Ile w przeciętnym polskim domu wydaje się rocznie na książki? Przygnębiające dane GUS

29.10.2015 09:49
Czytanie książek

Czytanie książek (BARTOSZ BOBKOWSKI)

20,88 zł wydano przeciętnie w polskim gospodarstwie domowym w 2014 r. na kupno książek. To 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Na bilety do kina, teatru przeciętny mieszkaniec Polski wydał 24,60 zł ; o 2,4 proc. mniej niż w 2013 r. - wynika z danych GUS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

GUS opublikował dane o wydatkach Polaków na kulturę. Z analiz wynika, że najbardziej powszechnym wśród tzw. artykułów użytku kulturalnego jest odbiornik telewizyjny, który posiadało 96,7 proc. gospodarstw domowych, a blisko 2/3 gospodarstw (65,9 proc.) mogło odbierać telewizję satelitarną lub kablówkę.

W 2014 r. wydatki gospodarstw domowych zmniejszyły się nominalnie o 13,20 zł, czyli o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział wydatków na kulturę w łącznych wydatkach gospodarstw domowych wyniósł 2,7 proc., to nieco mniej niż w 2013 r. - 2,8 proc.

Rocznie 345,96 zł

Jak wyliczył GUS, przeciętne roczne wydatki na zakup artykułów i usług kulturalnych w 2014 r. to 345,96 zł, wobec 359,16 zł w 2013 r. na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Gros tych wydatków stanowiły koszty korzystania z mediów, szczególnie elektronicznych. Opłaty za korzystanie z urządzeń odbiorczych (abonament radiowy i telewizyjny) oraz za telewizję cyfrową i kablową (bez opłat za telewizję kablową w ramach pakietu usług telekomunikacyjnych) wyniosły 122,00 zł przeciętnie na jedną osobę w gospodarstwach domowych i stanowiły ponad 1/3 wszystkich rocznych wydatków gospodarstw domowych na kulturę.Na gazety i czasopisma gospodarstwa domowe wydały w 2014 r. przeciętnie na jedną osobę 31,68 zł - to 5 proc. mniej niż w roku poprzednim, a ich udział w wydatkach na kulturę wyniósł 9,2 proc.

Na książki i inne wydawnictwa (bez podręczników szkolnych oraz innych wydawnictw przeznaczonych do nauki) wydano przeciętnie 20,88 zł (o 3,9 proc. mniej niż w 2013 r.), ale wraz z podręcznikami do nauki kwota ta wyniosła 63,72 zł (o 8 proc. mniej niż w 2013 r.).

Nadal obserwować można zróżnicowanie między miastem a wsią. W miastach wydatki na zakup gazet i czasopism wyniosły przeciętnie 38,52 zł (tj. 9,5 proc. ogólnych wydatków gospodarstwa na kulturę), a na wsi - 21,00 zł (tj. 8,3 proc.), natomiast na zakup książek i innych wydawnictw - 28,56 zł (tj. 7 proc.) wydano w gospodarstwach miejskich, a 9 zł (tj. 3,6 proc.) - na wsi.

Szukasz promocji i nowości na e-booki i audiobooki? Wejdź na Publio.pl >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (250)
Ile w przeciętnym polskim domu wydaje się rocznie na książki? Przygnębiające dane GUS
Zaloguj się
 • ryanmdusa

  Oceniono 1 raz 1

  Ksiazki sa za darmo na internecie w wersji elektronicznej, papierowe to zacofanie i niszczenie srodowiska.

 • k-jagiello

  0

  Każdy podaje takie dane jakie chce podać. Kilka dni temu portale podawały że Polska zajmuje dobre 20 miejsce wśród krajów europejskich (61 na liście) pod względem czytelnictwa. Kupuję kilka książek miesięcznie przeważnie w antykwariatach i w moim środowisku wcale nie jest to najwięcej.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 1 raz 1

  Co wspólnego ma abonament radiowy i telewizyjny i wydatki na kulturę ? Mylicie dwa systemy walutowe. :)

 • jacek-1111

  Oceniono 2 razy 0

  dlaczego książki są takie drogie ,za komuny był klub taniej książki ,wszystkie kosztowały 2zł 50gr przy średniej płacy ok. 1200zł,na papierze gazetowym w miękkiej okładce itd

 • rbuciak

  0

  Zanim zacznie się komentować, to warto sięgnąć do źródła: stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5493/2/12/1/kultura_w_2014.pdf Na str. 64 można przeczytać: "Wszystkie dane przedstawione w tym podrozdziale dotyczą przeciętnych rocznych wydatków
  na 1 osobę w gospodarstwie domowym." "Na książki i inne wydawnictwa (bez podręczników szkolnych oraz innych wydawnictw przeznaczonych
  do nauki) wydano przeciętnie 20,88 zł (o 3,9% mniej niż w 2013 r.), ale wraz z podręcznikami do nauki kwota ta wyniosła 63,72 zł (o 8.0% mniej niż w 2013 r.)." Czyli 20,88 zł jest na 1 osobę, a nie gosp. dom. Na jedno gosp. dom. będzie to około 60 zł, czyli około dwóch ksiązek bez wliczania podręczników. Wliczając podręczniki wychodzi ok. 180 zł na gosp. dom.

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Czytałem bardzo dużo . Ale czasy się zmieniły. Równie dobrze można spytać , ilu Polaków kupuje kulbakę dla konia.

 • K S-K

  Oceniono 1 raz 1

  Chodzę do teatru, chodzę do kina, czytam sporo (kupuję głównie, bo lubię mieć książkę nową, własną, poza tym biblioteki ograniczają mnie czasowo, a tego nie lubię, do niektórych książek dojrzewam, odkładam na później). Pomimo, że oboje z mężem pracujemy, czasami łapię się za kieszeń zanim kupię kolejny bilet do teatru - bagatela 60-80 złotych (najtańsza opcja), a przecież często drożej. Jeśli chcemy iść z dzieckiem do teatru oboje, wówczas jest to koszt ponad 100 zł (w zależności od sztuki), a przecież kupiłam już tyle książek, że zwyczajnie mnie nie stać ;-) kultura w Polsce sporo kosztuje, a czasami są to pieniądze - z przykrością to piszę! - wyrzucone w błoto. Nie rozczarowało Was nigdy przedstawienie? Polski film w kinie, w którym potrafią głównie kląć? Oczywiście nie wszystkie filmy takie są, ale zdarzyło mi się rozczarować i to niestety nie jeden raz. Nie mówiąc już o 30-40 minutach reklam przed filmem - czasami wolę obejrzeć w domu, jak mi się nie spodoba, to wyłączę DVD i pójdę spać.

 • abstracto

  Oceniono 1 raz 1

  Mój Stary skończył chyba tylko powojenną podstawówkę, czy jak się to tam wtedy nazywało. Lecz w jego (naszym) domu zawsze było od cholery książek. Jak go pamiętam, to zawsze z książką w ręku. Byłem dzieckiem, a on już wyrobił mi kartę w bibliotece i ciągał mnie tam ze sobą. Dziś u mnie w domu jest tak samo. Książki są wszędzie. W każdym pokoju. Nie mamy TV, ale mamy książki. Najróżniejsze. Te fachowe i te nie. Dobre, a czasami kiepskie, Lecz nie potrafimy uwolnić się od tego nałogu.

  Dzięki Stary; nawyk czytania to była jedna z najlepszych rzeczy jakie mogłeś mi dać!

 • dorry

  Oceniono 2 razy 0

  Nieprawda jest, że to niskie zarobki są przyczyną niemożności uczestniczenia w kulturze. "Przecietny" Kowalski wydaje miesiecznie około 200zł na używki (10 paczek papierosów + 30 puszek piwa). Za 200zł można kupić: od 2 do 6 biletów do teatru lub od 10 do 20 biletów do muzeum lub od 3 do 6 książek. MIESIĘCZNIE! Czyli powiedźmy 2 bilety do teatru + 2 książki. CO MIESIĄC!
  Od dawna zastanawia mnie skąd ludzie mają tyle pieniędzy na wyrzucenie w błoto?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje