Konkurs Chopinowski. Nagle improwizowane przemówienie. Zobacz, jak poradził sobie z nim tłumacz

24.10.2015 14:35
Tłumacz na gali Konkursu Chopinowskiego

Tłumacz na gali Konkursu Chopinowskiego (youtube.com/Chopin Institute)

Po prawie trzyminutowym wystąpieniu przewodniczącej jury nastała chwila napięcia - wszyscy czekali, jak poradzi sobie tłumacz. Gdy on skończył, sama przewodnicząca powiedziała o nim: "Niesamowity!"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Większość przemawiających na gali Konkursu Chopinowskiego miała wcześniej przygotowane teksty wystąpień i robiła częste pauzy, by pozwolić na przetłumaczenie wypowiedzi.

Jednak prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury konkursu, od początku zapowiedziała, że "nie ma napisanego przemówienia". (Na nagraniu od 40 min 25 sek.)Popowa-Zydroń przytoczyła anegdotę z konkursu, w wyszukanych i podniosłych słowach mówiła o samym konkursie, muzyce i Chopinie, a także inicjatorze konkursu, Jerzym Żurawlewie. W sumie mówiła przez prawie trzy minuty.

W końcu przerwała jej jedna z prowadzących galę, mówiąc, że teraz czas na tłumaczenie. - Ale ja nie mam tego napisanego i tłumacz będzie teraz biedny, bo ja bardzo długo mówiłam - stwierdziła Popowa-Zydroń.

Tuż po tym tłumacz Piotr Krasnowolski zaczął przytaczać angielską wersję wystąpienia - i zrobił to bezbłędnie, bez przerw i zastanawiania, doskonale oddając nie tylko sens, ale także emocje przewodniczącej jury.

- On jest niesamowity! Nie wiem, jak on to wszystko zapamiętał - skwitowała to Popowa-Zydroń.

Przypomnijmy, że Konkurs Chopinowski wygrał Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Więcej o laureatach i samym konkursie przeczytasz na kultura.gazeta.pl.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (118)
Zaloguj się
 • nelsonpuszysty

  Oceniono 45 razy 37

  Piotr Krasnowolski jest doskonałym tłumaczem i konferansjerem, niemniej jednak podniecanie się faktem, że przetłumaczył ładnie 3-minutowe wystąpienie świadczy o kompletnym braku orientacji publiczności i komentatorów w realiach tego zawodu. Kilkuminutowe tłumaczenie konsekutywne to dla zawodowego tłumacza chleb powszedni, Sęk w tym, że do tłumaczenia zatrudnia się bardzo często kompletnych dyletantów. Trzeba dopiero profesjonalisty, żeby ludzie zobaczyli, jak powinno to wyglądać. Pozdrowienia, Krasnal !

 • szary212

  Oceniono 33 razy 29

  Piotrek Krasnowolski, kolega z roku z anglistyki UJ:) - bardzo ladną karierę zrobił:) - gratulacje!

 • biebrzanska

  Oceniono 22 razy 20

  Panie Piotrze, chylę czoła.
  Cieszę się, że stał się Pan jednym z bohaterów Konkursu i Pana praca została publicznie doceniona.
  Szkoda, że tak rzadko pamiętamy o pracy tłumaczy, stroicieli fortepianów, oświetleniowców, pań Halinek z szatni i pań Janeczek, odkurzających dywany. Bez Nich żadna impreza, nawet Konkurs Chopinowski, straciłyby mnóstwo.

  Dlatego w tym miejscu wszystkim służbom pomocniczym - WIELKIE DZIĘKUJĘ.

 • keyser.soze

  Oceniono 16 razy 12

  Podobno to p.Piotr Krasnowolski

 • nigdy_nie

  Oceniono 14 razy 12

  To było "Dotknięcie Nieba"!

 • elzbieta09

  Oceniono 15 razy 11

  Był naprawdę świetny! Dwa jego tłumaczenia (minister kultury i rzecznik Sejmu( były lepsze niż oryginalny tekst!

 • imw

  Oceniono 13 razy 11

  Brawo Krasnal!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje