Słowacja: katastrofa ukraińskiego śmigłowca. "Maszyna służyła do przemytu ludzi"

13.11.2015 15:37
Śmigłowiec wielozadaniowy MI-2

Śmigłowiec wielozadaniowy MI-2 (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Co najmniej siedem osób zginęło w katastrofie ukraińskiego śmigłowca Mi-2, który rozbił się we wschodniej Słowacji niedaleko granicy z Ukrainą - podały słowackie władze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W swym komunikacie o wyniku poszukiwań ukraińska straż graniczna podała, że na pokładzie śmigłowca było dwóch Ukraińców i czworo uchodźców z państw Azji Południowo-Wschodniej, w tym dwie kobiety, a maszyna służyła najprawdopodobniej do przemycania nielegalnych migrantów.

Przelot bez zezwolenie na małej wysokości

Według władz słowackich do wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek, kiedy to odnotowano niedozwolony przelot przez granicę. Rozbitą maszynę znaleziono w piątek w gminie Stretavka, około 15 kilometrów na zachód od wiodącego na Ukrainę drogowego przejścia granicznego Vyszne Nemecke. Szczątki śmigłowca zajmowały obszar o przybliżonych rozmiarach 300 na 300 metrów w pobliżu rzeki Uż. Helikopter prawdopodobnie zderzył się z ziemią lecąc na małej wysokości w gęstej mgle.

Katastrofa we mgle

- W środę w nocy odnotowaliśmy przelot niezidentyfikowanego statku powietrznego, który przekroczył naszą granicę. Podjęto następnie poszukiwania, które komplikowała niesprzyjająca pogoda, a zwłaszcza bardzo gęsta mgła. Gdy dziś mgła się podniosła, wykryliśmy szczątki śmigłowca Mi-2 w powiecie Michalovce, gdzie znaleziono także martwych pasażerów - powiedział na briefingu słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak.

Według niego pilot najprawdopodobniej starał się wymknąć słowackiej kontroli powietrznej. - I wykonywał niebezpieczne manewry. Do tego przy bardzo złej pogodzie i lecąc bardzo nisko. Rzeczywistej, bezpośredniej przyczyny wypadku oczywiście w tej chwili jeszcze nie znamy i wszystko zostanie zbadane. To niezwykle smutne wydarzenie. I jak państwo widzą przemytnicy towarów i ludzi nie cofają się przed jakimikolwiek niebezpiecznymi działaniami, by sforsować naszą granicę - zaznaczył szef słowackiego MSW.

Początkowo informowano, że w katastrofie zginęło sześć osób, ale Kaliniak uściślił liczbę zabitych na siedem. Zwłoki siódmej ofiary policjanci znaleźli przy przeszukiwaniu otoczenia miejsca wypadku.

Rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sielezniow powiedział dziennikowi "Ukraińska Prawda", że śmigłowiec nie należał ani do sił powietrznych, ani do wojsk lądowych. Granicę przeleciał najprawdopodobniej na wysokości poniżej 50 metrów i dlatego nie zwrócił uwagi wojskowych. Urządzenia do wykrywania lotów na tak małej wysokości ma tylko straż graniczna - wskazał Sielezniow.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (109)
Słowacja: katastrofa ukraińskiego śmigłowca. "Maszyna służyła do przemytu ludzi"
Zaloguj się
 • krypdyr

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież taki śmigłowiec to można kupić w każdym sklepie ze śmigłowcami na Ukrainie.

 • le_penseur

  Oceniono 1 raz 1

  "Pod naszymi tekstami o zamachach na Europejczykow w Paryzu z pewnoscia pojawilaby się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływałyby do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności islamistow na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o zamachach na cywilizacje Europejczykow. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym. Rozwazamy tez zaprzestanie publikowania tekstow o islamskich zamachowcach, ktore moglyby urazic wyznawcow islamu." (trawestacja).

 • ekszha

  Oceniono 1 raz -1

  Czytajac Szechtera popierasz i napelniasz jego kabze..no ale ty slabo sie uczyles.

 • apm1947

  Oceniono 2 razy 2

  Piszecie o blokowaniu postów/ . A kto zablokował zdjęcia z Watykanu pokazujące jak Duda całuje papieża w rękę?

 • Oceniono 2 razy 2

  ***

  ***

  Czy w związku z ubiegłotygodniowymi komentarzami francuskich pajaców z Charlie Hebdo i pismaków reżimowej gadzinówki wybiórczej naśmiewającymi się z cywilnych ofiar rosyjskiego samolotu w Egipcie możemy już się pośmiać z francuskich trupów na koncercie jankeskiej DEATH metalowej kapeli w Paryżu?

  Dlaczego cenzura reżimowej gadzinówki wybiórczej blokuje możliwość zamieszczania komentarzy pod żenującą nagonką swoich gadzinowych pismaków sprzedajnych?

 • kocurimysza

  Oceniono 2 razy 2

  Banderowcy w akcji?

 • aja_88

  Oceniono 1 raz 1

  ukraina pomaga islamistom nono nieładnie

 • synanki

  Oceniono 5 razy 5

  musimy- z powodu cenzury Michnika- komentować zamachy w Paryżu nawet pod artykułami o nowych cyckach Dody...

 • octopusdei

  Oceniono 6 razy 6

  "Wyborcza" polskojęzyczna gazeta reprezentująca interesy żydów, ukraińców i muzułmanów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje