Ustępujący minister zdrowia przedłużył finansowanie in vitro z budżetu do 2019? MZ prostuje: Minister podpisze w poniedziałek. PiS: To bardzo zła decyzja

30.10.2015 09:00
Minister zdrowia Marian Zembala

Minister zdrowia Marian Zembala (Fot. DAWID CHALIMONIUK/ Agencja Gazeta)

"Minister zdrowia Marian Zembala przedłużył program finansowania in vitro z budżetu państwa do 2019 r." - podało Radio ZET, powołując się na rzecznika resortu zdrowia. Teraz resort prostuje: Podpisze, ale w poniedziałek. Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu z PiS, komentując zapowiedź ruchu ministra zdrowia, ocenił, że "to bardzo zła decyzja".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O tym, że ustępujący minister zdrowia zamierza na koniec urzędowania przedłużyć rządowy projekt finansowania in vitro z budżetu państwa podało wczoraj Radio RMF FM. Według informacji rozgłośni w tym tygodniu zapadły już wymagane decyzje. W ramach projektu na ten cel do 2019 roku ma być przeznaczone 300 milionów złotych.

Jak podało Radio ZET, minister Zembala w poniedziałek przedłuży finansowanie programu in vitro do 2019 r. Wcześniej stacja podawała, powołując się na rzecznika resortu zdrowia Krzysztofa Bąka, że dokument już został podpisany. Teraz prostuje tę informację.

Od samego początku, kiedy dyskutowano nad budżetowym zabezpieczeniem projektu in vitro, przeciwne takim rozwiązaniom było PiS. Były szef sztabu wyborczego, przez niektórych typowany na przyszłego ministra zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Karczewski, krytycznie ocenił decyzję ministra Zembali.

- To bardzo niedobra decyzja, przedwczesna (...) To zła decyzja. Powinno się ją podjąć w przyszłym roku. Zła decyzja podobnie jak inne dziwne decyzje ustępującego ministra.(...) Chce odłączyć instytut w Gliwicach z instytutu onkologii... są to bardzo szkodliwe decyzje - powiedział w TVN24 Stanisław Karczewski. W jego ocenie in vitro nie powinno być finansowane ze środków publicznych, bo jak tłumaczył: - Mamy olbrzymią masę finansowania potrzeb medycznych. Sama ustawa [o in vitro - red.] wymaga zmian.

Rządowy program in vitro wystartował 1 lipca 2013 r. Projekt przewidziany jest do 30 czerwca 2016 r. Łączna planowana kwota przeznaczona na jego realizację zakładała 247 mln zł. W ramach programu finansowane mogą być maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Programie Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016 zarejestrowanych jest obecnie 21 806 par, zakwalifikowanych - 17 773 pary, zaś w trakcie procedury - 16 996 par. W wyniku programu urodziło się 3592 dzieci.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (427)
Zaloguj się
 • miki004

  Oceniono 140 razy 112

  Przecież PIS ma pieniądze na wszystko to w czym problem. Miliard tu czy miliard tam..

 • kocurxtr

  Oceniono 118 razy 100

  Profesor Zembala niezliczoną ilość razy ratował ludziom życie przy stole operayjnym, wykształcił pokolenia kardiochirurgów i kardiologów, jest pionierem transplantologii serca w Polsce

  co dla zdrowia i medycyny zrobił PiSowczyk Karczewski ?

 • Nie Judym

  Oceniono 99 razy 77

  I to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, która zostanie zapamiętana p. prof. Marianowi Zębali. Na koniec urzędowania podjął śmiałą i potrzebną decyzję. Już słyszę, że pieski PiSkliwie szczekają (podobnie do mojego domowego mini pekińczyka). Mam nadzieję, że nie da się już tej ustawy odkręcić, no chyba że sukienkowi już kazali PiSkom zapomnieć o niej.

 • pan.szklanka

  Oceniono 82 razy 72

  Narodziny dziecka poczętego metodą in vitro za rządów Prawych i Sprawiedliwych to cud zasługujący na domknięcie Trylogii Pisma Świętego.

 • siwywaldi

  Oceniono 75 razy 57

  Zembala szykuj się !
  Nie z takimi kardiochirurgami dawaliśmy już sobie radę wyprowadzając ich w kajdankach i w świetle kamer.
  Podpisano: Zbyś Z.(ero)

 • robmar12

  Oceniono 71 razy 53

  Z publicznych pieniędzy powinien być tylko finansowany Kościół katolicki, tam jest tyle dobra dla dzieci.

 • burek_polny

  Oceniono 58 razy 50

  W mojej ocenie religia nie powinna być finansowane ze środków publicznych, poniewaz mamy olbrzymią masę finansowania innych potrzeb szkolnych.

 • kaczynski_dawaj_moje500zlotych

  Oceniono 60 razy 46

  o cho!
  zaczyna się jazgot PiSowskiego katotalibanu.
  czyli Rydzol z ePiSdiaskopem zaczął już kręcić wora Jarozbawowi ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje