Koalicja pod wodzą USA wezwała Rosję do zaprzestania nalotów na opozycję w Syrii

Państwa koalicji prowadzące naloty na pozycje dżihadystów w Syrii i Iraku wezwały Rosję do zaprzestania ataków na opozycję syryjską i skoncentrowania się na zwalczaniu islamistów. Podkreślono, że ataki na Hamę, Homs i Idlib spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej i że celem nalotów nie byli terroryści z Państwa Islamskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministerstwo obrony Rosji podało, że w czwartku w nocy rosyjskie lotnictwo dokonało 18 nalotów na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii. Z kolei Kreml po raz kolejny od środy, kiedy rozpoczęto naloty, zapewnia, że są one wymierzone wyłącznie w islamistów.

Według agencji Reuters przynajmniej część ataków przeprowadzono na obszarach, gdzie znajdują się tylko niewielkie siły Państwa Islamskiego bądź nie ma ich tam wcale.

Szef MON Tomasz Siemoniak pytany o ocenę rosyjskiego zaangażowania w walkę z Państwem Islamskim w Syrii i doniesienia, że część z nich nie jest wymierzona w IS, ale w opozycję, zaznaczył, że sytuacja jest bardzo skomplikowana. Wyraził przekonanie, że "władze Rosji zdają sobie sprawę z tego, jak wielką odpowiedzialność za tę sytuację biorą, jeśli będą chciały działać w sposób nieuzgodniony ze społecznością międzynarodową".

Siemoniak o rosyjskich nalotach: IS jest praprzyczyną kryzysu z uchodźcami

- W Syrii mamy - oczywiście upraszczając - trzy strony: rząd prezydent Asada, opozycję i Państwo Islamskie. Ono jest prawdziwym wrogiem i terrorystycznym tworem. To jest praprzyczyna ogromnego kryzysu destabilizującego i Irak, i Syrię, generującego kryzys z uchodźcami, i na tym powinniśmy się skupiać, a nie na osiąganiu własnych celów w Syrii - podkreślił.

- Ostatnia rzecz, której potrzeba Syrii, to jeszcze więcej niestabilności i działanie, które nie jest koordynowane przez społeczność międzynarodową. Wyrażam nadzieję - myślę, że tak jak wszyscy ludzie na świecie, którzy dobrze życzą Syryjczykom - że Rosja skoordynuje swoje działania z koalicją międzynarodową, że nie będzie tutaj jakiegoś wyścigu i dobierania działań do własnego interesu - powiedział Siemoniak.

Według Siemoniaka jest duża szansa, że rozmowy amerykańsko-rosyjskie, m.in. między ministerstwami obrony, "doprowadzą do elementarnej koordynacji".

- Syrii potrzeba stabilizacji, a całemu światu potrzeba walki z Państwem Islamskim, na tym powinna się skupić koalicja międzynarodowa. Jeśli Rosja chce wesprzeć te działania, myślę, że znajdzie dobra formułę współpracy ze stanami Zjednoczonymi i innymi państwami - ocenił wicepremier.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (264)
Koalicja pod wodzą USA wezwała Rosję do zaprzestania nalotów na opozycję w Syrii
Zaloguj się
 • cosimo

  0

  IV WS się skończyła i Chiny ją wygrały. USA i GB będą płaciły bilionowe odszkodowania za zbrodnie w Iraku, Wietnamie i za 200 innych wojen. Koncerny już przenoszą siedziby, żeby nie przejęto ich majątku. GW znowu staje się obiektywna, dziennikarze nie chcą już nawet latać na darmowe wakacje na Hawajach. USA i GB za sojuszników wybrało debili i skutki są do przewidzenia. Chiny nigdy nie prowadziły wojen krzyżowych, może za parę lat mocarstwa zajmą się rozwiązywaniem problemów a nie bzdurami.

 • stachkaz47

  Oceniono 3 razy 1

  Jankesi mają UMIARKOWANYCH REBELIANTÓW rozwalających do spółki z ISSIS Syrię
  a EUROPA MA MILION UCHODŹCÓW. Każdy coś ma.
  Z kogo oni robią głupców.

 • 111pln

  Oceniono 5 razy -3

  Im nie chodzi o stabilizację, ruSSkie chcą pomóc aSSadowi i wysłać do Europy jak najwięcej uchodźców. Potem tylko trollami podburzą nacjonalistów i sami się będziemy zagryzać. Putin pała.

 • antypopisowiec

  Oceniono 3 razy 3

  Ta opozycja syryjska, którą wspierają USA ostatnio przekazała broń oddziałom Al Nusra będącym frakcją Alkaidy. Za co amerykanie się nie wezmą to wszystko spieprzą. Każde ich działania w Syrii, Iraku czy Libii doprowadziły do anarchii, rozszerzenia się terroryzmu i islamizmu.

 • ipta

  Oceniono 4 razy 2

  Jak widać nic się nie zmienia .
  Dla Ciebie Ci bandyci to moi przyjaciele .
  A My za to płacimy.
  A nadal zarabiają producenci broni.
  A giną biedacy .

 • ri-pi

  Oceniono 4 razy 2

  Koalicja już dość narozrabiała to teraz morda w kubeł i niech siedzi cicho.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 2

  Tzw. opozycja to najemnicy USA. Gdy zostaną zlikwidowani zniknie problem uchodźców.

 • tenare

  Oceniono 5 razy 1

  Facet w piżamie biegnie z kołachem i krzyczy "Allah akbar".
  To umiarkowaną opozycja, czy terrorysta z PI ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX