Węgierski rząd ogłasza: napływ migrantów został zatrzymany

19.10.2015 15:28
Uchodźcy na granicy serbsko-chorwackiej

Uchodźcy na granicy serbsko-chorwackiej (Fot. DARKO VOJINOVIC / AP Photo)

Władzom Węgier udało się "skutecznie zatrzymać" napływ migrantów: liczba przypadków nielegalnego przekroczenia granicy wyniosła w niedzielę zaledwie 41 - poinformował rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Węgry zamknęły granicę z Chorwacją w nocy z piątku na sobotę. Rzecznik węgierskiego rzędu ocenił, że decyzja ta okazała się skuteczna.

Doradca premiera Viktora Orbana Gyorgy Bakondi wyjaśnił na konferencji prasowej, że 41 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy nastąpiło na granicy z Serbią. Do żadnego nie doszło na granicy z Chorwacją.

Od początku roku przez Węgry przeszło niemal 380 tys. uchodźców

We wrześniu w obliczu narastającej fali migrantów Węgry zamknęły granicę z Serbią, postawiwszy na niej ogrodzenie patrolowane przez wojsko i policję. Po zamknięciu tej granicy migranci zaczęli kierować się na Węgry przez Chorwację. Od połowy września na terytorium węgierskie przedostało się tą drogą ponad 170 tys. osób.

W czwartek węgierskie władze ogłosiły, że od początku roku przez terytorium kraju przeszło ponad 378 tys. migrantów. Uchodźcy kierowali się do Austrii i dalej do Niemiec.Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje