Weto Dudy. Prezydent nie ratyfikował poprawki do protokołu z Kioto o redukcji emisji CO2. "Brak dokładnej analizy skutków"

27.10.2015 12:41
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym ()Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA)

Prezydent zawetował ustawę o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej, przedłużającej obowiązywanie w Polsce protokołu z Kioto do 2020; protokół dotyczy redukcji emisji CO2 - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak wyjaśnia kancelaria, we wrześniu Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji "poprawki dauhańskiej" do protokołu z Kioto, nakładającej na Polskę "prawnie wiążące zobowiązania w zakresie emisji gazów cieplarnianych".

Powód? Brak analizy skutków ekonomicznych i społecznych

"Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową międzynarodową, która poprzez nakładane zobowiązania, wpływa na funkcjonowanie gospodarki i wiąże się z kosztami społecznymi powinno być poprzedzone szczegółową analizą skutków prawnych i ekonomicznych, w tym w ramach postępowania ustawodawczego poprzedzającego podjęcie decyzji przez Sejm w sprawie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej. W opinii Prezydenta RP w trakcie prac ustawodawczych skutki te nie zostały dostatecznie wyjaśnione" - głosi komunikat Kancelarii Prezydenta.

Jak wyjaśnił konstytucjonalista Ryszard Piotrowski, choć odbyły się wybory parlamentarne, kadencja nowego Sejmu jeszcze się nie zaczęła. To oznacza, że Sejm mijającej kadencji musiałby się zebrać na dodatkowym posiedzeniu, żeby zająć się wetami prezydenta do trzech ustaw; bez tego ustawy te nie wejdą w życie.

Minister środowiska: "Poprawka dauhańska" to element unijnego zobowiązania

Jak tłumaczył podczas prac parlamentarnych nad ustawą o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec, głównym mechanizmem mającym na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych w UE w latach 2013-2020 jest pakiet klimatyczno-energetyczny. "Poprawka dauhańska" i proces ratyfikacyjny - mówił - potwierdza na arenie Organizacji Narodów Zjednoczonych wewnętrzne zobowiązanie prawne, jakie podjęła UE.

Fakt, że w drugiej połowie 2015 roku UE jeszcze nie ratyfikowała tego dokumentu jako pretekst wykorzystują kraje rozwijające się i mówią, że UE sama nie wywiązuje się z przyjętych zobowiązań klimatycznych, szczególnie w kontekście zbliżającego się szczytu w Paryżu - powiedział wówczas Korolec.

PiS: Ta poprawka nic nie znaczy

PiS z kolei wskazywało, że państwa, które chcą ratyfikować "poprawkę dauhańską", nic nie znaczą w ogólnym światowym bilansie emisji. Prawdą jest, że najwięksi emitenci w niej nie uczestniczą. Zdaniem polityków PiS poprawka z Ad-Dausze w jego oczach jest próbą usankcjonowania unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego w prawie ONZ.

Protokół z Kioto zobowiązywał sygnatariuszy do redukcji w latach 2008-2012 emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 5 proc. w porównaniu z poziomami z roku 1990; Polska wypełniła zobowiązania nałożone protokołem. Tzw. poprawka dauhańska przedłuża obowiązywanie protokołu do 2020 r.

Grudniowa konferencja ONZ w stolicy Francji ma przynieść nowe globalne porozumienie, mające na celu ograniczenie wzrostu temperatury na Ziemi do dwóch stopni w porównaniu z epoką przedindustrialną.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (287)
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 140 razy 36

  i bardzo dobrze. koniec ze strzelaniem sobie w kolano. Najbardziej dymią chiny i USA,

  W praktyce skuteczność protokołu oceniana jest jako bliska zeru – Stany Zjednoczone nie podlegając jego ograniczeniom zredukowały emisję o 14 ton per capita, podczas gdy średnia redukcja dla krajów EU27 wyniosła 12 ton per capita (w stosunku do roku bazowego 1990). W tym samym czasie jednak emisja per capita wzrosła o 205 ton w Chinach i o 100 ton w Indiach[9]. Ogółem emisja CO2 od roku bazowego wzrosła ok 49%

  Protokół z Kioto a gospodarka Polski

  warto zajrzeć choćby do WIKI:

  Do największych obrońców tego dokumentu należy Unia Europejska, organizacje ekologiczne, Organizacja Narodów Zjednoczonych, kraje Pacyfiku zagrożone zalaniem przez ocean na skutek globalnego ocieplenia oraz niektóre środowiska naukowe. Do największych oponentów protokołu z Kioto należą USA. Największe obiekcje Stanów Zjednoczonych budzi wyjątkowo łagodne potraktowanie Chin – pierwszego na świecie emitenta gazów cieplarnianych, które zostały niemal wyłączone z wymagań protokołu. Równocześnie jednak to Chiny i Indie są krajami najszybciej zwiększającymi emisje dwutlenku węgla

  Polska była uczestnikiem Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 i jednym z państw, które przyjęły Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, więc mogła podpisać protokół z Kioto. W porównaniu z poziomem z roku 1988 – roku bazowego dla byłych krajów socjalistycznych – Polska ma obniżyć swoją emisję o 6%. Ponieważ z powodu zmiany struktury gospodarki narodowej w okresie transformacji emisja gazów i tak zmniejszyła się o 33% w latach 1988-2001, Polska miała możliwość zarobienia na handlu swoimi nadwyżkami. Komisja Europejska zdecydowała w marcu 2005, by ograniczyć limity przyznane wcześniej Polsce w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień na lata 2005-2007 (przyznawany przez KE limit dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń jest elementem europejskiego systemu handlu emisjami). Komisja Europejska argumentuje swoją decyzję tym, że przyznanie Polsce nowych mniejszych limitów nie spowoduje ryzyka niespełnienia przez Polskę kryteriów z Kioto. Natomiast przyznanie Polsce zbyt wysokich limitów doprowadziłoby do masowej sprzedaży limitów przez polskie przedsiębiorstwa, co mogłoby doprowadzić do spadku ceny za tonę emisji dwutlenku węgla i w konsekwencji zniechęcałoby do proekologicznych inwestycji

 • rave8

  Oceniono 125 razy 35

  No popatrzcie nie słucha Niemców, nie słucha Francuzów, nie słucha Rosjan.
  Skandal, szok - on słucha Polaków i służy dla Polski.

 • szczurzec1

  Oceniono 39 razy 29

  No i bardzo dobrze. Dopóki Chiny, Indie, Pakistan i Rosja nie zgodzą się na ograniczenia CO2, samoograniczanie UE jest jakimś idiotycznym samobójstwem gospodarczym

 • student_zebrak

  Oceniono 33 razy 25

  ...Grudniowa konferencja ONZ w stolicy Francji ma przynieść nowe globalne porozumienie, mające na celu ograniczenie wzrostu temperatury na Ziemi do dwóch stopni w porównaniu z epoką przedindustrialną.
  ...
  obsmialem sie jak norka.
  Zatrzymajcie wyrab lasow tropikalnych, to ma wiekszy efekt niz wyziewy samochodowe.
  Ale na tym nie da sie krecic kasy.

 • alt-stettin

  Oceniono 53 razy 23

  Tu akurat dobrze zrobił.

 • szymon_76

  Oceniono 51 razy 21

  Całkiem rozsądnie. Zobowiązania z Kioto, Kopenhagi, Kioto bis, Paryża, po drodze polityka KE i backloadingi itd. obciążają Polskę dziesiątkami miliardów dodatkowych inwestycji. W tym samym czasie kraje której najwięcej emitują tj. Chiny, Rosja, Brazylia, USA mają to głęboko... . Za te wydatki zapłacą obywatele firmy, które mogły by u nas produkować wyprowadzają się do krajów, które (przez koszt energii) nie nakładają dodatkowych obciążeń. Polityka ekologiczna oczywiście tak, ale z rozumem.

 • hamsterx

  Oceniono 87 razy 15

  Pan Duda zawetował jeszcze ustawy o lasach państwowych i
  o mniejszościach narodowych i etnicznych.

  cenzura w gw ? czy niewygodne tematy ?

 • alco86

  Oceniono 20 razy 14

  I bardzo dobrze. Kraj, taki jak Polska, którego energetyka w 90% oparta jest na węglu, nie powinien się bawić w jakieś pakiety klimatyczne. Jak będziemy mieli kilka elektrowni atomowych to wtedy i owszem, ale nie dzisiaj. Idiotyzmem jest zarzynać własną gospodarkę zgadzając się na jakieś limity. Nas na to zwyczajnie nie stać i koniec dyskusji. Brawo dla Dudy, bo mam dziwne wrażenie, że jego poprzednik zgodziłby się na wszystko co dostanie do podpisania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje