;

Petru: "Działania PiS ośmieszają Trybunał, mają osłabić jego siłę rażenia". 5 tematów według lidera Nowoczesnej [WIDEO]

- Działania PiS wokół Trybunału Konstytucyjnego to bardzo niebezpieczny precedens - ocenił Ryszard Petru. Według szefa Nowoczesnej, w podobny sposób można też odwołać np. Rzecznika Praw Obywatelskich, czy skrócić kadencję szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Konferencja Ryszarda Petru i posłów Nowoczesnej. Relację naszego reportera Mateusza Włodarczyka na Periscope ZOBACZ TUTAJ>>

Nowoczesna chce rozliczać PiS w "czarnej księdze" i nawołuje do buntu w internecie ws. sędziów TK. O zadaniach, które stoją teraz przed opozycją, mówił w Sejmie na debacie "Praworządna władza" lider Nowoczesnej - Ryszard Petru. Z kolei na konferencji Petru zwrócił się z apelem do prezydenta ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Oto pięć najważniejszych tematów z

1. Czarna księga

Na konsultacjach społecznych z posłami .Nowoczesnej padła propozycja utworzenia "czarnej księgi". Będą w niej rozliczani posłowie wszystkich partii, ale przede wszystkim - Prawo i Sprawiedliwość. Ryszard Petru zapowiedział, że zrealizuje ten postulat organizacji pozarządowych.

2. PiS chce osłabić "siłę rażenia" TK

Według Petru działania PiS wokół TK ośmieszają tę instytucję i mają na celu osłabienie "siły rażenia" tego organu. - Jeżeli dojdzie do tego, do czego ma dojść, czyli PiS zgłosi swoich pięciu kandydatów i oni zostaną przyjęci, to potem ich decyzje będą kwestionowane, bo mogą być podejmowane na bazie jednak bardzo wątłego aktu, jakim jest uchwała. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że nigdy już decyzje TK nie będą miały tak silnej wagi, jak miały dotychczas - przestrzegał Petru.

3. Bunt przeciwko praktykom PiS - w internecie i na ulicy

.Nowoczesna namawia do buntu w internecie przeciwko temu co z TK wyprawia rządząca partia. Petru proponował by organizować się na mediach społecznościowych i wychodzić na ulicę okazując bunt. .Nowoczesna chce, by obecne niezadowolenia społeczeństwa przypominało to z czasów ACTA (mowa o międzynarodowej kontrowersyjnej umowie, która miała walczyć z piractwem w internecie).

4. Apel do prezydenta o przyjęcie ślubowania od 3 sędziów

Ryszard Petru zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy: - Panie prezydencie, bardzo mało czasu zostało, ale to pan tylko mógłby rozwikłać ten galimatias prawny przyjmując ślubowanie od trzech wcześniej wybranych sędziów Trybunału, a dwóch nadmiarowych nie przyjmując, a wtedy sytuacja pata konstytucyjnego byłaby rozwiązana.

Przewodniczący .Nowoczesnej podkreślił, że jego partia nie zaproponuje żadnego kandydata na stanowisko sędziego TK, bo w przeciwnym razie przyzwoliłaby na to, co z Trybunałem wyprawia PiS.

5. Niebezpieczny precedens i zagrożenie dla instytucji państwa

W jego ocenie, to co się dzieje z TK, to bardzo niebezpieczny precedens. - Pamiętajmy, że są inne bardzo ważne instytucje państwa, które bronią bezpieczeństwa - finansowego, osobistego obywateli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Komisja Nadzoru Finansowego. Często jest tak, że te instytucje muszą podejmować trudne dla rządzących decyzje - podkreślił szef Nowoczesnej.

Dodał, że KNF "rozprawia się" np. ze SKOK-ami, które są w złej sytuacji finansowej. - I są takie osoby, którym się to nie podoba, w związku z tym, w ten sam sposób jak nastąpi prawdopodobnie skrócenie kadencji prezesa TK, można odwołać szefa Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje nie tylko SKOK-i, ale i wszystkie banki. W ten sam sposób można odwołać Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił szef Nowoczesnej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Ryszard Petru Sensacyjny sondaż dla "Newsweeka": miesiąc po wyborach Nowoczesna drugą siłą w Sejmie
Komentarze (236)
Petru: "Działania PiS ośmieszają Trybunał, mają osłabić jego siłę rażenia". 5 tematów według lidera Nowoczesnej [WIDEO]
Zaloguj się
 • magda-warszawianka

  0

  A kogo to obchodzić może co mówi Petru ?

 • stanislaw.sk

  0

  bezPrawie i nieSprawiedliwość PiSu skończy się dopiero przez postawienie Dudy i Kaczyńskiego przed TS. Panie Petru, DO DZIEŁA!

 • rita57

  Oceniono 2 razy 0

  Kto sfinansował Petru?:)

 • ewalew67

  Oceniono 2 razy 0

  TK już dawno się sam skompromitował dzięki Rzeplińskiemu i jego zastępcy....a dzięki mediom teraz już wszyscy to wiedzą a nie tylko parlamentarzyści....

 • unamatita

  Oceniono 5 razy 3

  czy to co robi Petru, za czasów PiS nie było przypadkiem określane jako podpalanie Polski? Dlaczego GWniana tego nie komentuje?
  u.

 • gzymek12

  Oceniono 2 razy 0

  okrągłostołowi konfidenci przy pomocy GWna chcą założyć na Polaków zbutwiały, śmierdzący Swtru
  ====================================================================

 • gzymek12

  Oceniono 5 razy 1

  Swetru ty Pachołku Obrzezanych
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 • gzymek12

  Oceniono 5 razy 1

  jak w każdej chlewni, nawet w tej Nowoczesnej.PL chlewni POtrzebny jest obornik
  ===============================================================

 • kichchi

  Oceniono 5 razy 1

  te gangsterskie instytucje aferalnej polski, te szambo należy w pierwszej kolejnosci wyczyścić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje