Państwo Islamskie twierdzi, że tej bomby użyto do ataku na rosyjskiego airbusa

Zdjęcie urządzenia wybuchowego, którego rzekomo użyto w zamachu na rosyjskiego Airbusa A321, opublikowano w najnowszym wydaniu ?Dabiq? - propagandowego magazynu organizacji Państwo Islamskie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdjęcie opublikowano zaledwie dzień po tym, jak rosyjskie władze oficjalnie przyznały, że przyczyną katastrofy samolotu linii Kogalymavia na Synajem był zamach terrorystyczny. Krótko po katastrofie z 31 października pojawiły się spekulacje, że na pokładzie airbusa wybuchła bomba. W propagandowym miesięczniku "Dabiq" opublikowano zdjęcie, które ma pokazywać tę bombę.Na fotografii widać małą puszkę po napoju gazowanym, oraz zapalnik i detonator i podpis: "zdjęcie IED (ang. improvised explosive device - improwizowane urządzenie wybuchowe), użytego do strącenia rosyjskiego samolotu".

Na razie nie wiadomo, czy ładunek wybuchowy tej wielkości rzeczywiście mógł być wykorzystany do zniszczenia airbusa. W propagandowym magazynie opublikowano tez zdjęcia paszportów, które miały należeć do ofiar katastrofy (nazywanych przez islamistów "krzyżowcami).

Powód zamachu? "Rosja zdecydowała się na udział w wojnie"

W tym samym wydaniu "Dabiq" zamieszczono też rzekomą motywację ataku na rosyjski samolot. "Rosja zdecydowała się na bezpośrednie użycie swojego lotnictwa w wojnie".

Pojawia się też opis tego, jak terroryści mieli przeprowadzić zamach: "Udało się nam odkryć lukę w zabezpieczeniach lotniska w Sharm el-Sheikh. Bomba została przemycona na pokład".

Autorzy tekstu twierdza też, że początkowo planowano użycie ładunku wybuchowego na amerykańskim samolocie, a plany zmieniono po rosyjskiej decyzji o interwencji.

"Celem ataku było pokazanie, że rosyjskie naloty, które codziennie zabijają tuziny w Syrii, przyniosą tylko kolejne katastrofy" - grożą autorzy.

Airbus zniknął z radarów po 23 minutach lotu

Airbus A321 należący do rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako Metrojet, zniknął z radarów w sobotę, 31 października, na wysokości blisko 9,5 km po ok. 23 minutach od startu i spadł na pustynny półwysep Synaj.

Zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie, w większości turyści wracający do Petersburga z wakacji w Egipcie. To największa katastrofa w historii radzieckiego i rosyjskiego lotnictwa.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (146)
Państwo Islamskie twierdzi, że tej bomby użyto do ataku na rosyjskiego airbusa
Zaloguj się
 • Marcin Saran

  0

  Należy pozwolić na powstanie państwa islamskiego!! A potem deportować wszystkich muzułmanów do swojego raju!! Co potem zrobić z takim państwem islamskim? To by zależało..

 • joserodriguez

  Oceniono 1 raz -1

  Ananasowy Schweppes, wiedziałem...

 • icc217

  Oceniono 1 raz -1

  Jesli Juncker bedzie dyrygowal co Polska ma robic, a co nie, to ... dobranoc!

 • czysty.harry

  Oceniono 12 razy -2

  Wy ćwoki niedouczone - redaktorzy z GWna.Zdecydujcie się wreszcie i zablokujcie możliwość komentowania przy wszystkich artykułach.Pieprzona polityczna poprawność zakłamańców.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 15 razy 9

  Dobrze, że zablokowaliście komentarze z wypowiedzią Junckera.
  Ja powiem tylko delikatnie, że Polska nic nie musi.
  Obawiam się, że komentarze innych mogłyby okazać się mniej delikatne.

 • brajanu

  Oceniono 4 razy 2

  Nie żyje 28-letni Belg marokańskiego pochodzenia Abdelhamid Abaaoud, domniemany organizator serii piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu - podał "Washington Post", powołując się na źródła wywiadowcze.

  to jaki byl powod zabicia tego belga, bo ciezko sie tego doszukac w artykule oprocz tego, ze 'zneutralizowano komando terrorystów "gotowych przejść do działania".'
  czyli dalej nic nie wiadomo.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 0

  Wprawdzie nie po piwie ta puszka ale zespół Macierewicza coś tam coś tam wyczuł. Zresztą, można użyć rzeczy powszechnie dostępnych w handlu: gazu do zapalniczek, gazu do turystycznych kuchenek itp.

 • lolik52

  Oceniono 6 razy 2

  to PiSdzielsko-smoleński specjalista podrzucił im pomysł z puszką...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX