Rewolucje nowego premiera kanadyjskiego rządu. To chyba pierwszy taki gabinet na świecie. Dlaczego tak? "Bo jest 2015 rok"

05.11.2015 10:46
W 30-osobowym rządzie Kanady zasiądzie 15 kobiet. Ale to nie wszystkie rewolucje nowego premiera - Trudeau powołał też trzech sikhów, reprezentantkę plemienia Indian, dwoje uchodźców i dwie osoby niepełnosprawne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Połowę tek w odchudzonym rządzie Justin Trudeau powierzył kobietom, co jest w Kanadzie novum, które wywołało zdziwienie opinii publicznej. Pytany dlaczego postanowił ustanowić parytet odparł tylko: "Bo jest 2015 rok".

W 30-osobowym rządzie znaleźli się przedstawiciele różnych grup etnicznych, każdej z kanadyjskich prowincji, osoby w różnym wieku i o różnym poziomie doświadczenia politycznego a także osoby niepełnosprawne, pierwszy kanadyjski astronauta i dwoje uchodźców. Jak podkreślał Trudeau, "nowy rząd Kanady jest równie różnorodny jak sama Kanada".

- Kanadyjczycy z całego kraju wystąpili z przesłaniem, że nadszedł czas na prawdziwą zmianę. Natychmiast zaczniemy wdrażanie naszego planu na rzecz silnej klasy średniej - oświadczył Trudeau.

Pięć powodów, dla których Kanadyjczycy zakochali się w swoim nowym premierze >>>

Wiwatujące tłumy ustawiły się na długiej drodze do rezydencji generalnego gubernatora (reprezentującego królową Elżbietę II), gdzie zaprzysiężenie miało miejsce. Nowy premier pokonał tę drogę pieszo, otoczony ministrami swego rządu i w towarzystwie żony, trójki dzieci oraz matki, wdowy po byłym premierze.

fot. BLAIR GABLE / REUTERS

43-letni szef rządu jest 23. premierem w historii Kanady i synem Pierre'a Trudeau, szefa rządu w latach 1968-84 (z przerwą w latach 1979-80). Jego Partia Liberalna Kanady uzyskała większość w październikowych wyborach parlamentarnych. Trudeau dla siebie zachował oddzielne wcześniej teki ministra odpowiedzialnego za stosunki z 10 prowincjami i resort ds. młodzieży.

Kanada oszalała na punkcie swojego nowego premiera między innymi dlatego, że jest młody - ma 43 lata - i wyjątkowo przystojny. W serwisach społecznościowych krążą zdjęcia Justina Trudeau z nagim torsem i widocznym tatuażem.

A tak wyglądał nowy premier na zaprzysiężeniu swojego ojca:

fot. RON POLING / AP PhotoChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (666)
Zaloguj się
 • lampeduza

  Oceniono 163 razy 73

  Sejm jest miejscem do wyboru reprezentacji społeczeństwa. W rządzie powinni być najlepsi fachowcy a nie pod kątem cech fizycznych ...

 • proteusz33

  Oceniono 117 razy 37

  Można też podobny parytet ustanowić przy obsadzie osady wioślarskiej ósemki ze sternikiem i wysłać na olimpiadę
  Życzę powodzenia

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 79 razy 35

  kurde...
  kiedyś te sprawy determinowały kompetencje, zaryzykuję tezę, że także mądrość kandydatów, a teraz - parytety, proporcje, płeć, preferencje seksualne, uroda, pochodzenie, narodowość, fotogeniczność, tatuaże, umiejętności gry na jakimś instrumencie...

  a co mnie to obchodzi, czy premier ma wąsa, czy jego rzeczniczka ma wąsa...
  czy minister jest sikhem, sithem, aborygenem, czy hermafrodytą...
  mógłby (mogłaby) być choćby zezowato-wąsatym, rudym, niefotogenicznym albinosem, gdyby rządził mądrze.

  myślę sobie, że te nowe kryteria będą obowiązywały do czasu, gdy pojawi się jakiś nowy "hitlero-stalin" (w sensie dyktator o zasięgu globalnym), to wtedy ci wszyscy trampkarze polityczni znikną ze sceny.

  ps. a jeśli chodzi o pana premiera kanady i jego rząd, to nic do nich nie mam, może nawet okaże się, że udaje im się całkiem-całkiem; dziwi mnie to podniecenie mediów, takie przesunięcie rzeczywistości (i jednoczesny aplauz dla tej wykreowanej) w stronę tabloidyzacji, zdziecinnienia.

 • mukazy888

  Oceniono 97 razy 25

  dlaczego nie ma przedstawicieli leworecznych, hodowcow krolika angorskiego i onanistow?

  Przeciez to czysty rasizm! Won z faszysta!!!

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 33 razy 19

  A jest rudy z nadwagą? A fan gier komputerowych??

  Wstretny ksenofob!

 • hutaantonia

  Oceniono 58 razy 16

  Czyli kryterium wyboru do gabinetu były nie kompetencja a róznorodność? Pogratulować światu białego człowieka autodestrukcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje