A jednak! Papież Franciszek przyjmie na audiencji prezydenta Dudę. "Zabiegała o to strona polska"

Msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (Fot. ADAM STĘPIEŃ/ Agencja Gazeta)

9 listopada papież Franciszek przyjmie na audiencji polskiego prezydenta - ogłosił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Wiadomość o zaproszeniu dla Andrzeja Dudy przekazał wczoraj prezydencki minister, jednak informacja ta zdziwiła nawet rzecznika Watykanu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przygotowania do audiencji, o którą zabiegała strona polska, trwały kilka tygodni; wynikało to przede wszystkim z napiętego programu zajęć papieża - przekazał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Teraz wiadomo już, że spotkanie Franciszka z Andrzejem Dudą będzie miało miejsce 9 listopada.

Zapowiedź wizyty Dudy w Watykanie wywołała zamieszanie. Dlaczego? Wczoraj na konferencji prasowej dotyczącej podróży prezydenta do Nowego Jorku minister Krzysztof Szczerski został zapytany o to, dlaczego Duda nie spotka się w USA z papieżem Franciszkiem.

- Pan prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od Ojca Świętego do złożenia wizyty w Watykanie i w związku z powyższym, ponieważ planujemy audiencję pana prezydenta w Watykanie, to powoduje, że kalendarz prezydenta dotyczący Nowego Jorku jest ułożony tak a nie inaczej - tłumaczył Szczerski. Jak się okazało, o zaproszeniu dla prezydenta nie wiedział jednak nawet... sam rzecznik Watykanu.

Rzecznik Watykanu: Nie sądzę, żeby było indywidualne zaproszenie

W rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia ksiądz Federico Lombardi tłumaczył rano, że papież zazwyczaj nie zaprasza głów państw ani polityków; zgodnie z przyjętym zwyczajem to oni sami proszą o spotkanie.

- Oczywiście, papież podkreśla, że wszyscy są mile widziani i być może dlatego ktoś może czuć się zaproszony. Nie sądzę jednak, żeby było jakieś indywidualne zaproszenie od papieża do złożenia wizyty - podkreślił. Teraz wiadomo już, że miał rację: o spotkanie zabiegała strona polska.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Monika Olejnik Monika Olejnik przeprasza na Facebooku. Zamieściła fotomontaż Andrzeja Dudy
 • Okładka "Fakt" "Fakt": Duda i Kaczyński przyłapani! Pod osłoną nocy odbyli tajne spotkanie
Komentarze (623)
A jednak! Papież Franciszek przyjmie na audiencji prezydenta Dudę. "Zabiegała o to strona polska"
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 1 raz 1

  "Zabiegała o to strona polska" ??? Też "cóś" podobnego !? Wg TFM powinien zabiegać Watykan !

 • razb1947

  0

  Szczerski specjalnie tak powiedział że dostał zaproszenie prezydent A.Duda aby wkurzyć rząd PO no i się udało lemingi podchwycili i teraz się szczekają.

 • Marek Jankowiak

  0

  A ja lubię i Dudę i Szczerskiego, przynajmniej parę procent pisowi odbiorą, a to jest coś :-)

 • last.j23

  0

  Jedna focia więcej.

 • sta-n2

  Oceniono 1 raz 1

  Duda boi się żeby nie zostać "strażnikiem żyrandola" i jak ognia unika pracy w pałacu
  prezydenckim. Urządza sobie ekumeniczno - wyborcze wędrówki po Polsce, a konspiracyjne spotkania ze swoim mentorem organizuje po nocach, poza jego miejscem urzędowania.
  nocą

 • magda-warszawianka

  Oceniono 3 razy -3

  Jak zawsze w sprawie Kościoła katolickiego wypowiadają się ci bardzo zatroskani o niego ateiści -całe szczęści ,że jest to garstka polskiego społeczeństwa (około 3 %)

 • magda-warszawianka

  Oceniono 2 razy -2

  To musiało bardzo zaboleć pewną gazetkę. Hi, hi ,hi!

 • tad-tad

  0

  Tym się różnią, Papież spotyka się z KAŻDYM, bo jest wielki, a duda nie spotyka się z Premierem Polskiego rządu bo jest małym ,,,,,,,,,,,,,, nie napisałem czym bo takie łajzy są upierdliwe. A to że ten jego Szczerski lamie , to już trzeba się przyzwyczaić, oni tacy są, kłamstwo ,przekręt, czy fałszowanie delegacji ,to norma, MALI LUDZIE.

 • alf7red7

  0

  Dlatego nie wierzmy, jeśli kiedyś usłyszymy "kanclerz Merkel zaprosiła PAD, prezydent Holland zaprosił PAD, Obama zaprosił PAD" że to oni zaprosili jakże ważnego Dudę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje