Szczęśliwy jak Fin? Fiński zus zamierza wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. Dla każdego

04.11.2015 11:25
Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód (KARL-JOSEF HILDENBRAND)

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 md euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (277)
Zaloguj się
 • comax

  Oceniono 84 razy 46

  Mieszkam w Finlandii i powiem że Finowie nie są zachwyceni taką opcją. Jeśli to wypali to zamkną granice w obawie przed najazdem muzułmanów i innych nierobów.

 • koralina.jones

  Oceniono 58 razy 20

  1. Nieograniczony dostęp do pożywienia, wody oraz materiałów potrzebnych do budowania schronienia.
  2. Brak zagrażających życiu drapieżników.
  3. Maksymalnie ograniczone rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych (opieka lekarska dla myszy).
  4. Jedyne ograniczenie – przestrzeń, która mogła pomieścić maksymalnie 3840 myszy.
  .
  .
  .
  .
  W dniu 1588 umiera ostatni osobnik.

 • dopracowanywkazdymcalu

  Oceniono 67 razy 17

  Socjalisci maja ten klopot ze zawsze wczesniej czy pozniej skoncza im sie cudze pieniadze.

 • chicarica

  Oceniono 16 razy 16

  To nie jest wcale głupie. W Finlandii i tak każda osoba bez pracy dostaje zasiłek 550 euro miesięcznie (przez pierwsze chyba 2 lata po utracie pracy 80% ostatniej pensji, potem 550 euro bezterminowo) jeśli jest zarejestrowana jako bezrobotna, a zarejestrować się może każdy obywatel jeśli pracy nie ma. Do tego jeszcze jakieś zasiłki na mieszkanie, dzieci itp. Tak naprawdę to oni pewnie jeszcze na tym zaoszczędzą, bo nie będą musieli płacić armii urzędasów rozpatrujących podania ani wysyłać bezrobotnych na durne kursy typu "dlaczego jedzenie marchewki jest zdrowe" żeby poobracać kasą w urzędzie pracy i wykazać, że coś robią. Osoby bezrobotne za to nie będą już zmuszone do upokarzającego biegania z wnioskami i podaniami, użery z papierologią i udziału w tych szkoleniach. To ma sens, a u nas prawaki już mdleją z obrzydzenia.

 • jdkonrad

  Oceniono 39 razy 15

  no to zostajemy w tyle pani szydło... co pani na to?! trzeba skopiować!!

 • nowekonto2

  Oceniono 42 razy 12

  skoro będą rozdawać za darmo to pierwsze pytanie powinno brzmieć - komu zabiorą? chyba że planują po prostu drukować te pieniądze. Albo mają ogromne złoża bogactw naturalnych. Albo planują najechać jakiś kraj i rozdać ludziom łupy. innych możliwości nie ma.

 • mczes57

  Oceniono 8 razy 8

  W Polsce tylko wypasione koty mają się dobrze. Szósta potęga gospodarcza w Unii Europejskiej i zasiłek pielęgnacyjny dla osoby schorowanej ,ze znacznym stopniem niepełnosprawności ,w wysokości 156 zł miesięcznie wypłacany przez MOPS. Wstyd.

 • tomtg123

  Oceniono 31 razy 7

  Obrzydliwość. Szczęście to wolność a nie jałmużna z pieniędzy ukradzionych innym ludziom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje