Słowacja: katastrofa ukraińskiego śmigłowca. "Maszyna służyła do przemytu ludzi"

13.11.2015 15:37
Śmigłowiec wielozadaniowy MI-2

Śmigłowiec wielozadaniowy MI-2 (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Co najmniej siedem osób zginęło w katastrofie ukraińskiego śmigłowca Mi-2, który rozbił się we wschodniej Słowacji niedaleko granicy z Ukrainą - podały słowackie władze.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W swym komunikacie o wyniku poszukiwań ukraińska straż graniczna podała, że na pokładzie śmigłowca było dwóch Ukraińców i czworo uchodźców z państw Azji Południowo-Wschodniej, w tym dwie kobiety, a maszyna służyła najprawdopodobniej do przemycania nielegalnych migrantów.

Przelot bez zezwolenie na małej wysokości

Według władz słowackich do wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek, kiedy to odnotowano niedozwolony przelot przez granicę. Rozbitą maszynę znaleziono w piątek w gminie Stretavka, około 15 kilometrów na zachód od wiodącego na Ukrainę drogowego przejścia granicznego Vyszne Nemecke. Szczątki śmigłowca zajmowały obszar o przybliżonych rozmiarach 300 na 300 metrów w pobliżu rzeki Uż. Helikopter prawdopodobnie zderzył się z ziemią lecąc na małej wysokości w gęstej mgle.

Katastrofa we mgle

- W środę w nocy odnotowaliśmy przelot niezidentyfikowanego statku powietrznego, który przekroczył naszą granicę. Podjęto następnie poszukiwania, które komplikowała niesprzyjająca pogoda, a zwłaszcza bardzo gęsta mgła. Gdy dziś mgła się podniosła, wykryliśmy szczątki śmigłowca Mi-2 w powiecie Michalovce, gdzie znaleziono także martwych pasażerów - powiedział na briefingu słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak.

Według niego pilot najprawdopodobniej starał się wymknąć słowackiej kontroli powietrznej. - I wykonywał niebezpieczne manewry. Do tego przy bardzo złej pogodzie i lecąc bardzo nisko. Rzeczywistej, bezpośredniej przyczyny wypadku oczywiście w tej chwili jeszcze nie znamy i wszystko zostanie zbadane. To niezwykle smutne wydarzenie. I jak państwo widzą przemytnicy towarów i ludzi nie cofają się przed jakimikolwiek niebezpiecznymi działaniami, by sforsować naszą granicę - zaznaczył szef słowackiego MSW.

Początkowo informowano, że w katastrofie zginęło sześć osób, ale Kaliniak uściślił liczbę zabitych na siedem. Zwłoki siódmej ofiary policjanci znaleźli przy przeszukiwaniu otoczenia miejsca wypadku.

Rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sielezniow powiedział dziennikowi "Ukraińska Prawda", że śmigłowiec nie należał ani do sił powietrznych, ani do wojsk lądowych. Granicę przeleciał najprawdopodobniej na wysokości poniżej 50 metrów i dlatego nie zwrócił uwagi wojskowych. Urządzenia do wykrywania lotów na tak małej wysokości ma tylko straż graniczna - wskazał Sielezniow.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 32 razy 18

  Helikopter pełen kontrabandy.
  Ludzi się zastąpi ale szkody w przemycie są ogromne

 • e50504

  Oceniono 39 razy 17

  Ej a gdzie jest cała wielka awantura o "naruszeniu przestrzeni powietrznej" NATO?

  Przecież wszyscy dobrze wiemy że ten "cywilny" śmigłowiec należał do wojska, a bardziej do oligarchy i bandy oprychów urzedujących na danym terytorium.

 • jan3211

  Oceniono 20 razy 16

  śmiglowiec należał do oligarchy ukraińskiego , czyli nie miał właściciela , jak twierdzą ukraińskie władze ? Ale burdel w tej UE.

 • qawsedrftg

  Oceniono 37 razy 15

  Leciał obciążony demokracją unijną i wartościami europejskimi... przeciążenie... Herojam sława!

 • grzes07

  Oceniono 14 razy 14

  do czego to juz doszlo ze wybiorcza blokuje komentarze do artykulow na temat atakow we Francji, tak droga wybiorcza tak wlasnie wyglada na sile wasze promowanie multi-kulti

 • zec

  Oceniono 26 razy 14

  Teletekst ORF podaje, że przemycali papierosy w wielkim stylu. Palenie jest szkodliwe dla zdrowia.

 • zibi_zd

  Oceniono 13 razy 13

  Na świecie dzieją się ważne sprawy a zakłamana gazeta ma wyłączone komentowanie z powodu pieprzonej poprawności politycznej. Żenada ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje