Sellin: "Rosja będzie pogrywać wrakiem, bo pozwolił na to polski rząd" [CYTAT DNIA]

- Rosja traktuje wrak tupolewa jako łup wojenny. Będzie sobie nim pogrywać, bo na to pozwolił polski rząd - powiedział Jarosław Sellin w Radiu ZET.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Putin się przestraszy i odda wrak? - zapytała Monika Olejnik Sellina, wskazywanego jako ministra kultury w rządzie Beaty Szydło. - Nie wiem. Putin ulega tylko presji i sile. Taką siłę trzeba wytworzyć - odpowiedział.

Sellin zapowiedział też, że Polska w sprawie wraku musi wykazać większą determinację. - Wywrzemy presję międzynarodową na Rosję, żeby zaczęła zachowywać się w tej sprawie poważnie i poważnie potraktowała państwo polskie - mówił. Dodał, że to polski rząd doprowadził do tego, że Rosja traktuje tupolewa jak łup wojenny.

Rosyjskie śledztwo przedłużone do 10 marca 2016 roku

Wczoraj władze Rosji stwierdziły, że nie oddadzą Polsce wraku, ponieważ nie jest to relikwia. - (Wrak) to nie pamiątka ani relikwia, żeby ją tak oddać, jak się zechce, lecz dowód w śledztwie - podkreśliła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Dodała, że do zakończenia śledztwa Polsce nie zostanie oddany wrak tupolewa. Rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 marca przyszłego roku.

Wcześniej do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął wniosek Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o przedłużeniu śledztwa. Wniosek ten jest obecnie realizowany przez polską prokuraturę; zawiadomienia trafią do wskazanych we wniosku 81 osób mających w rosyjskim śledztwie status pokrzywdzonego.

W polskim śledztwie w sprawie katastrofy Tu-154 jest ponad 180 pokrzywdzonych, jednak między polskim a rosyjskim prawem występuje w tej kwestii różnica: w Polsce osobą pokrzywdzoną w śledztwie zostaje się z mocy prawa, w Rosji jest to decyzja prokuratury.

Prokuratura chce przesłuchać rosyjskich kontrolerów

Śledztwo w sprawie katastrofy nadal prowadzi warszawska Wojskowa Prokuratura Okręgowa. Biegli czekają na informację z Rosji o tym, czy dwóm rosyjskim obywatelom - członkom Grupy Kierowania Lotami z lotniska Smoleńsk Północny - skutecznie doręczono wezwania w celu ogłoszenia im postanowień o przedstawieniu zarzutów i przesłuchania w charakterze podejrzanych w siedzibie polskiej prokuratury.

W końcu marca tego roku WPO wydała postanowienie o postawieniu zarzutów dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska. Jednemu zarzuca się sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy, a drugiemu - nieumyślne sprowadzenie katastrofy. Formalnie grozi im do ośmiu lat więzienia.

Polscy prokuratorzy chcą też zwrotu wraku oraz tzw. czarnych skrzynek tupolewa, które są w gestii rosyjskiej prokuratury. Rosjanie od dawna deklarują przekazanie wraku i skrzynek stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (321)
Sellin: "Rosja będzie pogrywać wrakiem, bo pozwolił na to polski rząd" [CYTAT DNIA]
Zaloguj się
 • mirekch60

  Oceniono 1 raz 1

  Sellin ma iloraz inteligencji przeterminowanej musztardy.

 • plus_minus_zero

  Oceniono 3 razy 1

  upiory smoleńskie na Halloween!

 • zlomas1

  Oceniono 2 razy 0

  I co im pan zrobisz?

 • idziezimaodmorza

  Oceniono 3 razy 1

  Czy Sellin nie może tego pojąć, że jak byli w opozycji to mogli klepać głupoty na potęgę. Dziś to partia która rządzi Polską i bierze odpowiedzialność nie tylko za los Obywateli Polski, ale również za wizerunek i stosunki międzynarodowe Polski w całym świecie. Niech się nie zdziwią jak Prezydent, Premier lub minister spraw zagranicznych Polski pojedzie do Brukseli i będą tam traktowani jak osoby zajmujące powietrze i wydzielający polityczny smrodliwy zapach , a ich wystąpienia słuchać będą tylko parlamentarzyści PiS .

 • hastatrespasos

  Oceniono 5 razy 1

  Imiennik policmajstra mającego trzymać artystów, za przeproszeniem, za pysk, tak samo jak Putin ulega tylko presji i sile. Ale jeszcze się taki nie urodził, który byłby zdolny wziąć za pysk i cara z Kremla, i namiestnika szatana w Polszcze, herszta bezprawia i niesprawiedliwości. Nie byłoby kwestii z powrotem do Polski i wraku, i czarnych skrzynek, gdyby nie oskarżenia obecnego władcy Rosji o współudział z Tuskiem w zamachu na Lecha Kaczyńskiego. Takiego mocarza jakiego świat nie widział od Adama i Ewy. Na myśl o którym Putin dostawał zawału serca, i w kontaktach z wielkimi tego świata zastępowały go jego sobowtóry. A więc, wedle starszego bliźniaka i sfory jego piarowców, Putin postanowił Lecha K. sprzątnąć, a jego uniżony sługa Tusk mu ten zamach ułatwił.
  Ale te bezczelne oskarżenia pod adresem Moskwy nie były dziełem polskiego rządu, a tylko sPISku. A więc nie przez polskie władze, lecz przez histerię DUCKczyńskiego i jego bandy teraz wrak i czarne skrzynki są „łupem wojennym Rosjan”. Do naszego wschodniego sąsiada mam tyle samo rezerwy i krytyki ile przeciętny Polak, zwłaszcza taki jak ja, który przeżył II wojnę światową i pamięta ciężkie czasy powojennej odbudowy kraju. Ale które państwo, na zarzut pod adresem jego prezydenta o zamach na lidera innego państwa, zareagowałoby inaczej niż Rosja?
  Kiedy już DUCKczyński, Duda i Szydło zmuszą Putina aby oddał wrak, jakie miejsce będzie godne dla tej relikwii historycznej? Kto te szczątki tam zapakuje i przewiezie do Polski? Jeśli mają pakować ruskie, rodziny z sekty smoleńskiej oskarżą ich o celowe niszczenie dowodów licznych szmacianych wersji zamachów! A więc to likwidator WSI, dla pewności, z ekipą sprawdzoną przez IPN do praprzodków, powinni każdą śrubkę i blaszkę z Tutki osobiście misternie zapakować. I osobiście transportować cały ten mroczny, żałobny bagaż. Bo inaczej, będą zarzuty o celowe zniszczenie relikwii po drodze…

 • realista7201

  Oceniono 5 razy 1

  Chyba na Kremlu to raczej się cieszą z wyboru PIS? Jak Pan myśli Panie Sellin, dlaczego? Zrobią wszystko żebyście mieli jak najwięcej władzy w Polsce. Jest to w ich witalnym interesie.

 • tadek-1

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Sellin, czy ktos juz panu powiedzial, ze w tym przedzialku wyglada pan jak prawdziwy pisowski alfons? Fajny zarcik?

 • jogar

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz gdy nic z wrakiem nie załatwią, a na pewno nic nie załatwią, to będą tradycyjnie zwalać na Tuska. Dawać pisiory, dawać, pokażcie jak silni jesteście z pierwszej linii ognia a nie zza pleców Tuska.

 • jogar

  Oceniono 3 razy 1

  "że Rosja traktuje tupolewa jak łup wojenny."
  Hahaha, tu zjeb.ny człowieku. To do ciebie Selin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX