PiS zablokuje rozprawę Trybunału ws. wyboru nowych sędziów TK? Piotrowicz: Chcemy dać im szansę zachowania się jak należy

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma zbadać skargę posłów PO i PSL, dotyczącą uchwalonej w czerwcu ustawy o TK. Na jej mocy w październiku wybrano pięciu nowych sędziów. Teraz okazuje się, że rozprawa może się nie odbyć - pisze "Rzeczpospolita".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"PiS oczekuje od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy brali udział w pracach nad ustawą o TK autorstwa PO, że wyłączą się z orzekania w tej sprawie. Jeśli tak się stanie, nie będzie pełnego składu Trybunału, a to zablokuje rozprawę zaplanowaną na 3 grudnia" - czytamy w "Rz".

Dziennik cytuje Stanisława Piotrowicza z PiS, przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości: "Chcemy dać im szansę zachowania się jak należy. Jeśli sami tego nie uczynią, nie wykluczamy wniosku o ich wyłączenie"

"Rz" zwraca uwagę, że rozprawa zaplanowana na 3 grudnia ma się odbyć w pełnym składzie - min. dziewięciu sędziów, a 2 grudnia z TK odejdzie sędzia Zbigniew Cieślak, zostanie więc 11 sędziów. Tym samym wykluczenie trzech sędziów spowoduje, że orzekać będzie mogło tylko ośmiu. A to oznacza, że rozprawa może się nie odbyć.

Na mocy ustawy uchwalonej w czerwcu głosami PO i PSL Sejm minionej kadencji wybrał w październiku 5 nowych sędziów Trybunału w miejsce tych, których kadencje wygasły w listopadzie (trojga) oraz wygasną w grudniu (dwojga). Prezydent Andrzej Duda do dziś nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów - bez czego nie mogą orzekać.

Wniosek PO do TK o zbadanie konstytucyjności ustawy o wyborze sędziów

Ustawę o TK, na mocy której wybrani zostali sędziowie, jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji zaskarżyli do Trybunału posłowie PiS. Gdy TK ogłosił, że rozpozna tę skargę 25 listopada (a w pewnej części także w grudniu) skargę wycofano. Krótko potem własną skargę - tożsamą z wycofaną skargą PiS - do TK skierowała grupa obecnych posłów PO i PSL. Posłowie PO zapewniali, że ich wniosek jest następstwem działań prezydenta Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ma wątpliwości konstytucyjne, ale równocześnie nie kieruje sprawy do TK. Właśnie tym wnioskiem ma zająć się Trybunał 3 grudnia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (435)
PiS zablokuje rozprawę Trybunału ws. wyboru nowych sędziów TK? Piotrowicz: Chcemy dać im szansę zachowania się jak należy
Zaloguj się
 • phd1

  0

  Ale ten Pis mataczy. Czego sie nie dotknie, to tragedia. Lamanie konstytucji, cieple posadki dla kryminalistow byle tylko popierali Pis, uniewinnianie tychze kryminalistow, bezposdstawne oskarzenia Prezydenta Komorowskiego, za to co zniszczyl/ukradl L. Kaczynski z rodzina do 2010 roku, bezmyslne zmiany prawa, zeby tylko nie zostalo sladu po poprzednikach, no i sledztwo w sparwie sledztwa... to brzmi jak komedia, ale niestety komedia nie jest, to sa fakty.

 • feston

  0

  --------

  youtu.be/V9nTMs6QeUs?t=10

 • jdkonrad

  Oceniono 8 razy 0

  mam nadzieję iż głosami 12:0 Trybunał poprze decyzję poprzedniego Sejmu o wyborze sędziów TK. ale wtedy nic tego nie zmienia, bo nowi ślubowania nie złożyli. pytanie, co powie Trybunał na nocną ustawkę pisiarno-kukiską...

 • cin1977

  Oceniono 1 raz 1

  Z Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym:
  "O wyłączeniu sędziego z przyczyn wymienionych w ust. 1 postanawia prezes Trybunału, a z przyczyn wymienionych w ust. 2 - Trybunał."
  Dodam, że przyczyny mogą być, oczywiście, tylko dwie. Tyle w temacie.

 • pietrek1960

  Oceniono 14 razy 0

  Program partii programem narodu , 50% członków PiS to byli członkowie PZPR-u i i potomkowie , to ta "dobra zmiana" na PRL-pis ,ale już w wersji nie czerwonej a czarnej katonazistowskiej. Z PiS-em to jak z byłym NRD , komunistycznym kraju w którym ukrywało się najwięcej nazistów , tak PiS jest dziuplą dla byłych PZPR-owców.

 • observer.5

  Oceniono 4 razy -2

  to rozgrywka nie jest na rozmiar kapelusza pana Rzeplińskiego

 • ze_swiata

  Oceniono 7 razy -7

  Salus rei publicae suprema lex (esto) [łac.], dobro rzeczypospolitej (niech będzie) najwyższym prawem.
  Pan Kornel Morawiecki ma świętą rację!

 • kat-kk

  Oceniono 7 razy 7

  Wiecie wyborcy PIS ,co zrobil Hitler?Podporządkował sobie trybunały,prokuratorów,sędziów,potem wszystko co zrobił ,było zgodne z prawem.Czy coś wam to mówi?Mi mówi,,że chciwy tępy katolicki bydlak, sprzeda wszystko za obietnice nie do spełnienia,żeby nie pójść do pracy,nie nauczyć się zawodu,języka,nie zaryzykuje wyjazdem gdzie lepiej ,bo mu jakiś szczur naobiecał,że mu da!A ja na pewno... będe robił na katolickie głupki ,żeby im Kaczyński z mojego dał.Spie...m z tej Korei Katolickiej i won parchy kościelne od moich podatków.Niemcowi zapłacę a nie na katolickie pasożyty!Z bogiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX