Kłótnia o TK u Olejnik. "Sędziowie zostali wybrani". A Sasin: "Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie"

Opozycja nie zgłosi kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo to jej zdaniem oznaczałoby, że zmiany wprowadzone ostatnio przez PiS są zgodne z prawem. - Od paserów się nie kupuje - mówiła w Radiu ZET Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Z opozycją ostro polemizował Jacek Sasin z PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Te uchwały były całkowicie niezgodne z prawem, one zmieniły zapis ustawy, który mówi o dziewięcioletniej kadencji sędziego TK i dodały zapis, że jest tak, dopóki Sejm nie podejmie odpowiedniej uchwały. To pogwałcenie zasady niezawisłości i niezależności - mówiła posłanka Nowoczesnej.

"Bez sensu" byłoby zgłaszanie przez PSL kandydata - dodał poseł ludowców Piotr Zgorzelski. Podkreślił, że jeśli zgodnie z wolą PiS do Trybunału zostanie wybranych kolejnych 5 sędziów, przez co ich liczba w 15-osobowym Trybunale osiągnie 20 (!), to "będzie paraliż".PO też nie wystawi swoich kandydatów do Trybunału. - To oczywiste, że nie wystawimy. W naszym rozumieniu sędziowie Trybunału są wybrani, w październiku, i do 3 grudnia, kiedy Trybunał Konstytucyjny nie oceni ustawy, na podstawie której zostali wybrani, są sędziami Trybunału - mówiła Iwona Śledzińska.

- To niesłychane, co pani mówi, naprawdę - komentował Sasin. - No jak mogą być sędziami, skoro nie złożyli przysięgi? Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie, bo widzę, że do tego to teraz zmierza, żeby tworzyć alternatywne ośrodki władzy - wypalił poseł PiS.

Sasin: Te uchwały nie zaistniały

Przypomnijmy: 25 listopada po południu klub PiS złożył pięć projektów uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mimo protestów opozycji Sejm przyjął je jeszcze w środę, parę minut przed północą.

Dziś Jacek Sasin z PiS bronił wersji swojej partii i przekonywał, że ów poprzedni wybór 5 sędziów (wybrała ich poprzednia rządząca koalicja niedługo przed wyborami) nie zaistniał. - W ogóle nie doszło do wyboru tamtych osób. Te uchwały nie zaistniały. - Od kiedy uchwały są nad ustawami? Tak to możecie uchwalić, że Słońce jest zielone - odpowiedziała mu prowadząca audycję Monika Olejnik. Sasin bronił się, że Sejm w uchwale nie unieważnił ustaw, tylko uznał, że "nie miały mocy prawnej".

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Mucha, stwierdził, że prezydent nie może już obecnie przyjąć przysięgi od piątki sędziów wybranych przez PO i PSL. I zrzucił na te partie winę, mówiąc, że "próbowały zawłaszczyć Trybunał". Zaznaczył, że w sprawie wyboru nowych sędziów prezydent poczeka na rozstrzygnięcia samego Trybunału.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnijnaszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (782)
Kłótnia o TK u Olejnik. "Sędziowie zostali wybrani". A Sasin: "Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie"
Zaloguj się
 • almir_almir

  0

  Panie posle!!! Pan jeszcze stanie przed tym trybunalem jako zdrajca polskiej demokracji.

 • wojren1111

  0

  Panie Sasin, nie tylko jest Pan bezczelny i arogancki, ale na dodatek skrajnie niekompetentny. Nie dość, że Pan kłamie, to jeszcze na dodatek wyprasza Pan z kraju ludzi na poziomie. Gratulacje, oby tak dalej !

 • buffalo69

  Oceniono 1 raz 1

  Sasin: "Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie"
  Wypowiedź godna prawdziwego faszysty.

 • kammienikuppa

  Oceniono 2 razy 2

  TK na uchodźctwie! To dobre! (Dzięki, żeście to podrzucili).

 • agnrodis

  Oceniono 1 raz 1

  Sasin, ty ruski agencie!!!! Sasin czy Stalin, to samo "polskie" nazwisko.

 • jerzy.klichowski

  Oceniono 2 razy 2

  Co tu gadać Sasin to bufon i cham, co się dziwić aktyw PIS-u to psychole, dewoci, nieuki z dyplomami i wszystkim steruje tchórzliwy Jarosław K. z wilii przyznanej tatusiowi przez UB za Bieruta.

 • pt.nut

  0

  Niektorzy dyskutanci brzmia jak wirtualne trolle, ktore sa uruchamiane przez jakiegos dyspozytora. Ni w piec, ni w dziewiec wyszczekuja post zupelnie bez sensu. Dyspozytor gdzies nacisnie guziczek i troll sie odzywa. Typowy przyklad : Toda95

 • acototak

  0

  Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?!
  Martwię się już od tygodnia.
  Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz,
  dziurę masz w najnowszych spodniach!

  Nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie:
  gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie.
  Sam jeszcze nie wiem, czy będę strażakiem,
  cieślą, piekarzem czy "niebieskim ptakiem".

  Kulfon, Kulfon, pomysły masz straszne,
  grzeczny bądź wreszcie i miły.
  Po co stryjkowi obgryzłeś guziki,
  nie mam do ciebie już siły.

 • awers777

  Oceniono 3 razy 3

  I znowu słowa Kisiela nabierają znaczenia - mamy "rządy ciemniaków"
  Bo jak do beczki powideł wpadnie gó... to mamy w beczce gó... a nie powidła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX