Reforma oświatowa: Prof. Gliński: koniec z testami na maturze. A profesor zarobi jak poseł

Koniec z testami, zarówno na maturze jak i na egzaminach szkolnych zapowiedział Piotr Gliński, w audycji radiowej "Trójki". Co zamiast testów? - Więcej części opisowej, kreatywnej - powiedział. A program PiS zamiast testów zakłada ocenianie z "polskiej tożsamości narodowej".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Dobrze wypadamy w testach, ale przy rozwiązywaniu problemów, przy kreatywności jesteśmy na końcu krajów europejskich - tak odejście od formy testowej na egzaminach, w tym maturalnych, argumentował prof. Gliński. Zgodnie z tym co znajduje się w programie PiS zamiast formy testowej uczniowie będą oceniani z: "symboli, odwołań, wyobrażeń, stanowiących o polskiej tożsamości i formujących doświadczenie naszego narodu".

Prof. Gliński przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość chce lepiej wynagradzać pracowników uniwersyteckich. I tak: profesor zarobi trzy średnie krajowe, doktor habilitowany - trzy średnie krajowe, doktor - półtorej średniej krajowej, a pracownik zatrudniony na stanowisku asystenta zarobi średnią krajową. Na rok 2014 średnia krajowa wyniosła 3783 zł brutto. Po zwielokrotnieniu przeciętnego wynagrodzenia dla profesora, jego pensja zbliży się z pensją posła.

Szef rady programowej PiS zapowiedział również odejście od systemu bolońskiego. System ten, zwany "3+2", pozwala po skończeniu studiów licencjackich na studiowanie innego kierunku na studiach magisterskich. Tym samym tytuł licencjata staje pod znakiem zapytania: - Można by zachować, ale to nie są w pełni studia wyższe. Przez trzy lata nie da się kogoś wyedukować - powiedział Gliński. Jego zdaniem system boloński obniża poziom nauczania.

To tylko część ze zmian, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość po zaprzysiężeniu nowego rządu. Reforma oświatowa zakłada m.in. likwidację gimnazjum, zniesienie obowiązku posyłania sześciolatków do szkół, czy wprowadzenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych do szkół.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Więcej o:
Komentarze (419)
Reforma oświatowa: Prof. Gliński: koniec z testami na maturze. A profesor zarobi jak poseł
Zaloguj się
 • filipgruszka

  0

  studiowalem 3+2 i uwazam, ze to zaniza niemilosiernie poziom nauczania

 • borys_heinza

  Oceniono 1 raz -1

  Słusznie testy są zbyt obiektywne i jak potem ratowac dzieci PiSowców????

 • kontra.punkt

  Oceniono 2 razy 0

  Trzy średnie krajowe pensje dla profesora to śmiech na sali. Niezły mechanik samochodowy tyle zarabia, nie mówiąc o licencjacie z informatyki.

 • kontra.punkt

  Oceniono 2 razy 2

  I tu pojawia się problem: polskie szkoły nie uczą kreatywnego myślenia tylko wykuwania na pamięć wzorów i definicji. Efekt taki, ze osoby po maturze nie rozumieją sensu słowa mówionego a nieraz i pisanego. A że może być inaczej, polecam piątkowy test "Gazety" "Czy jesteś mądrzejszy od amerykańskiego nastolatka"

 • albacor

  Oceniono 3 razy 1

  Będą lekcje z polskiej tożsamości narodowej, z godzinami poświęconymi życiorysom Lecha i Jarosława. Nauka na pamięć tekstów ich prac oraz złotych myśli mamusi Kaczyńskiej. Dziewczynki na zajeciach będą piekły jej ulubione ciasta a chłopcy będą studiować behawiorystykę kotów i ich wyższość nad innymi gatunkami zwierząt. Potem wyświecimy kilku świętych, powołamy Ministerstwo Kościoła Katolickiego, zorganizujemy kilka wypraw krzyżowych na państwo islamskie i jakoś to będzie

 • Oceniono 1 raz -1

  obowiązkowa matura z religii, i pewnie w kolejnym reformatorskim kroku obowiązkowym na egzaminie wstępnym na uczelnie, będzie szczytowym osiągnięciem pislamu w procesie kształcenia kreatywnych Polaków. Mieliśmy już kiedyś obowiązkową filozofię marksistowską.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Mój Boże!
  Ten podczłowiek utożsamia część opisową z kreatywnością....
  Oczywiście nie wiecie, ale Polska ma najniższy odsetek inżynierów we władzach...

 • piggy1

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo mnie ciekawi, w jaki sposób na egzaminach np. z angielskiego, matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii - oceniana będzie "polska tożsamość narodowa". Pomysł godny PRL-u, kiedy to mówiono o wyższości gospodarki socjalistycznej nad kapitalistyczną.

 • szqlny

  Oceniono 1 raz 1

  Dam panu profesorowi egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych, matematyki, polskiego, angielskiego, historii i tylko zadania otwarte. Tak po 5 zadań. Ciekawe czy posiada wiedzę podstawową i wykaże się kreatywnością.
  Dam mu nawet zadania z szkoły podstawowej, a potem porozmawiamy ile wiedzy mu zostało z 8letniej szkoły podstawowej i czy nie lepiej pisać egzaminy w takiej formie jakiej są obecnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX