, że "są pewne kanony w sądownictwie, które powinny być przestrzegane" i że ma nadzieję, że te kanony będą również przestrzegane przez prezesa TK.

Seremet: Wybór dwóch sędziów - niekonstytucyjny

Prokurator Generalny w stanowisku dla TK uznał, że niekonstytucyjny jest zapis ustawy o TK, który umożliwił poprzedniemu Sejmowi wybór dwóch sędziów TK w miejsce tych, których kadencje mijają w kadencji obecnego Sejmu. Spośród 12 zaskarżonych zapisów ustawy zastępca prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta prok. Robert Hernand zakwestionował jeden i tylko w zakresie, w jakim zastosowano go do zgłoszenia kandydata w miejsce sędziego, którego kadencja upływa w czasie następnej kadencji Sejmu.

3 grudnia TK o zgodności z konstytucją ustawy z czerwca

Trybunał zajmie się kwestią zgodności z konstytucją ustawy z czerwca 2015 r. w czwartek, 3 grudnia. Dzień wcześniej rozpocznie się posiedzenie, na którym - według dotychczasowych zapowiedzi - Sejm ponownie ma zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK, po tym, gdy w ubiegłym tygodniu głosami PiS i Kukiz'15 zdecydował, że wybór z października 2015 r. nie ma mocy prawnej.

Również w ubiegłym tygodniu zmieniony został regulamin Sejmu - zmiana pozwala marszałkowi na ustalenie terminu składania wniosków ws. kandydatur na sędziów TK w przypadkach nieopisanych dotąd w regulaminie. Obecnie kandydatów można zgłaszać do wtorku do godziny 12.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (314)
We wtorek konsultacje u prezydenta Dudy ws. Trybunału Konstytucyjnego
Zaloguj się
 • alef.omega

  0

  @moyokoyan
  "Trzymam kciuki i mam nadzieję, że zrobią porządek z TK, bo to bardzo ważne zresztą widać i słychać jak judajskie syjonki i ich złodziejachy wyją na cały świat z wściekłości. Mam nadzieję, że usraelskie warczenie nie wpłynie na cofnięcie się przed tym co koniczne by ratować naród polski. Rzeczą najważniejsza jest bowiem przywrócić sprawiedliwe, dobrze funkcjonujące prawo by sądzić tych złoczyńców, którzy tu stanowili zarząd wcześniej, ich pomiot i inne podłe świnie co się dorobiły na szabrowaniu majątku narodu polskiego. Za ryj ich i butem łeb wbić w ziemię!"
  A ja mam dla Ciebie lepszą radę: pójdź do kibla, wsadź w niego swój "łeb" i ochłodź "ryj" spuszczając wodę. Powinno pomóc, a jak nie, to poproś kogoś, żeby Cię przy tym kopnął w zadek.

 • jojo148

  Oceniono 1 raz -1

  Postraszyli prezydenta Trybunałem Stanu i od razu zmiękła mu rura.

 • matitalolo

  0

  Sfilcowany nadprezes JK Mość podjął już decyzję (jako główny reżyser spektaklu marionetek). Konsultacje u maliniaka to tylko występ teatru lalki i potwora. Opozycja , która przyjdzie , to tylko widzowie. Mają goowno do powiedzenia . Mogą tylko zaklaskać albo zagwizdać.

 • arabraska67

  0

  To prawda DUDA jest marionetką nie zrobi nic na co u nie pozwoli Kaczyński.

 • almagus

  Oceniono 5 razy -1

  Co dzisiaj popsuł „nasz wódz kochany”, co krzyżak i on zdobi nam ściany?

  Übermenschen, bolszewicy.
  Boży „prawdziwy Polacy”.
  Każdy uwięzi, oćwiczy.
  Do wojenki jednacy.

  Lemingi opłatkowe.
  Natchnione słowem, wódą.
  Iść do nieba gotowe.
  W misji wszechwładzy złudą.

  Alkoholowe decyzje.
  Wzmocnione narkotykiem.
  Ogłupiania dywizje.
  Katastrofa pomnikiem.

  Kiedy straty ogromne.
  Każdego dnia popsute.
  Übermenschen niezłomne.
  Życie okrutnie zatrute.

  2015-12-01 almagus

 • krach2015

  Oceniono 2 razy 2

  Tym wszystkim ,ktorzy brali udzial w szkalowaniu Prezydenta Komorowskuego zycze ciaglej choroby w domu,niech waszych parszywych rodzin bolesna smierc nie opuszcza,niech was ciagle wybiera i w bolach zabiera.

 • marymania

  Oceniono 11 razy -1

  Czy Maliniak był dziś w nocy z wizytą w instytucie Lecha Kaczyńskiego na Żoliborzu w celu oglądania bezcennych medali pamiątkowych po prezydencie tysiąclecia?

 • pyffello114

  Oceniono 11 razy -1

  W jakim celu mają być te "konsultacje"?? Psim obowiązkiem Prezydenta jest odebrac przysięgę
  od wybranych członków TK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje