Więcej Polaków woli wyższe świadczenia niż szybsze przejście na emeryturę [SONDAŻ]

45 proc. badanych nie zdecydowałoby się na wcześniejszą emeryturę, wiedząc, że będzie się to wiązało z niższymi świadczeniami. Przeciwnego zdania jest 38 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP INFO. 17 proc. jest niezdecydowanych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej, prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy, zgodnie z którą wiek emerytalny miałby zostać przywrócony do poziomu sprzed reformy, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Projekt przewiduje, że w pierwszych czterech latach kosztowałoby to budżet państwa 40 mld zł. Zdaniem rządu koszty mogłyby być nawet dziesięciokrotnie wyższe.

Eksperci zwracają uwagę, że obniżenie wieku emerytalnego musi wiązać się z podniesieniem podatków lub obniżeniem świadczeń emerytalnych. Z sondażu, przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP INFO wynika, że Polacy raczej wolą pracować dłużej, niż otrzymywać niższe świadczenia.

Wiek emerytalny | Create infographics


Poglądy są podzielone wśród zwolenników różnych partii, jednak tylko wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości więcej niż połowa deklaruje, że wolałaby przejść na emeryturę wcześniej, wiedząc, że wiąże się to z niższym świadczeniem emerytalnym.

Na pytanie "czy zdecydował(a)by się pan/i na wcześniejsze przejście na emeryturę, wiedząc, że otrzyma pan/i niższe świadczenia emerytalne" twierdząco odpowiedziało 55 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS. W tej samej grupie "nie" odpowiedziało 23 proc., a 22 proc. nie miało zdania.

W przypadku wyborców pozostałych partii były to odpowiednio: PO - 18 proc. i 69 proc., Zjednoczona Lewica - 42 i 46 proc., PSL - 48 i 37 proc., .Nowoczesna - 17 i 66 proc., Kukiz'15 - 40 i 48 proc., KORWiN - 31 i 53 proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 września na ogólnopolskiej próbie 1004 osób.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (385)
Więcej Polaków woli wyższe świadczenia niż szybsze przejście na emeryturę [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • abp_anton_lavey

  Oceniono 1 raz 1

  Najzabawniejsze w prezydenturze Maliniaka będzie jeśli okaże się, że nie spełni obietnic wyborczych nie dlatego, że nie może, ale dlatego, że ci, którym je składał wcale tego nie chcą.

 • rownowaznik

  Oceniono 1 raz 1

  śmieszne ... gw zarzuca drugiej stronie że chce tylko obniżyć emerytury, a druga mówi że to bardzo wielki błąd, bo będzie mniejsza emerytura ...
  to pytanie do wszystkich lemingów i prowokatorów (bo raczej nie redaktorów) gw :
  JAK MA TO BYĆ RÓŹNICA Z PODANIEM KILKU PRZYKŁADÓW Z RÓŻNYCH GRUP SPOŁECZNYCH (ZAROBKI) ???
  jakoś nikt nie raczy tego powiedzieć, bo odpowiedź jest banalnie prosta - dostaniecie parę groszy więcej za pracę w wieku 65-67 lat.
  ŻYCZĘ ZDROWIA W TYM PRZEDZIALE WIEKOWYM KAŻDEMU KOMU PRZYJDZIE JESZCZE PRACOWAĆ - NIECH WTEDY SOBIE PRZYPOMNI TUSKA,KOMOROWSKIEGO I CAŁE PO+PSL, GW I ICH TEMPE LEMINGI, KTÓRE GREMIALNIE KRZYCZĄ ŻE TAK MUSI BYĆ, BO JAK CHCESZ PRACOWAĆ KRÓCEJ NIŻ DO 67 ROKU TO JESTEŚ Z PIS !!!

  a poza tym - oddajcie złodzieje z po moje pieniądze z OFE !!! a dopiero wtedy straszcie ludzi jak niska będzie w przyszłości emerytura (i wcale nie będzie to przez dodatkowe 2 lata pracy !!!)

 • cal13

  0

  He he, swietna wiadomosc dla PO. Tak wiec Polacy odrzuca propozycje Prezydenta, zaglosuja za PO I ta partia przychyli sie do zyczen wyborcow I podniesie wiekszosc emerytalny do 85 lat. jesli ktos dozyje to bedzie Mail nawet niezla emeryture. Lemingi jak widac sie zgadzaja.

 • jurassic201

  Oceniono 1 raz 1

  Człowiek, który myśli racjonalnie, w y p i e r d a l a z tego białoczerwonego pie...ika i nie ogląda się za siebie. Niestety genetyka robi swoje, statystycznie naród polski jest głupszy od innych narodów, potrafi tylko naśladować cudze osiągnięcia, sam z siebie niczego nigdy zbiorowo nie stworzył i nie stworzy. Każda jednostka, która choć trochę wyrasta ponad polską genetyczną głupotę, ma do wyboru albo emigrację, albo życiową klęskę.

 • gazamate

  Oceniono 1 raz 1

  Podstawa to mieć wolny wybór a nie być przypartym do muru bo POpaprańcy tak wymyślili. Podobnie ma się sprawa z posyłaniem 6-latków do szkoły.

 • wildturkey

  Oceniono 1 raz 1

  Kto wam nawtykal glupot ze stary jest mniej wydajny? Dobra zaloga i efektywna do mieszanka mlodych i starych. Mlodzi wnosza inne wartosci do firmy starzy inne. Macie batdzo uproszczone by nie rzec prymitywne spojrzenie na problemy zatrudnienia. Podnoszenie wieku emerytalnego jest powszechne. Zyjemy dluzej wiec mozemy dluzej pracowac. Jednen problem ktory prawdopodobnie odroznia Polske od tzw zachodu to stosunek pracodawcy do pracownika.

 • vidi12

  Oceniono 2 razy 0

  Gazeta Wyborcza zadała Polakom pytanie : Czy chciałbyś być zdrowy i nie chodzić do lekarza czy wolałbyś być chory i przesiadywać u lekarza całymi dniami ?
  Większość respondentów odpowiedziała twierdząco na pierwsze pytanie !
  "Eksperci" z GW uznali, ze większość Polaków opowiada się za likwidacją publicznej służby zdrowia :)

 • vidi12

  Oceniono 3 razy -1

  Ten artykuł to czysta manipulacja. Ku rwa dziennikarska będaca jego autorem wstydzila sie nawet podpisać imieniem i nazwiskiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX