Watykan: zatrzymania w sprawie wycieku tajnych dokumentów

02.11.2015 14:13
Watykan, pl. św. Piotra, msza kanonizacyjna Jana Pawła II

Watykan, pl. św. Piotra, msza kanonizacyjna Jana Pawła II (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Żandarmeria watykańska zatrzymała i objęła śledztwem dwie osoby podejrzane w sprawie wycieku tajnych dokumentów dotyczących finansów Stolicy Apostolskiej - podano w komunikacie.

Polub i bądź na bieżąco!

Jedną z tych osób jest była doradczyni papieża Franciszka Francesca Chaouqui.

Komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej potwierdził tym samym w poniedziałek medialne doniesienia o śledztwie prowadzonym w sprawie wycieku tajnych raportów i zapowiedzianej na czwartek publikacji we Włoszech dwóch książek na ich podstawie.

W nocy poinformowano, że w miniony weekend wezwano na przesłuchanie hiszpańskiego księdza Lucio Angela Vallejo Baldę i Franceskę Chaouqui, która jako doradca pomagała papieżowi w reformie finansów Watykanu. Zostali oni zatrzymani. Duchowny pozostał w areszcie w Watykanie, a kobietę zwolniono.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (40)
Watykan: zatrzymania w sprawie wycieku tajnych dokumentów
Zaloguj się
 • tempus

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe co było w tym tajnego?

 • maxthebrindle

  Oceniono 2 razy 0

  Watykan wiele może wybaczyć: pedofilię swoich pracowników na przykład, współpracę z mafią czy wspieranie morderczych reżimów. Ale wycieku informacji o swoich finansach nie wybacza nigdy.

 • Jerzy Mamrotek

  Oceniono 1 raz -1

  Umiłowani Siostry i Bracia!

  Chrześcijaństwo ogłuszone własnymi dogmatami oraz doktrynami, niezdolne jest do przewodzenia ludzkości. Swoją, jakże okrutną i ponurą historie, pokryło trudną do przeniknięcia zasłoną milczenia, a kłamstwo uczyniło strażnikiem nikczemnej chwały przeszłości, oświetlonej płomieniami stosów. Jak tylko chrześcijanie wyszli z katakumb zaczęły się mordy w imię ich boga - Jezusa zwanego Chrystusem.

  Kler rzymsko-katolicki, ten święty kolporter prawd objawionych, leje potoki fantazyjnych słów o minionej chwale swojej religii i jej tajemnym, pozaziemskim znaczeniu. Niejedna szlachetna idea, która Kościół zagrabił innym, a następnie przerobił umiejętnie na oręż własnej sławy, zwiędła i plonu żadnego nie wydała.

  Katolicyzm, przedkładając nad własne dogmaty, politykę oraz chęć panowania, siłą rzeczy musiał poświęcić moralność na rzecz politycznego bandytyzmu. Jest on w swoim głównym nurcie religią groźby, szantażu, zastraszania i cudów, zaś z czynów, podstępnym i chorym systemem. Kościół, ten "boski" Nauczyciel, pełen intelektualnego kiczu, wieczny Syzyf
  chrześcijańskiej mitologii, nigdy nie troszczył się o jakość swoich wyznawców,
  ale o ich ilość.
  Na szczęście cala ta światowa zaraza chyli się ku upadkowi.
  Amen!

 • leming_13

  Oceniono 4 razy 2

  No to pewnie bedzie jak zawsze, przeniosa ich do innej parafii

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 3 razy 1

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Parezja.pl

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy 3

  Skoro dokumenty miały klauzulę tajności, to muszą dotyczyć spraw nie przynoszących Watykanowi zaszczytu. Cóż? Nie pierwszy tego rodzaju wypadek, tyle, że o konsekwencjach mówi się jawnie.....

 • koperchytla

  Oceniono 6 razy 4

  Nie są ważne kompromitujące materiały, które mogła poznać opinia publiczna, tylko ten kto je udostępnił. Jakie to polskie, jak w aferze taśmowej.

 • dobrylos

  Oceniono 6 razy 6

  Katolicy nigdy nie zrozumieja ze sa tylko dawcami kasy dla korporacji zwanej Watykanem która wykorzystuje cynicznie smierc żydowskiego mesjasza do robienia kasy. Niedawno nawet niejakiemu Homo-Charamsa zarzucono zagarnięcie 20 milionów euro.Jak to mozliwe w tak pobożnej instytucji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje