Poseł Macierewicz: Polska nie podda się presji i nie zgodzi się na zakup francuskich śmigłowców Caracal

27.09.2015 22:46
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Typowany przez niektórych na przyszłego szefa MON Antoni Macierewicz zabrał głos w sprawie wartego 13 mld złotych kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" i dziennik.pl poseł PiS zapewnia, że Polska nie zgodzi się na zakup Caracali.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Caracal nie spełnia co najmniej ośmiu parametrów technicznych. Teza o tym, że Świdnik i Mielec nie odpowiadały kryteriom formalnym, a Airbus tak, jest nieprawdziwa. Zakup pięćdziesięciu śmigłowców za 13 miliardów złotych, z czego co najmniej dwadzieścia maszyn ma być w całości wyprodukowana we Francji - to skandal. My będziemy mogli - co najwyżej - domalować na nich szachownicę i to będzie cały wkład polskiego przemysłu lotniczego - mówi Antoni Macierewicz w rozmowie z "DGP".

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że nasz kraj nie podda się "presji, której skutkiem ma być transakcja korzystna dla Francji a szkodliwa dla Polski".

W gorącym okresie kampanii wyborczej poseł powtarza opinię PiS, że zamówienie na śmigłowce powinno zostać podzielone między PZL Mielec (Sikorsky Aircraft Corporation), który produkuje śmigłowce blackhawk, i PZL Świdnik (AgustaWestland) - producenta AW 149.

Szef MON Tomasz Siemoniak w reakcji na słowa Antoniego Macierewicza napisał na Twitterze: "Skoro A. Macierewicz zajął się zakupami śmigłowców to jednak szykuje się na ministra obrony. A przed debatą uciekał."W kwietniu MON do testów i ostatecznych negocjacji w sprawie śmigłowców wielozadaniowych zakwalifikowało firmę Airbus Helicopters oferującą wiropłaty H225M Caracal. Oferty PZL Świdnik (własność włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland) i PZL Mielec należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky odrzucono ze względów formalnych: propozycji zbyt późnego rozpoczęcia dostaw w przypadku Świdnika i wersji bez wymaganego uzbrojenia.

Dostawy maszyn mają się rozpocząć w 2017 r. Wartość kontraktu szacuje się na nieco ponad 13 mld zł. Zastrzeżenia wobec wyboru wyrażała opozycja, PiS złożyło zawiadomienie do prokuratury, wątpliwości formułował też obecny prezydent Andrzej Duda.

Cały wywiad z Antonim Macierewiczem w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (711)
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 290 razy 258

  Jeśli ten gość nie jest agentem KGB, to jest po prostu podręcznikowym przykładem "użytecznego idioty".

 • wawiak57

  Oceniono 212 razy 188

  Macierewicz w MON, to tak jakby malpie dac brzytwę i wypuścic na ulice.

 • tymon99

  Oceniono 181 razy 161

  tłumacząc z macierewiczowego na nasze: przyszedł rozkaz z kremla, że polska ma tych śmigłowców nie mieć. ma być bezbronna.

 • pysio62

  Oceniono 137 razy 131

  Macierewicz szykuje sie jednak na ministra obrony, to miejmy nadzieje powinno otrzezwic wielu ludzi, ktorzy wierza w wiele bajek Kaczynskiego i PIS-u, miedzy innymi w ta, ze nastepuje "zmiana", "odnowa", "odmlodzenie" PIS-u. Naiwnosc ludzi nie zna granic, jest jak wszechswiat, a moze jeszcze wieksza.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 105 razy 95

  Rządy Prawie Sprawiedliwości cofną Polskę do epoki PRL, a przewodnia rola partii PiS będzie zapisana w nowej pisiej Konstytucji. Ciekawe czy wprowadzą kontrolę graniczną i unieważnią również wszystkie paszporty, aby im obywatele z Polski nie uciekli.

 • wawa177

  Oceniono 90 razy 82

  PIS musi zaplacic NSZZ Solidarnisc haracz za poparcie ...
  Kacperem przeciez nie moze pic ze zwyklej miski ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje