Szymański, przyszły minister ds. europejskich: "Nie widzę politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców"

14.11.2015 12:17
Konrad Szymański, minister ds. europejskich

Konrad Szymański, minister ds. europejskich (Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

"Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców"- oświadczył Konrad Szymański, przyszły ministrem ds. europejskich. Potem tłumaczył, że Polska przyjmie uchodźców, gdy będą gwarancje bezpieczeństwa. A po zamachach w Paryżu stoją one pod znakiem zapytania.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziennikarze pytali Szymańskiego, czy przyjmiemy uchodźców. - Przyjmiemy, jeżeli będziemy mieć gwarancje bezpieczeństwa. To jest kluczowy warunek, dziś został postawiony pod ogromnym znakiem zapytania w całej Europie - odpowiedział.

Pytania pojawiły się po tym, jak przyszły minister na łamach portalu wPolityce stwierdził, że w obecnej sytuacji "nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców":

- Wyraźnie zmieniły się warunki polityczne względem tych, przy których podejmowano tę decyzję i warunek konieczny wykonania tej decyzji - czyli gwarancje bezpieczeństwa wszystkich osób, które będą objęte międzynarodową ochroną w Europie - dzisiaj są pod olbrzymim znakiem zapytania. Musimy je przywrócić, by wrócić do wykonywania tej decyzji - powiedział.

"Konieczność rewizji europejskiej polityki wobec kryzysu migracyjnego"

Przy okazji poruszył też kwestię unijnej decyzji ws. uchodźców, twierdząc, że "zamachy w Paryżu dokonują się w bezpośrednim kontekście kryzysu migracyjnego i francuskich bombardowań pozycji ISIS oraz pól naftowych, kontrolowanych przez islamistów".

Jego zdaniem oznacza to, że na nowo należy przemyśleć europejską politykę wobec uchodźców i imigrantów - przede wszystkim przez uszczelnienie zewnętrznych granic UE. Szymański postawił też pod znakiem zapytania sensowność przyjmowania przez Polskę imigrantów.

- Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania. Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną. - stwierdził.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Najnowsze informacje