Nieoficjalnie: niektóre z wystrzelonych na Syrię rosyjskich pocisków miały zejść z kursu i spaść w Iranie. Kerry dzwoni do Ławrowa

08.10.2015 21:11
Rosyjskie ministerstwo obrony pokazało zdjęcia z wystrzelenia pocisków manewrujących z jednostek na Morzu Kaspijskim

Rosyjskie ministerstwo obrony pokazało zdjęcia z wystrzelenia pocisków manewrujących z jednostek na Morzu Kaspijskim (Russian Defense Ministry Press Service via AP)

Cztery z rosyjskich pocisków manewrujących, wystrzelonych na Syrię z okrętów wojennych na Morzu Kaspijskim, miały spaść w trakcie przelotu nad Iranem na jego terytorium - mówią pracownicy Pentagonu. Rosja jednak temu zaprzecza i twierdzi, że wszystkie one osiągnęły cele.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dwaj cytowani przez agencję AP anonimowi przedstawiciele Pentagonu powiedzieli, że nie jest jasne, czy pociski te spowodowały w Iranie jakiekolwiek znaczniejsze szkody. Według jednej z tych osób, z właściwego kursu zeszły cztery pociski.Agencja Interfax, która powołuje się na ministra obrony Rosji, twierdzi z kolei, że cztery rosyjskie pociski wystrzelone z jednostek na Morzu Kaspijskim osiągnęły swoje cele w Syrii. Rzecznik resortu obrony zapowiedział, że pokaże moment wystrzelenia pocisków i zniszczone w Syrii cele.

Jak podawały wcześniej rosyjskie władze wojskowe, wystrzelone na cele Państwa Islamskiego w Syrii pociski leciały ze względów bezpieczeństwa nad terenami niezamieszkanymi.

Według oficjalnych rosyjskich źródeł do ataku użyto 26 pocisków manewrujących Kalibr-NK (w terminologii zachodniej SS-N-27 Sizzler), które po przebyciu dystansu około 1500 kilometrów trafiły wyznaczone cele z dokładnością do 3 metrów. Wystrzelono je z należących do Flotylli Kaspijskiej korwety rakietowej Dagestan oraz małych okrętów rakietowych Grad Swijażsk, Wielikij Ustiug i Uglicz.

Kerry dzwoni do Ławrowa: Bombardowania w Syrii bez związku z IS

Szef dyplomacji USA John Kerry w rozmowie telefonicznej ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem wyraził zaniepokojenie faktem, że wiele rosyjskich ataków w Syrii nie jest wymierzonych, wbrew deklaracjom Moskwy, w pozycje islamistów.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby, który poinformował o rozmowie, nie potwierdził doniesień, jakoby rosyjskie pociski rozbiły się na terytorium Iranu. - Nie mogę tego potwierdzić, ale tym bardziej pokazuje to, że powinniśmy mieć właściwie procedury służące złagodzeniu konfliktu - zaznaczył.

Sekretarz obrony USA: Rosja zacznie tracić ludzi w Syrii

Sekretarz obrony USA Ashton Carter oświadczył, że Rosja, która zaangażowała się w wojnę w Syrii po stronie prezydenta Baszara el-Asada, nie ostrzegła, że zaatakuje z okrętów cele w tym kraju. W jego opinii Moskwa wkrótce dozna w Syrii strat w ludziach.

- Spodziewam się, że w najbliższych dniach Rosja zacznie tracić ludzi w Syrii - powiedział szef Pentagonu po rozmowach ministrów obrony 28 krajów NATO w siedzibie Sojuszu w Brukseli.

Według Cartera Moskwa działa w Syrii nieodpowiedzialnie i ryzykuje konfrontację z samolotami międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, która zwalcza Państwo Islamskie (IS).

- Obserwujemy coraz bardziej nieprofesjonalne zachowanie rosyjskich sił. (Rosjanie - PAP) naruszyli turecką przestrzeń powietrzną (...). Bez ostrzeżenia wystrzelili pociski rakietowe z okrętów na Morzu Kaspijskim i zbliżyli się na odległość kilku kilometrów od jednego z naszych dronów - powiedział.

- Wspólnie z syryjskim reżimem Rosjanie rozpoczęli ofensywę lądową, próbując sprawić wrażenie, że celem interwencji jest walka z IS - podkreślił.

Rosja, będąca głównym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, rozpoczęła 30 września bombardowania w Syrii. Według Moskwy ich celem ma być m.in. IS, ale USA twierdzą, że naloty były wymierzone również w oddziały prozachodniej syryjskiej opozycji walczącej z reżimem w Damaszku.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (221)
Zaloguj się
 • jm131

  Oceniono 55 razy 23

  Na głównej źródłem jest USA, w tytule PENTAGON, a w artykule już tylko "dwaj anonimowi przedstawiciele Pentagonu".

  That escalated quickly

 • artur-borubar

  Oceniono 30 razy 8

  Dziennikarze z Czerskiej zawsze gotowi wypełniać swoje polityczne zamówienie:) To już się staje nudne...

 • bezpocztyonline

  Oceniono 36 razy 8

  Chwila, to nie Irańczycy o tym mówią, tylko Amerykanie???
  A co to, Amerykanie są rzecznikami prasowymi Iranu, czy pełnomocnikami?
  Jeśli Irańczycy nie mówią, że spadły na nich ruskie bomby, to znaczy, że nie spadły.

 • kimdongun

  Oceniono 22 razy 6

  Niepodważalne! Washington Post o przedstawieniu Colina Powella w ONZ na temat broni Saddama.

 • ilanek

  Oceniono 12 razy 6

  Iran's Irna news agency reported on Wednesday that an unknown flying object had crashed in the village of Ghozghapan in the Iranian province of West Azerbaijan, said to be under the missiles' flight path.

 • to.i.tamto

  Oceniono 24 razy 6

  "Rzecznik resortu obrony zapowiedział, że pokaże moment wystrzelenia pocisków i zniszczone w Syrii cele."

  Pokażą, jak już namalują w Photoshopie :-)

 • kaliber43

  Oceniono 11 razy 5

  Kacap strzela - Putin kule (rakiety) nosi. Widocznie bardzo już mu łapy drżą ze strachu i celować nie potrafi.

 • arius9

  Oceniono 25 razy 5

  Dobrze, ze amerykanskie pociski nie zeszly z kursu, po prostu jebli w szpital i tyle.

 • jarekdonek

  Oceniono 22 razy 4

  A co twierdzi Iran ? Nieważne, prawda ?
  Ważne , co twierdzi Pentagon. Albo CIA !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje