Nowy szef Lasów Państwowych jest spokrewniony z Jarosławem Kaczyńskim

17.11.2015 20:28
Konrad Tomaszewski

Konrad Tomaszewski (BARTOSZ BOBKOWSKI)

Minister środowiska Jan Szyszko powołał na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, swego bliskiego współpracownika spokrewnionego z Jarosławem Kaczyńskim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tomaszewski, urodzony w 1949 roku, jest absolwentem wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był m.in. pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Najwyższej Izby Kontroli. W latach 1997-2001 pełnił już funkcję dyrektora Lasów Państwowych. Był także szefem gabinetu politycznego ministra Szyszki.

O powrocie Tomaszewskiego do Lasów Państwowych już dwa lata temu pisał "Newsweek". Konrad Tomaszewski ma być kuzynem Jana Marii Tomaszewskiego, ciotecznego brata Jarosława Kaczyńskiego. Według tygodnika Jan Maria to najbliższy obok Marty Kaczyńskiej krewny prezesa PiS.

Wszystkie afery Tomaszewskiego

O Tomaszewskim zrobiło się głośno dwukrotnie. Po raz pierwszy pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to jego nazwisko było wymieniane w tzw. aferze w Matemblewie. Chodziło o rzekomą sprawę zamiany gruntów leśnych w woj. pomorskim na atrakcyjny teren budowlany w Gdańsku-Matemblewie. W 2005 roku sąd uniewinnił Tomaszewskiego. Zanim zapadł wyrok uniewinniający, m.in. w związku z tą sprawą złożył dymisję ze stanowiska szefa gabinetu ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki (PiS).

W 2009 roku Tomaszewski został uniewinniony w innej sprawie, która dotyczyła zarzutu przerobienia w 2001 r. dokumentu urzędowego. Prokuratura zarzucała, że po odwołaniu go z funkcji szefa LP, sfałszował zarządzenie wprowadzające konkursy na stanowiska dyrektorów regionalnych LP i nadleśniczych. Przestępstwo miało polegać na zmianie daty dokumentu. Według następcy Tomaszewskiego, czyli Janusza Dawidziuka (rząd SLD), Tomaszewski liczył na wysokie stanowisko w LP, więc nie wprowadził przygotowanego już zarządzenia, bo wtedy musiałby przejść drogę konkursową. Gdy stanowiska nie dostał, wprowadził je, by "utrudnić następcy powoływanie i odwoływanie dyrektorów regionalnych i nadleśniczych".

Tomaszewski nie przyznawał się do zarzutów. Według jego obrońcy Generalna Dyrekcja LP instrumentalnie posłużyła się prokuraturą, by załatwić "niewygodną w owym czasie" sprawę powołań. Sąd uznał, że zarzut był "wewnętrznie sprzeczny", a oskarżony udowodnił swą niewinność, gdyż zgłosił świadków, którzy zeznali, że widzieli zarządzenie podpisane przez niego, gdy był jeszcze dyrektorem. (PAP)

Dotychczasowy szef Lasów Państwowych Adam Wasiak pełnił funkcję od początku 2012 roku.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (284)
Nowy szef Lasów Państwowych jest spokrewniony z Jarosławem Kaczyńskim
Zaloguj się
 • utinamfalsus

  Oceniono 1 raz 1

  I zamiast zająć się lasami, on zajmuje się "żołnierzami" wyklętymi, czyli zwykłymi rabusiami i bandytami. To są obecni bohaterowie PiS-u !

 • siwra

  Oceniono 2 razy 0

  Krótka lista afer PO-PSL

  - Sprawa nazywana MEGA przekrętem, polska kupuje gaz od Rosji, płacąc 400 dolarów za 1000 m3 , Polska sprzedała prawa do gazu łupkowego za 1% wartości za 5,63 złotego za 1000 m3 . Szacuje się, że straciliśmy na tym 2 biliony złotych. Sprzedaliśmy, bo nie mamy obecnie technologii wydobycia.Komorowski o wydobywaniu gazu mówił: Nie warto, bo mamy dobry kontrakt z Rosją.

  - Polska umarza 1,2 miliarda złotych za transfer gazu, w zamian Gazprom zmniejszy nam ceny 1%. Ekonomiści juz wyliczyli, że ten 1% jest wart max. 15 mln dolarów, a my im umorzymy 1,2 miliarda zł. Winnych nie ma.- PO zobowiązała nasz kraj do kupowania gazu od Rosji w sytuacji, gdy sami możemy być w niedługim czasie potęgą gazową. Nawet niemiecka prasa pisze o kontrowersjach. Transakcja ma wartość ok. 100 miliardów dolarów. Sprawe z gazem Tusk uzgodnił z Putinem w czasie spotkania w Smoleńsku, sami rosyjscy dziennikarzy byli zdziwieni.

  - Państwo przeznaczyło 113 milionów złotych na reklamę matematyki ale tych reklam nie zobaczycie w TVP tylko TV4 która w 90% należy do Solorza i w 10% do ITI.Prywatyzacja gdańskiej Energii. Firma przyniosła w 2009r 900mln zysku. Rząd PO chce ją sprzedać za 4,9mld. Czyli nabywcy wydatek zwróci się po 5 latach. Spółkę chce kupić Kulczyk Investments.

  - Pierwsza decyzja Tuska i NBP, 182 mln.euro w błoto.

  - PO zmniejsza składkę przekazywaną z OFE do ZUS, ekonomiści już twierdzą, ze w przyszłości może nam zabraknąć na emerytury! przeczytajcie art. Rząd szykuje bombę emerytalną.

  - Eureko zostało zwolnione z podatku od 4 miliardów złotych dywidendy.

  - Upadek Stoczni. Rząd niezgodnie z prawem faworyzował w przetargu handlarza bronią z Kataru. Wynajął firmie PR do przygotowania upadku stoczni od strony medialnej w czasie, gdy sam Tusk dawał jeszcze nadzieje stoczniowcom. UE odrzuciła rządowe plany naprawy stoczni, bo rząd ich samodzielnie nie napisał a zlecił Ukraińcom. Polecam artykuł Ustawa ułożona pod przekręt.

  - Zlikwidowanie polskiej większości w spółce EuRoPol Gaz w porozumieniu z Gazpromem.

  - ITI dostaje 456 mln od miasta Warszawy. To najwyższa subwencja sportowa w historii stołecznego samorządu. Ekonomiści zgodnie podkreślają, że państwo na tym traci a drużyna piłkarska wchodzi niedługo na giełdę. Subwencja tylko podniosła jej wartość za która zostanie sprzedana. Wcześniej ITI była jednym ze sponsorów kampanii wyborczej HGW.

  - Spółce J&S w której zarządzie zasiada Jacek Dubois, pełnomocnik prawny Platformy Obywatelskiej, zmniejszono karę o pół miliarda złotych! Ale to nie wszystko. PO wynajmuje jego kancelarie do obrony swoich ludzi. Ostatnio zasłynal obrona Beaty Sawickiej której bronił za darmo i nawet pożyczył jej 300tys. na kaucję. Dodatkowo kancelaria dostała bez przetargu kontrakt na 600 tys zł za pomoc prawną przy budowie stadionu.

  - MSWiA pozbyła się resortowego osiedla na warszawskich Kabatach za 10% wartości. Kto kupił? Swoi, mieszkania służbowe wykupili współpracownicy G.Schetyny z ministerstwa w tym K.Bondaryk i W.Brochwicz.

  - Hanna Gronkiewicz-Waltz buduje oczyszczalnie ścieków za 564 mln euro, najdroższą na świecie. To o 265 mln euro drożej niż w najtańszej ofercie. Ta sama firma buduje identyczna oczyszczalnię w Turcji za 108 mln euro. Podobna oczyszczalnia została wybudowana w Budapeszcie za 250 mln. euro.

  - Mirosław Drzewiecki, czyli słynny Miro lobbował za 50-krotnym zmniejszeniem podatku dla pól golfowych. Jan Wejchert, współwłaściciel grupy ITI, telewizji TVN i Wejchert Golf Club nie będzie teraz musiał zapłacić 700 tys. zł a niespełna 13 tys. podatku.

  - Karpiniuk: Wybierzecie kandydata PO będą pieniądze na szpital!

  i dalej dalej dalej

 • pajak_tez_krzyzak

  Oceniono 2 razy -2

  Cioteczny brat to kuzyn, więc kuzyn ciotecznego brata to kuzyn kuzyna.Coś na podobę "Antka szwagra kobity brata syna" i to ma być najbliższa rodzina? Biedny Prezes.

 • wiciulaa

  Oceniono 3 razy 1

  Jak się ma prezesa w rodzinie to i się na stanowisko, Brawo PiS.

 • pieczarek

  Oceniono 1 raz -1

  Normalnie powalające pokrewieństwo: kuzyn ciotecznego brata. Na tej samej zasadzie Zagłoba mianował się wujem Rocha Kowalskiego. Faktyczny problem z Tomaszewskim jest taki, że nie dało się go na niczym udupić, sądy go uniewinniają. I wówczas wyciąga się takie kretyństwa, jak pokrewieństwo na poziomie piątej wody po kisielu.

 • Jacek Baraniecki

  Oceniono 1 raz -1

  Ciemny Naród, który wybierał PIS już na stanowiska się nie załapie

 • joe-123

  Oceniono 1 raz -1

  PiS to 1000 krotnie gorsza formacja nepotyczna i zatrudniająca swoich od innych

 • cozwami

  Oceniono 1 raz 1

  Kurdupel jest krysztalowo uczciwy,a kuzyn sqrwysyn?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje