Nobel 2015. Tunezyjski Kwartet Pokoju laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Tunezyjski Kwartet Pokoju otrzymuje tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla za swój wkład w budowanie demokracji w Tunezji - zdecydował Komitet Noblowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKomitet Noblowski właśnie ogłosił swoją decyzję. To spora niespodzianka, bo Kwartet nie był wymieniany w czołówce najpopularniejszych kandydatów na medialnej giełdzie.

Tunezyjski Kwartet Pokoju

Tunezyjski Kwartet Pokoju to utworzone w 2013 roku forum czterech organizacji działających na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji. W jego skład wchodzą: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Kwartet otrzymał nagrodę za "wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r." - ogłosił Komitet Noblowski. Według Komitetu to właśnie Kwartet miał kluczowy wpływ na udane przemiany polityczne, jakie dokonały się i dokonują w Tunezji po wybuchu arabskiej rewolucji. Zwłaszcza za rozwój dialogu w tym kraju między obywatelami, partiami i organami władzy, który trwa i przynosi efekty mimo różnic politycznych i religijnych.

UE gratuluje. Tusk: Poważam ten wybór

Tuż po ogłoszeniu wyboru Donald Tusk pogratulował Kwartetowi nagrody. "Po wizycie w marcu w Tunezji rozumiem i poważam ten wybór - napisał na Twitterze Tusk.

"Pokojowa Nagroda Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego pokazuje drogę do wyjścia z kryzysów w regionie: jedność narodowa i demokracja" - oświadczyła z kolei szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Pokojowy Nobel - ogromna liczba kandydatów

W ubiegłym roku Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Indusa Kailasha Satyarthiego - działacza od lat 80. zaangażowanego w obronę praw dzieci - i nastoletniej Pakistanki Malali Yousafzai, walczącej o prawo kobiet w krajach islamskich do edukacji.

Oficjalnie wiadomo, że w 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury. Wśród nich jest 205 osób oraz 68 organizacji. W tym roku po raz pierwszy laureata ogłosiła nowa przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five.

Pokojowy Nobel zostanie wręczony 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo. Nagroda warta jest 972 tys. dolarów.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (65)
Nobel 2015. Tunezyjski Kwartet Pokoju laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
Zaloguj się
 • forgod

  0

  nagroda dla CIA

 • a7eid5gazkhg

  0

  nie interesuje mnie to, od pol roku kosze 20 tys miesaieczcnie siedzac przed komputerem, wiele osob juz lata tak zarabia, np tu: primecash.pl juz nie musze zrywac sie z rana do pracy buzuj mlck

 • blue911

  0

  Zenada. Czyli,ze kazdy kto slucha Izraela ma szanse na Nobla!

 • wieprzowinapozydowsku

  0

  Obama ponownie nie dostala? A szpital specjalnie zbombardowali...

 • gregc2

  0

  Terlikowski znów bez Nobla? To nie do przyjęcia!

 • jerzyt21

  Oceniono 4 razy 4

  Doceńcie ten wybór. Muzułmańskie kraje mają ogromny religijno-społeczny problem by wyjść ze średniowiecza.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy -1

  "Nobel 2015. Tunezyjski Kwartet Pokoju laureatem Pokojowej Nagrody Nobla"

  Ja sadzilem, ze dostanie pokojowego niejaki komorowski za oczyszczenie pokoi w palacu prezydenckim. Co tam nie zginelo!

 • Mariusz Kowalski

  Oceniono 4 razy 2

  Obama nie dostal drugi? Przeciez przez rok dazy do pokoju rzycalac bomby w puste miejsca zeby ISIS mial pokoj do rozwiniecia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX