Wrocław: Rafał Dutkiewicz powiadamia prokuraturę. Chodzi o plakaty zapraszające na "marsz patriotów"

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiadomił prokuraturę o plakatach, które zapraszają na tzw. "marsz patriotów". Są one rozklejane na wrocławskich ulicach. Marsz zaplanowany jest na 11 listopada.

Polub i bądź na bieżąco!

Wrocławska "Gazeta Wyborcza" informuje, że internauci odkryli, że te plakaty są kopią propagandowych plakatów NSDAP.

"Nawołują do nienawiści na tle różnic wyznaniowych"

Sprawa wybuchła w niedzielę wieczorem. Na Facebooku pojawiła się informacja, że zaproszenia na marsz są przerobioną grafiką NSDAP. Oprócz tego, to także wierna kopia okładki płyty neonazistowskiego zespołu Konkwista 88.

Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Po tym, kiedy zapoznał się z nią i artykułami w internecie Rafał Dutkiewicz, zdecydował się na złożenie zawiadomienia do prokuratury.

"Treść tego plakatu opisanego w publikacji Gazety Wyborczej czy umieszczonego w przestrzeni publicznej chociażby przez użyte hasło "Precz z islamem" można kwalifikować jako nawołujący do nienawiści na tle różnic wyznaniowych, o których również stanowi art. 256 § 1 ustawy Kodeks karny" - to fragment doniesienia Dutkiewicza, cytowany przez "Gazetę".

"Biorąc pod uwagę treść hasła oraz przedmiot ochrony prawnej wynikającej z art. 256 kk, którym jest prawidłowe funkcjonowanie państwa w sposób demokratyczny, w ramach tegoż ustroju i zapewniający obywatelom tego państwa i innym osobom zamieszkałym na jego terytorium ochronę ich praw oraz również ze względu na ściganie tego przestępstwa z urzędu, wnoszę o podjęcie stosownych działań przez właściwą jednostkę prokuratury" - napisał w swoich doniesieniu prezydentChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (354)
Wrocław: Rafał Dutkiewicz powiadamia prokuraturę. Chodzi o plakaty zapraszające na "marsz patriotów"
Zaloguj się
 • Jacek Andrzejewski

  0

  Niestety - Komus imponuje nazizm w Polsce to doczeka sie drugiej Norymbergii bez litosci. Szkoda ze srodowiska prawdziwie patriotyczne i Zwiazek Bylych Czlonkow AK nie protestuje.

 • Jacek Andrzejewski

  0

  Idotow sie nie sieje oni sie rodza, skoro imponuje im Nazizm , to zgotujemy im druga Norymberge. Szkoda ze nie reaguja na to srodowiska prawdziwie patriotyczne, i byli czlonkowie Ruchu Oporu AK

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Wygląda jak prowokacja jednej z agentur. U narodowców pewno sporo różnych prowokatorów "pracuje".

 • brodtje_haring

  Oceniono 1 raz -1

  " PRECZ Z ISLAMEM! " Dobre, krótkie ale zwięzłe. Można by ewentualnie" WON Z ISLAMEM "

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy -2

  marsz mu się nie podoba
  PO już się skończyło , czas się obudzić

 • kocurimysza

  Oceniono 3 razy 1

  To sa idioci nie Polacy , leczyc lub utylizowac ze spoleczenstwa .

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 2 razy 0

  Co do kopii "nazistowskiego plakatu" - to nie jest to kopia, owszem jest to plagiat zapewne - to raczej o plagiat powinna wystąpić w sprawie cywilnej NSDAP i wysoki Sąd to ustali
  a nie p. prezydent ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX