Politycy PO krytycznie o obietnicach Szydło: "Rozdawnictwo socjalne" i "Tak było już za Gierka"

30.11.2015 12:54
Janusz Lewandowski i Dariusz Rosati

Janusz Lewandowski i Dariusz Rosati (Michał Lepecki, Łukasz Cynalewski/AGENCJA GAZETA)

Obietnice premier Beaty Szydło z expose są nierealne, to rozdawnictwo socjalne - ocenili politycy PO: Janusz Lewandowski i Dariusz Rosati. Ich zdaniem, aby spełnić obietnice, premier będzie musiała wyjąć pieniądze z kieszeni podatnika lub "wycisnąć je" z gospodarki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"W gospodarce trwa gorączkowe szukanie pieniędzy dla wypełniania obietnic (premier Szydło), które od początku nazywaliśmy nierealnymi, w sumie wraz z dozbrojeniem armii opiewają (one) na około 80 miliardów złotych" - powiedział europoseł PO Janusz Lewandowski w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Pieniądze "wyjęte z kieszeni podatnika"

Jak zauważył, w expose premier Szydło nie wycofała się z obietnic wyborczych. "Premier zapowiedziała na pierwsze 100 dni urzędowania prezenty, typu rozdawnictwo socjalne rzędu 50 miliardów złotych i stała się zakładnikiem tych nierealnych obietnic" - podkreślił Lewandowski.

Premier Szydło zapowiedziała w expose m.in. szybkie wprowadzenie dodatku 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku, wprowadzeniem bezpłatnych leków dla seniorów od 75. roku życia oraz podwyższenie minimalnej stawki za godzinę pracy do 12 zł.

"Obietnice socjalne, przede wszystkim 500 złotych na dziecko, nie biorą się ze skarbonki pani premier, ani z tajemniczego sejfu, trzeba jej wyjąć z kieszeni podatnika, albo wycisnąć z gospodarki. Jeżeli się drenuje gospodarkę i przedsiębiorstwa, to trudno oczekiwać, żeby te przedsiębiorstwa tworzyły miejsca pracy i inwestowały" - ocenił europoseł.

"Manipulacja i mistyfikacja"

Jego zdaniem, można zrealizować obietnice Szydło, ale wtedy trzeba "dorżnąć" gospodarkę drastycznymi podatkami, albo powiększyć dwukrotnie dziurę budżetową. "Nie ma tak naprawdę programu gospodarczego (rządu), jest gorączkowe szukane pieniędzy, aby chociaż częściowo wypełnić obietnice, które w całości są nierealne, a nawet szkodliwe" - dodał Lewandowski.

Europoseł Platformy Dariusz Rosati przekonywał z kolei, że zapowiedź premier Szydło z expose - przeznaczenia biliona złotych na rozwój - to "manipulacja" i "wielka mistyfikacja". "Tam nie ma żadnych nowych pieniędzy, tam są albo pieniądze, które już są w posiadaniu Polski i są wykorzystywane, albo mamy do czynienia z przesyłaniem pieniędzy, które są w jednych kieszeniach do drugich kieszeni, albo ma to być dodruk pieniądza przez NBP" - zaznaczył.

Tak było już za Gierka

Jego zdaniem, rząd nie umie pokazać, skąd weźmie pieniądze na realizację obietnic. Jak ocenił, zapowiedziane przez rząd wprowadzenie podatków: bankowego i od sklepów wielkopowierzchniowych oraz poprawa ściągalności podatków, nie zapewnią dodatkowych wpływów do budżetu, które mogłyby sfinansować obietnice PiS. "Będziemy mieli do czynienia z powiększeniem deficytu w budżecie państwa (...) dążenie do tego, żeby spełnić obietnice, wzięło górą nad poczuciem odpowiedzialności na kraj" - podkreślił Rosati.

"W historii Polski już mieliśmy taką sytuację, to były czasy Edwarda Gierka, który postanowił uszczęśliwić społeczeństwo, rozdając na prawo i lewo rozmaite upominki socjalne i w efekcie, po 10 latach, skończyło się to katastrofą gospodarczą. Przestrzegamy przed tym, aby podążać tą drogą" - mówił Rosati.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (298)
Politycy PO krytycznie o obietnicach Szydło: "Rozdawnictwo socjalne" i "Tak było już za Gierka"
Zaloguj się
 • jeunesse1

  0

  Naturalnie Lewandowski woli z pozostałą bandą wydawać po 100 mln na geotermię w Lidzbarku Warmińskim, gdzie woda jest podgrzewana sztucznie bo jest za zimna...To co "po "rozwaliła przez 8 lat trzeba będzie odbudowywać 30 a niektóre jak chociażby stocznie nie powrócą już do pierwotnej swojej wartości. Polska była rajem do Niemców, robili co chcieli , na wszystko im Tusk i Kopacz pozwalali. Naraz zrobił się lament, bo odsuwa się ich wszystkich od koryta. Nic się nie rozdaje , a inwestuje w Polaków ,ale niektóre zakute łby tego nigdy nie pojmą , a będą tylko bzdury wypisywać...

 • panzerfaust39

  Oceniono 1 raz 1

  Filmy nazwijmy to pierwotne z lat 1977 1980 1983 były super ale później zachciało się kombinować wycisnąć jeszcze więcej forsy i się zaczęło Im dalej w las tym głupiej ! Wersje specjalne prequele sequele etc Wraz z przejęciem tego cyrku przez Disney Company niestety nie będzie to bój ostatni bo pole do zarabiania pieniędzy jest jeszcze bardzo duże i można je zaorać kolejnymi sequelami czy tasiemcem telewizyjnym gwiezdnej wersji Mody na sukces

 • ramzes-ra

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież ten populistyczny trend rozdawania wszystkim wszystkiego doprowadzi do gigantycznego zadłużenia państwa Natychmiastową zmiana budżetu nie załatwi sprawy, bo obietnice są za duże i zapewne aby zrealizować zapowiedzi PIS trzeba będzie dodrukować pieniędzy, a to spowoduje dewaluację złotówki i podwyżkę cen podstawowych artukułów szczególnie odczuwalną przez najuboższych.

 • swietyszczur

  Oceniono 2 razy 0

  Rzady PiSdzielcow najbardziej uderza w najubozszych , a to przeciez ich klientela .

 • masz01

  0

  No to realne czy "nie realne" - bo jeżeli premier "będzie musiała wycisnąć je z gospodarki" to znaczy, że jest to realne - a skoro realne to o co "kaman"???

 • gabrielr

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie umoczeni w współpracę z bezpieką pozostali u władzy, sprzedano polskie media, polskie banki, polskie przedsiębiorstwa i dobra narodowe… nie mamy nic poza polskimi lasami i ziemią, a i to chciano nam odebrać....
  Medialne ujadanie na rząd nie jest bez przyczyn - PiS dzisiaj tak naprawdę nie robi nic innego, jak rozbija nocną zmianę i to jest siła, która pochodzi z demokratycznego wyboru.

 • vidi12

  Oceniono 3 razy 3

  Gazeta judeobanderowska nadal wspiera staczającą się po równi pochyłej partię oszustów i złodziei... To już mi wygląda na zanik instynktu samozachowawczego... Ale to cieszy... Razem kanalie pójdą na dno :)

 • gazeta-za-10

  Oceniono 3 razy 3

  Zdjęcia Lewandowskiego i Rosattiego rewalacyjne, naindyczeni jak dziadki z Muppet shou.

 • leonleonidas

  Oceniono 7 razy 3

  Lewandowskiego, tego zlodzieja, z pudelka wyciagneli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje