Jak poseł PO w 4 minuty ośmieszył PiS, tylko cytując Pawłowicz i Szydło

Krzysztof Brejza cytował z mównicy sejmowej słowa Krystyny Pawłowicz i Beaty Szydło. Słowa zupełnie sprzeczne ze stanowiskiem, które dziś zajmuje PiS. Sala nagrodziła go oklaskami. Ale Pawłowicz wcale nie wyglądała na speszoną zarzutami Brejzy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W czasie wczorajszych obrad PiS przeforsował zmiany w regulaminie komisji ds. służb specjalnych. Największy sprzeciw opozycji wzbudziło zniesienie rotacyjności przewodniczących (do tej pory zmieniali się oni co 6 miesięcy). Według PiS-u, takie rozwiązanie usprawni prace komisji.

Opozycja uważała jednak, że znosząc rotacyjność, PiS chce zawłaszczyć ważną komisję. Z ust posłów padło wiele ostrych słów o zagrożeniach dla demokracji. Największą furorę zrobiło jednak wystąpienie Krzysztofa Brejzy z PO.

Brejza cytuje Pawłowicz, a ona wstaje i macha rękami

Poseł przytoczył opinię dla Biura Analiz Sejmowych, napisaną przez Krystynę Pawłowicz jeszcze za rządów PO.

"Zasada rotacyjności przewodnictwa w komisji do spraw służb jest nader istotna dla zagwarantowania pluralizmu politycznego" - przeczytał Brejza słowa Pawłowicz, a sala sejmowa zareagowała owacją.

Kolejny cytat z opinii wywołał nawet większy entuzjazm: "Zasada ta w warunkach demokracji konstytucyjnej nie może być przekreślona z dnia na dzień w wyniku przewagi większości nad mniejszością".

Gdy Brejza odczytał przestrogi Pawłowicz aby, "uniknąć historycznie znanego doświadczenia, czyli rozumienia demokracji jako wszechwładzy większość parlamentarnej", nie mógł się powstrzymać od komentarza. - Pani profesor, czuję się jak w filmie "Powrót do przyszłości". Pani przewidziała tę wszechwładzę! - rzucił.

Pawłowicz nie sprawiała jednak wrażenia zawstydzonej. Podczas wystąpienia Brejzy wstała, unosiła ręce w triumfalnym geście, uśmiechała się i machała do sali.

Kolejna szpila wbita PiS-owi

Na tym jednak poseł PO nie poprzestał. W zanadrzu miał kolejną opinię, tym razem wydaną przez... Beatę Szydło w 2009 r.

"Zasada rotacyjnego przewodnictwa jest dobra. Służy przede wszystkim przejrzystości tego, co się dzieje, służy też temu, aby komisja pełniła swoją funkcję i temu, żeby zachowana została kontrolna rola Sejmu" - cytował Brejza. "Brawo pani premier!" - krzyknął ktoś z sali.

Brejza zakończył swoje wystąpienie, zwracając się do posłów PiS-u: - Co takiego się stało, oprócz tego, że wygraliście państwo wybory, że znosicie kontrolę nad służbami specjalnymi?

Jego pytanie pozostało jednak bez satysfakcjonującej odpowiedzi, a PiS-owi udało się przegłosować zniesienie rotacyjności.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (671)
Jak poseł PO w 4 minuty ośmieszył PiS, tylko cytując Pawłowicz i Szydło
Zaloguj się
 • Jan Czuprynski

  0

  wracamy do czasów Bieruta jak zagłuszano wolna europe.chcialem posluchac posla a nie pawlowicz i operator strony zaglusza wypowiedzi brawo to jest wolność slowa

 • gsb

  0

  Brejza jest synem posła PO - jest wcieleniem tego nepotyzmu, układów, kumoterstwa któremu Polacy powiedzieli dość w wyborach. Tutaj czyta przygotowaną notatkę jak uczniak bez politycznej charyzmy. Ale to cichy cwaniak - gracz: Swoich znajomych powsadzał do zarządów spółek w swoim miasteczku - jak jakiś dziennikarz chce o tym napisac.

 • block-buster

  Oceniono 1 raz 1

  PiSda Pawlowicz.Ognista baba dla kaczora,zeby sobie podotykal,jesli woli baby od kota i Ziobry...

 • maw1988

  Oceniono 1 raz 1

  "Zasada rotacyjnego przewodnictwa jest dobra. Służy przede wszystkim przejrzystości tego, co się dzieje, służy też temu, aby komisja pełniła swoją funkcję i temu, żeby zachowana została kontrolna rola Sejmu"

  o kur... rozmumiem że etnolog nie musi posługiwać się jezykiem prawniczym ale na Boga... to wygląda jak wypracowanie niezbyt lotnego gimnazjalisty który starał się jedną myśl "zasada jest dobra" opisać w przynajmniej trzech zdaniach... nowa Pani Premier...

 • plautilla

  Oceniono 2 razy -2

  GoWno wszędzie manipuluje lajkami. Ostatnio szczególnie blokuje minusowanie poli truków i boty .

 • julianpiotr

  Oceniono 6 razy 4

  Jej Wysokość Przekupka (z całym szacunkiem dla sprzedawczyń na ryneczkach) przenośnie: kobieta kłótliwa, wrzaskliwa, pyskata (Słownik Języka Polskiego) posłanka Pawłowicz "dała ciała" stojąc w opozycji do własnych opinii sprzed kilku lat. "Dała ciała" tyłem i kto jej podskoczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX