Konwencja ZL w Łodzi. Barbara Nowacka liderką Zjednoczonej Lewicy. Co w kuluarach?

Barbara Nowacka liderką Zjednoczonej Lewicy. Współprzewodnicząca Twojego Ruchu na kongresie w Łodzi przedstawiła program wyborczy, w którym jest m.in. likwidacja Senatu, podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł oraz zmiany w podatkach. Na miejscu był nasz reporter, fragmenty wydarzenia można zobaczyć dzięki Periscope.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNasza rozmowa z Barbarą Nowacką ZOBACZ TUTAJ>> relację naszego reportera Mateusza Włodarczyka dzięki Periscope.

Kandydatkę Zjednoczonej Lewicy na szefową rządu pytaliśmy m.in. o trzy priorytety na nadchodzącą kadencję. Nowacka wymieniła wśród nich podniesienie płac, darmowe żłobki i przedszkola oraz żywienie dzieci w szkołach, a także "odrobinę" wyższe emerytury.

Odniosła się również do słów Ewy Kopacz, która stwierdziła, że Nowacka nie jest dla niej konkurentką. - Myślę, że chodziło o to, że polityka może być oparta na współpracy, a nie konkurencji; na dialogu, a nie wojnie - mówiła.

"Moja mama byłaby dumna"

A o czym mówiła Nowacka w przemówieniu podczas konwencji? Nowa liderka koalicji lewicowych ugrupowań na początku dziękowała tym, którzy pracowali nad ich zjednoczeniem. Wspomniała też matkę - zmarłą w katastrofie smoleńskiej Izabelę Jarugę-Nowacką. - Moja mama byłaby dumna. Nie ze mnie, z was - podkreśliła.

Potem nowa szefowa lewicy i kandydatka na premiera skrytykowała "10-letnią wojnę PO i PiS" i w prawie godzinnym przemówieniu opisała program lewicy. - Prawdziwy temat rozmów Polaków to niskie płace, a nie drożdżówki w szkole - mówiła. Wyliczała zapowiedzi wyborcze lewicy, m.in. o krótszym tygodniu pracy - 37 godzin.

- Kiedy czytam projekt konstytucji, przygotowany przez pewnego prezesa, to widzę nie demokrację, ale demokraturę. Nie ma naszej zgody na demokraturę - dodała.

Nowacka retorycznie nie porwała sali, mówiła spokojnie, w komentarzach na Twitterze przewijało się wręcz przekonanie, że zbyt spokojnie:

Wprawdzie na wiele punktów jej przemówienia sala reagowała gromkimi oklaskami, na twarzach polityków - zwłaszcza pod koniec długiej przemowy - nie widać było olbrzymiego entuzjazmu. Niezbyt pozytywnie ocenił również wystąpienie Nowackiej politolog Norbert Maliszewski:Cimoszewicz do starych działaczy: Nie stójcie na drodze, ustąpcie młodym

Na konwencji pojawił się Włodzimierz Cimoszewicz, który niedawno deklarował, że odchodzi z polityki. Przywitał się z Leszkiem Millerem. - Ku twojemu zdziwieniu powiem parę dobrych słów dzisiaj o tobie - powiedział żartem Cimoszewicz. Panowie podali sobie ręce i się uśmiechnęli. Gdy politycy opadli na krzesła, siedział między dwoma skazanymi na współpracę rywalami: Millerem i Januszem Palikotem:Cimoszewicz, od którego przemówienia rozpoczęła się konwencja, wspominał zasługi lewicy w ostatnich 25 latach, przypomina, że to lewicowy rząd podpisywał traktat akcesyjny Polski do Unii Europejskiej. Ale nie oszczędzał swojego środowiska. Podkreślał, że lewica popełniła wiele grzechów partii władzy:

- Powinniśmy być mądrzejsi - mówił, a sala nagradzała go brawami. Zachęcał lewicę do rozszerzania obecnej koalicji, otwarcia na współpracę z innymi środowiskami i - cytując "The Times They Are a Changin'" Boba Dylana - apelował do starszych działaczy, żeby zrobili miejsce młodszym kolegom. - Nie stójcie na drodze - mówił. - Władzę w tym środowisku musi przejąć pokolenie dzisiejszych 40-latków. A za 20 lat oni będą musieli ustąpić młodszym - ocenił i na koniec udzielił poparcia Barbarze Nowackiej.Na Twitterze sekundował mu w tym Robert Biedroń:Nowacka lepsza niż Ogórek

Podczas konwencji słuchaliśmy także komentarzy w kuluarach. Nie obeszło się bez porównania do Magdaleny Ogórek. Działacze są jednak zdania, że Nowacka zdecydowanie wygrywa naturalnością. - Ogórek była zbyt idealna, miała 15 kg niedowagi - usłyszał nasz reporter od działacza z regionu kaliskiego.

Paradoksalnie pochwalono także pomyłkę Nowackiej. W trakcie przemówienia miała powiedzieć, że nie jest za wzmocnieniem Trójkąta Weimarskiego, a chwilę później przeprosiła za przejęzyczenie. - Ludzie lubią naturalność - mówiono wówczas.

Wśród działaczy Zjednoczonej Lewicy panuje przekonanie, że Barbarze Nowackiej "musi się udać". Można odnieść wrażenie, że jest nawet traktowana jako ostatnia szansa ugrupowań skupionych wokół SLD i Twojego Ruchu. - Jeśli Nowackiej nie uda się teraz wygrać, to jesteśmy skończeni w samorządach - mówili.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (322)
Konwencja ZL w Łodzi. Barbara Nowacka liderką Zjednoczonej Lewicy. Co w kuluarach?
Zaloguj się
 • junkamm

  0

  gumofilc piechocinski poprostu zwariował . a do gnoju tam w kurniku rządzic . ty juz piechocinski tak zniszczyłes demokracjie że już nikt inny by tego nie umiał powtóżyć.a nachapałes sie przy tym ogromnie . widły i do gnoju .

 • junkamm

  0

  matka komunistka to czemu nie córka . tyle lat walczylismy by ta komuna padła a tu sie okazuje i pluje nam w twarz jak platforma obywatelska jakas nowacka z milerem i palikutem połączona .. rada wezcie sobie jeszcze petru co teczkę nosił balcerowiczowi .

 • bilinski53

  Oceniono 1 raz 1

  Kawiorowa lewica znalazła sobie nową Panią Ogórek i ukrywa się za nią. Niestety z poza niej nadal wystają spasione postubeckie brzuchy i sztuczne palikocie penisy.

 • opt

  Oceniono 1 raz -1

  PiS i PO już była i pokazali co potrafią, teraz czas na zmianę i trzeba dać szansę lewicy, która jak myślę nie zacznie od pomysłów Hausnera i Belki .Wszystkie klony wywodzące się z Solidarności niech dalej walczą ze sobą, bo nie stać je na nic więcej, a nazywanie reformami byle bzdetów świadczy jedynie o braku kompetencji, bo dla mnie reforma to coś wielkiego, uzasadnionego analizami , dobrze opisanego , ze szczegółowym kalendarzem a nie 500 zł na dziecko, czy 65 czy 57 lat na emeryturę- to nie reformy, tylko populistyczne hasła .

 • Pawel Tomczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Jak te parchy komunistyczne moga mowic ze dla nich najwazniejsze to dobro czlowieka A CO Z TYMI POMORDOWANYMI I UWIEZIONYMI PRZEZ DZIESIATKI LAT ?

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 0

  zjednoczona lewico . najpierw wyrzkcie sie komunizmu .spalcie legitymacjie partyjną .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz -1

  przyjdzie taki czas że lewica zjednoczona teraz czy polskie stronictwo ludowe poleci na morde na ament . polacy odpoczną .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz -1

  lewica biedna nie wie co już robic . jak nie miler to palikut to nowacka . grodzką albo grodzkiego sobie wystawcie ha ha ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX