Kancelaria Prezydenta w jednym zdaniu o ułaskawieniu Kamińskiego. Wiemy dlaczego tak zdawkowo

Na stronie Kancelarii Prezydenta widnieje komunikat o decyzji Andrzeja Dudy o ułaskawieniu m.in. Mariusza Kamińskiego. Prezydent powołuje się na Konstytucję... i to tyle. Dlaczego wzorem innych komunikatów o prawie łaski nie ma ani słowa uzasadnienia decyzji? Kancelaria Prezydenta nam to wyjaśniła.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek ułaskawił Mariusza Kamińskiego i jego trzech współpracowników z CBA.

W dokumencie na stronie możemy przeczytać jedynie jedno zdawkowe zdanie: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 16 listopada 2015 r. zastosował prawo łaski wobec 4 osób - korzystając z prerogatywy określonej w art. 139 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda powołał się jedynie na zapis Konstytucji. Nie uzasadnił, nie umotywował swojej decyzji pisemnie, bo - jak dowiadujemy się w Kancelarii Prezydenta - nie mógł tego zrobić.

Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego jest precedensem. Były szef CBA skorzystał z prawa łaski, mimo, że wyrok na nim ciążący jest nieprawomocny. Dlatego Andrzej Duda nie mógł, jak twierdzi jego kancelaria, powołać się na kodeks postępowania karnego, jak zwyczajowo jego poprzednicy, i szczegółowo uzasadnić swojej decyzji. Groziłoby to, zdaniem Kancelarii Prezydenta, naruszeniem dóbr osobistych osób ułaskawionych, do których odnosi się ten komunikat.

Poniżej komunikat ws. ułaskawienia byłych pracowników CBA:Źródło: Kancelaria Prezydenta

Kolejni ułaskawieni przez prezydenta

Tego samego dnia, co byłych funkcjonariuszy CBA, Andrzej Duda ułaskawił kolejne trzy osoby. Jednak komunikat z tego ułaskawienia pojawił się na stronie prezydenta znacznie później. W tym komunikacie szczegółowo uzasadniono decyzję prezydenta. Możemy w nim przeczytać, że Andrzej Duda stosując prawo łaski wobec skazanych m.in. za rozbój i oszustwo, kierował się "względami humanitarnymi".

Komunikat jest znacznie dłuższy od tego ws. ułaskawienia m.in. Kamińskiego, jednak to właśnie tak standardowo wyglądają komunikaty o zastosowaniu prawa łaski. Sprawa Kamińskiego jest wyjątkowa, więc i komunikat jest wyjątkiem.

Poniżej komunikat z ułaskawienia 3 osób skazanych m.in. za oszustwa:Źródło: Kancelaria PrezydentaChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Więcej o:
Komentarze (322)
Kancelaria Prezydenta w jednym zdaniu o ułaskawieniu Kamińskiego. Wiemy dlaczego tak zdawkowo
Zaloguj się
 • vidi12

  0

  Myślę, że gdyby się tylko dało to i ta sala kinowa wylądowałaby w Budzie Ruskiej

 • jan.58

  Oceniono 1 raz -1

  Pan i władca nikomu nie będzie się tłumaczył!
  arturprosty.blogspot.com/2015/11/pan-i-wadca.html

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Dpraźny rozumek i matołków tłumek!

  Z głupoty nadęci na Ziemi wniebowzięci.

  Wysokiej jakości głupota.
  Profesorzy, doktoraty.
  Skrzyknięta partyjnie miernota.
  Oraz zakonne zaświaty.

  Niezdolni wynaleźć śrubkę.
  Są do dzielenia mamony.
  Komuna dała mi próbkę.
  Kto z premii zadowolony.

  Zaraza przyszła ze wschodu.
  Przepychu Watykanu.
  Rządzi głupota narodu.
  I teraz racją stanu!

  2015-11-21 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • starszy-65

  Oceniono 2 razy 0

  Pytanie "dlaczego" jest co najmniej nie na miejscu bo Pan Prezydent jest wybrany przez społeczeństwo i ma prawo to społeczeństwo mieć poniżej pleców a my i dziennikarze musimy do tego szybko przywyknąć bo będą wyroki.

 • wamal

  Oceniono 2 razy -2

  UŁASKAWIONA została osoba NIEWINNA. Przeciez dopiero prawomocny wyrok "zatwierdza winę"- po wszystkich apelacjach i ścieżkach odwoławczych.
  Ułaskawienie oznacza UZNANIE winy ułaskawionego i odstąpienie od ukarania,
  a przecież można było poczekać na UNIEWINNIENIAJĄCY wyrok przez sądu.

 • matitalolo

  Oceniono 3 razy -3

  Do Pani ministrantki z kancelarii Bolka Wiesława Dudy koniecznie trzeba się zwracać per Wasza tłustość. Niech tak trzyma . Dodaje powagi urzędowi , no i dużo więcej miejsca do całowania.

 • gapcio2010

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Duda, już koniec samodzielności, prawda? Prezes kazał to się uniewninnia. Przecież wykształcony(!) prawnik sam, takiej decyzji by nie podjął. A żona coś kiedyś mówiła, ze się nie boicie. prezesa, czy jakoś tak.........To nowy,kolejny rodzaj prawdy, tzw.dudaprawda, która z prawdą niewiele ma wspólnego i jest raczej równoważna "gó...prawdzie".

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 0

  Wielki penis czy wielki tenis?
  Maliniaki tego nie pojmą.
  To tak jak prawo laski i prawo łaski.

 • figa.7

  Oceniono 2 razy 2

  Przypomnijcie sobie kubły pomyj, jakie zostały wylane na głowę prez. Kwaśniewskiego, kiedy ułaskawił Sobotkę. A jak zawsze najgłośniej krzyczeli pisowcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX