Szczęśliwy jak Fin? Fiński zus zamierza wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. Dla każdego

04.11.2015 11:25
Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód (KARL-JOSEF HILDENBRAND)

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 md euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (278)
Szczęśliwy jak Fin? Fiński zus zamierza wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. Dla każdego
Zaloguj się
 • Martin a

  0

  Ludzie wam się wszystko pomyliło. Mieszkam od 10 lat w finlandii i trochę się na tym znam. Te pieniądze dostaną tylko osoby które mają obywatelstwo fińskie. Państwu chodzi o to żeby bezrobotni poszli w końcu do pracy. Ten program daje każdemu finowi kasę obojętnie czy pracujesz czy nie, wiec jak ja pracuję to zarabiam 2000 euro i jeszcze dostanę 800 euro czyli będę miał 2800 euro a bezrobotny tylko 800 euro i nic więcej.

 • dobrylos

  0

  Finlandia jest państwem ateistycznym ,wiec dziwi nas katolików ich niezwykła troska o bliźnich.

 • stara_foka

  0

  Kurde, może jednak Gierek obierał prawidłowy kurs, tylko pazerność i brak cierpliwości Polaków doprowadziła do kraksy.
  Wnioski:
  RAZEM to powtórzy.

  Hia, hia, hia.

 • 29elmi

  Oceniono 2 razy 0

  To po ch.. maja w ogole pracowac?

 • louisciffer

  Oceniono 2 razy 2

  podsuncie artykuł szczur_owi.

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 1 raz 1

  na marginesie
  Czy w tym kraju nie ma "bolesnych cięć", "trzeciej fali strasznego kryzysu", "prymatu budżetu nad obywatelem", itp. idiotyzmów. Mieszkańcy wyspy nad Wisłą mogą odnieść wrażenie, że zakpiono tam z niezłomnych pryncypiów sovietów? A co będzie kiedy idea dochodu podstawowego, nieosiągalnego dla większości nadwiślan, zaświta w ich umysłach?!!!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Aktualny stan rozwoju sił wytwórczych pozwoliłby na coś takiego, może w mniejszej skali, na całym świecie. Kwestia dystrybucji. 1 procent populacji ma ponad połowę środków finansowych i nie podzieli się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje