Po 500 euro dla nauczycieli. Na co? Na rozwój i poprawę swoich kwalifikacji

13.10.2015 06:49
Banknot 500 euro

Banknot 500 euro (pixabay.com)

Włoscy nauczyciele otrzymają w październiku dodatek w wysokości po 500 euro na poprawę swych kwalifikacji. W ciągu najbliższego roku sumę przyznaną przez rząd mogą wydać na książki, sprzęt komputerowy, ale także na bilety do kina, teatru czy opery.

Polub i bądź na bieżąco!

Łącznie specjalny dodatek dostanie w tych dniach 762 tysiące nauczycieli szkół wszystkich szczebli w całym kraju.

Dobra Szkoła

Jednorazowy roczny bon nie został przyznany tym, którzy nie mają stałych umów o pracę, co wywołuje niezadowolenie z powodu masowego we Włoszech problemu braku etatów w szkolnictwie.

Kwota ta nie podlega opodatkowaniu. Wprowadził ją we wrześniu rząd Matteo Renziego. To jedna z największych nowości realizowanej od niedawna wielkiej reformy oświaty, której Rada Ministrów nadała nazwę "Buona Scuola" (Dobra Szkoła).

Zgodnie z ustawą nauczyciele mogą wydać pieniądze na książki, także w formie cyfrowej, oraz wszelkie publikacje, również magazyny, dotyczące ich kwalifikacji. Na liście zakupów są też laptopy i tablety oraz oprogramowanie do nich.

Wydatki pod kontrolą

Można ponadto opłacić szkolenia z listy Ministerstwa Oświaty, sfinansować dalsze studia lub specjalistyczne kursy zawodowe. Ale otrzymane pieniądze można też przeznaczyć na udział w wydarzeniach kulturalnych, czyli projekcje kinowe, spektakle, koncerty, na zakup biletu do muzeum i na wystawę.

Każdy będzie musiał rozliczyć się z wydanych pieniędzy, przedstawiając rachunki. Zostaną one, jak zapowiedziano, szczegółowo skontrolowane.

W tym roku na ten cel rząd wyasygnował z budżetu ponad 380 milionów euro.

- Uważamy kształcenie i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli za priorytet i wartość dodatkową dla całej edukacji - powiedział wiceminister oświaty Davide Faraone.

Nauczyciele zarabiają najgorzej

500 euro to spory zastrzyk finansowy dla nauczycieli we Włoszech, którzy od lat uważają się za jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych. W zależności od stażu pracy średnia nauczycielska pensja w szkole publicznej wynosi od 1400 do 2000 euro miesięcznie.

Celem rządowej reformy Buona Scuola jest podniesienie włoskiej oświaty z kryzysu, w jakim od dawna jest pogrążona. Chodzi zarówno o poprawę poziomu życia jej pracowników i ich kwalifikacji, jak i remont zaniedbanych budynków szkolnych, z których duża część użytkowana jest mimo fatalnego stanu technicznego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (62)
Po 500 euro dla nauczycieli. Na co? Na rozwój i poprawę swoich kwalifikacji
Zaloguj się
 • kolektywnie

  Oceniono 1 raz 1

  asd asd

 • kolektywnie

  Oceniono 5 razy 1

  fundacja republikanska mapa marnotrawstwa platformowy obywatelskiej

  To może przez to państwo polskie nie ma na nic pieniędzy i nic się nie da.

 • nefnef

  Oceniono 3 razy 1

  Taaak, kryzys....
  U nas za to rozkwit i dlatego nauczyciel zamiast 1 400-2 000 euro zarabia - jak dożyje - 500-650 euro.

 • balcerek_jozef

  Oceniono 7 razy 1

  W Polsce młody nauczyciel na starcie dostaje 1 600 zł
  a w Niemczech, czy w Anglii w przeliczeniu 18 000 zł.

 • siekieraaxe

  Oceniono 3 razy 1

  A w Polece przyMENowskie fundacje przemieliły na prywatne konta conajmnie 400ml Euro, za niechciane przez nauczycieli pseudoszkolenia.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 0

  Nasi gdyby tyle dostali, to oddaliby na... kościół. No raczej. Dusza wszak ważniejsza od ciała grzesznego. Niech was wszyscy diabli!

 • 2-julita

  Oceniono 14 razy 2

  zawód nauczyciela to zawód najgorzej płatny w Polsce
  a przy tym jeszcze chamstwo ze strony uczniów
  współczuje tym ludziom

 • shawmut

  Oceniono 8 razy 0

  skoro nasi nie potrafią liczyć, dzielą przez zero i są z siebie zadowoleni, to podwyżka im nic nie da, bo i tak nie przeznaczyliby jej na naukę własną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje