Władze mogą zarekwirować budynek i przeznaczyć go dla uchodźców. Kontrowersyjna ustawa przyjęta w Hamburgu

01.10.2015 06:48
Uchodźcy w niemieckim ośrodku w Heidelbergu

Uchodźcy w niemieckim ośrodku w Heidelbergu (RALPH ORLOWSKI / REUTERS / REUTERS)

Władze landu przyjęły w środę w pierwszym czytaniu ustawę umożliwiającą konfiskatę obiektów gospodarczych, nawet wbrew woli ich właścicieli. To efekt tego, że w Hamburgu zabrakło kwater dla uchodźców.

Polub i bądź na bieżąco!

81 posłów SPD, Zielonych i Lewicy zagłosowało w parlamencie Hamburga za projektem ustawy umożliwiającej władzom przejmowanie nieruchomości dla potrzeb imigrantów. CDU, FDP i Alternatywa dla Niemiec (AfD) były przeciwne. Ostateczne uchwalenie ustawy zaplanowano na czwartek.

Brak miejsc dla uchodźców

"Właściwy urząd może zabezpieczyć działki i budynki lub ich część w celu ulokowania uchodźców" - brzmi kontrowersyjny fragment ustawy.

Rząd Hamburga oświadczył, że nie dysponuje już wolnymi miejscami dla imigrantów. W nocy z wtorku na środę 500 azylantów spędziło noc pod gołym niebem - na placu przed urzędem rejestrującym nowo przybyłych. Także w środę nie udało się znaleźć dla nich dachu nad głową. W liczącym 1,8 mln mieszkańców Hamburgu przebywa obecnie około 30 tys. imigrantów.

Prawie milion imigrantów

Pomimo przywrócenia w połowie września kontroli granicznych do Niemiec przyjeżdżają bez przerwy nowi obcokrajowcy - według nieoficjalnych danych nawet 10 tys. dziennie.

Niemieckie władze spodziewają się w tym roku co najmniej 800 tys. uchodźców. Ich liczba może być w rzeczywistości dużo wyższa. Jak podały władze Bawarii, od początku września do Niemiec przyjechało 270 tys. imigrantów.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Więcej o ekonomicznym podejściu do uchodźców tutaj >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje