Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego jeszcze przed uprawomocnieniem wyroku

17.11.2015 18:29
Prezydent ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - podała oficjalnie Kancelaria Prezydenta. Kamiński został skazany za nadużywanie władzy. Wyrok sądu w tej sprawie jest nieprawomocny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Poza Kamińskim prezydent ułaskawił wszystkich byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w tzw. aferze gruntowej - wiceszefa Macieja Wąsika i byłych dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela.

Prezydencki minister potwierdził, że Andrzej Duda zastosował prawo łaski. - W odczuciu pana prezydenta cała sprawa miała charakter polityczny (...) Tą decyzją pan prezydent uwalnia polski wymiar sprawiedliwości od oceny dotyczącej polityczności - powiedział minister Andrzej Dera.

- Pan prezydent uznał, że lepiej sprawę przeciąć na początku i dać jasny sygnał, że osoby, które walczą z korupcją, przeciwstawiają się władzy powinny być w sposób szczególny chronione - dodał.

W marcu 2015 r. Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. Wyrok jest nieprawomocny, a Kamiński złożył od niego apelację.

Symbol przywracania sprawiedliwości?

"Decyzję Pana Prezydenta traktuję jak symbol przywracania podstawowego poczucia sprawiedliwości, uczciwości i przyzwoitości w życiu publicznym" - skomentował polityk w oświadczeniu.

Andrzej Duda krótko po zakończeniu sprawy, a jeszcze zanim został prezydentem, ocenił wyrok jako "skandaliczny, bo za gwałt dostaje się trzy lata".

Afera gruntowa

Finał operacji CBA w sprawie "afery gruntowej" miał miejsce w lipcu 2007 r. CBA podstawiło swoich agentów, którzy udając biznesmenów skontaktowali się z dwoma mężczyznami (Piotrem R. i Andrzejem K.) powołującymi się na wpływy w ministerstwie rolnictwa. Podstawieni agenci oferowali łapówkę za przekształcenie gruntów na Mazurach z rolnych na budowlane.

Łapówka miała trafić do ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, który jednak miał zostać ostrzeżony o akcji. Sam Lepper twierdził, że cała sprawa była prowokacją CBA. Mężczyzn skazano dwukrotnie w procesach o płatną protekcję.

Rozpad koalicji

Sąd II instancji dwukrotnie uchylał wyroki. Ich proces będzie się toczył po raz trzeci. Lepper został zdymisjonowany, bo ówczesny premier Jarosław Kaczyński uznał, że szef Samoobrony jest w kręgu podejrzeń. Afera spowodowała rozpad koalicji PiS-Samoobrona-LPR i nowe wybory, w wyniku których władzę przejęła PO i PSL.

W procesie byłych szefów CBA sąd uznał, skazując ich, że Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, zlecił wprowadzenie w błąd Andrzeja K. i podżeganie go do korupcji. Zdaniem sądu brak było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Sprawa doktora G.

Pierwsza głośna akcja Biura odbyła się w lutym 2007 r. Ówczesny kierownik kliniki kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie Mirosław G. został wyprowadzony ze swojego gabinetu w kajdankach - było to filmowane przez funkcjonariuszy CBA i później upublicznione w mediach. - Okazało się, że pan dr Mirosław G. jest bezwzględnym cynicznym łapówkarzem. Zebrane w tej sprawie dowody mogą też świadczyć o tym, że mogło też dojść do zabójstwa - mówił podczas konferencji prasowej w połowie lutego 2007 roku Kamiński.

Po ponad roku śledztwa prokuratura wycofała się z najpoważniejszych zarzutów wobec G.: zabójstwa jednego z pacjentów i narażenia życia dwóch kolejnych. Po kilku latach sąd skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów. Lekarze specjalizujący się w transplantologii alarmowali, że efektem spektakularnego zatrzymania doktora G. stał się dramatyczny spadek liczby przeszczepów w Polsce. Opinię publiczną zbulwersował ujawniony przez media kryptonim "Mengele", jaki CBA nadało akcji dotyczącej G.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1893)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje