Czy Roman Polański będzie mógł być deportowany do USA? Kończy się proces ekstradycyjny reżysera

30 października poznamy orzeczenie sądu dotyczące ekstradycji 82-letniego Romana Polańskiego do USA. Polska najprawdopodobniej wyrazi zgodę na jego deportację.

Polub i bądź na bieżąco!

Agencja Associated Press, powołując się na francuskie media, przypomina niedawną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatecznie decyduje minister sprawiedliwości

- Mówi się, że Polański nie powinien odpowiadać za swoje czyny, ponieważ jest wybitnym reżyserem. My tę argumentację odrzucamy - powiedział prezes PiS.

Również sąd takich argumentów pod uwagę na pewno nie weźmie. Ważne jest to, że według polskiego prawa czyny Polańskiego uległy przedawnieniu. Jeszcze ważniejsze jest to, że orzeczenie krakowskiego sądu nie będzie wiążące.

Ostateczna decyzja o tym, czy Polański zostanie wydany Stanom Zjednoczonym, należeć będzie do ministra sprawiedliwości.

Francuskie media sugerują, że ten z całą pewnością podejmie decyzję podsuniętą mu przez Jarosława Kaczyńskiego. To oznaczałoby, że wizyta Romana Polańskiego w naszym kraju skończyłaby się jego aresztowaniem i przekazaniem USA.

Francja była ratunkiem

Reżyser został skazany w Stanach za seks z 13-letnią dziewczynką w 1977 roku w willi Jacka Nicholsona. W Kalifornii, gdzie doszło do zdarzenia, obcowanie płciowe z nieletnimi traktowane jest jak gwałt.

Polański uciekł jednak do Francji i przyjął tamtejsze obywatelstwo, żeby uchronić się przed spodziewaną karą więzienia, gdyż tamtejsze prawo nie przewiduje ekstradycji swoich obywateli.Biografia Romana Polańskiego w formie ebooka jest dostępna tutaj >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (706)
Czy Roman Polański będzie mógł być deportowany do USA? Kończy się proces ekstradycyjny reżysera
Zaloguj się
 • Jozef Siedlarz

  0

  Ja to myślę ze powinien ponieś kare w tym wiek ani warunki w wiezieniu nie powinny być wytłumaczeniem pedofil to pedofil powinien zgnić w wiezieni...

 • harystoh

  Oceniono 1 raz 1

  prawo malo kiedy stoi po stronie poszkodowanych a Polanski ma pieniadze i jest slawny. Pamietacie Francuza z MSMonetranego ktory w holelu w NY dobieral sie do pokojowki. Dal jej ok 1.5 mln dol. Otworzyla restauracje jest bogata (odwolala wszystko).

 • harystoh

  Oceniono 1 raz 1

  nic mu nie zrobia, kto podejmie taka decyzje o jego extradycji? Wykreca sie sianem, ze sprawa przedawniona.

 • smooch

  0

  Chwileczkę, dlaczego wszystek tych lat Pan Polański nie wsiadł w samolot z własnej woli i zjawił się wsród pasażerów przybywających do Los Angeles International? Takie proste, i tylko wymaga niezbyt dużo odwagi cywilnej, a gest jednak zaskarbił by mu masę szacunku.

 • tbernard

  Oceniono 3 razy 1

  Zdaje się, że Polański ma pochodzenie żydowskie, to z tego wychodzi, że USA są krajem antysemickim i stąd ta zaciekłość w ściganiu Żyda.

 • jdkonrad

  Oceniono 3 razy 3

  Polański nie będzie czekał-wróci do Francji lub do Szwajcarii. Sprzedawczyki spod znaku parówki smoleńskiej wydadzą go Jankesom z polizaniem w odbyt...

 • guga15

  Oceniono 2 razy 0

  W sformulowaniu "prawdopodobnie"(bedzie deportowany) zawiera sie esencja waszego rozumienia dziennikarstwa. Co napiszecie jesli Polska nie wyda Polanskiego? Ze graliscie w chybil trafil?

 • radosny_franciszek

  Oceniono 2 razy 2

  jeśli Polański ma nadal polskie obywatelstwo to nie widzę tematu ( chyba nigdzie nie wydala się własnych obywateli , może poza bananowymi republikami)

 • kocurxtr

  Oceniono 8 razy -4

  a gdyby był seryjnym mordecą - też argumentowalibyście lizaniem dupy ?
  przestępstwo to przestępstwo - powinien za nie odpowiedzieć i tyle
  powiem więcej - za pedofilię - powinno mu się obciąć jaja
  a to, że jest wybitnym reżyserem nie powinno mieć nic do rzeczy

  czy gdyby zabił, oskórował i zjadł dziecko - też byście bronili ?
  ano właśnie...

  trochę zdrowego rozsądku, zamiast pseudopatriotycznego bełkotu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX