Wyjątkowe zdjęcie zaćmienia Superksiężyca. "Pięć godzin siedzenia nie poszło na marne"

Krwawy Superksiężyc fotografowali niemal wszyscy, którzy zdecydowali się wypatrywać go w nocy - amatorzy telefonami i zawodowcy profesjonalnym sprzętem. Zdjęcie Pawła Uchorczaka jest jednak wyjątkowe - dzięki połączeniu 30 ujęć pokazuje całą drogę, jaką przebył nasz satelita.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Paweł Uchorczak fotografował zjawisko zaćmienia z Góry św. Anny koło Opola. Na dole zdjęcia widoczne są światła autostrady A4. "Na szczęście warunki pogodowe dopisały i mogłem uwiecznić ten niecodzienny widok. Myślę, że 5 godzin siedzenia w jednym miejscu nie poszło na marne" - napisał fotograf na Facebooku, dzieląc się zdjęciem, które natychmiast zdobyło ogromną popularność.

Fotografia jest połączeniem 30 ujęć księżyca robionych co 10-15 minut. "Oczywiście księżyc nie był taki duży w rzeczywistości, pokazałem go większego, by lepiej ukazać cały spektakl" - wyjaśnia Uchorczak.

Zaćmienie księżyca 2015 - Cała droga :) Długo rozmyślałem gdzie wybiorę się na uchwycenie tego niecodziennego...

Posted by Fotografia Paweł Uchorczak on  28 września 2015


Czym jest Superksiężyc?

W nocy z 27 na 28 września równolegle z zaćmieniem mogliśmy podziwiać tzw. Superksiężyc - nasz satelita znalazł się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity. Takie połączenie można było obserwować tylko pięć razy w całym XX wieku (ostatnio ponad 30 lat temu), a następna okazja nadarzy się w 2033 roku.

Z Superksiężycem mamy do czynienia, gdy nasz satelita jest najbliżej Ziemi - i w pełni. Orbita Księżyca ma kształt elipsy, dlatego raz znajduje się on bliżej Ziemi (perygeum), a raz dalej (apogeum). Gdy zbliżenie Księżyca zbiega się z pełnią - obserwujemy Superksiężyc.

Ale dlaczego Księżyc staje się czerwony podczas zaćmienia? Kiedy światło przechodzi przez ziemską atmosferę, promienie świetlne załamują się i wtedy uzyskują kolor, w tym przypadku - czerwony. Dzięki temu zjawisku Księżyc podczas zaćmienia zamiast znikać - staje się czerwony. Jego tarcza jest wtedy średnio o 14 proc. większa niż w przeciwnym położeniu na orbicie. Superksiężyc można obserwować średnio raz na rok.

Więcej zdjęć Pawła Uchorczaka zobaczysz m.in. na jego stronie na Facebooku i w portalu Fotoferia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (69)
Wyjątkowe zdjęcie zaćmienia Superksiężyca. "Pięć godzin siedzenia nie poszło na marne"
Zaloguj się
 • jdkonrad

  Oceniono 2 razy 0

  czyli jednak 'fotomątaż'

 • anal_threat

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego tutaj komentarze są włączone, a pod artykułem "Niemiec zabił 19 letnią córkę" nie?

 • occam

  Oceniono 3 razy -1

  Nie kłamcie. To nie jest zdjęcie tylko grafika ze zdjęć. Efekt jest w miarę ok, ale warsztatowo troszkę zabrakło (rozmiary księżyca na przykład).

  PS nie wybrzydzam na autora tej grafiki tylko autora gazecianego na używanie słów których znaczenia ewidentnie nie zna :)

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko ładnie. Tylko po kiego diabła obok (m.gazeta) zamieściła wiadomość o muzułmaninie z Darmstadt? Jawna, wredna i cyniczna prowokacja. Niech was wszyscy diabli!

 • wagadudu

  0

  Słabe to dość, ale dla gimbazy to arcydzieło...

 • pulsi79

  Oceniono 11 razy 9

  A JA PADAŁEM ZE ŚMIECHU JAK sąsiad parę balkonów dalej robił fotki z flashem, !@#$?? no ale to pewnie był flash punktowy mam nadzieje ze dobrze w księżyc wycelował

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 5 razy 3

  gratulacje - swietne zdjęcia

 • elbertson

  Oceniono 11 razy 3

  Chłopaku zrobiłeś to I D E A L N I E - BRAWO !!!!!!
  nawet jesli wklejałeś te księżyce to gratuluje pomysłu
  ps Foce od od 40 lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX