A jednak! Papież Franciszek przyjmie na audiencji prezydenta Dudę. "Zabiegała o to strona polska"

26.09.2015 07:47
Msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Msza w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (Fot. ADAM STĘPIEŃ/ Agencja Gazeta)

9 listopada papież Franciszek przyjmie na audiencji polskiego prezydenta - ogłosił ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Wiadomość o zaproszeniu dla Andrzeja Dudy przekazał wczoraj prezydencki minister, jednak informacja ta zdziwiła nawet rzecznika Watykanu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przygotowania do audiencji, o którą zabiegała strona polska, trwały kilka tygodni; wynikało to przede wszystkim z napiętego programu zajęć papieża - przekazał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Teraz wiadomo już, że spotkanie Franciszka z Andrzejem Dudą będzie miało miejsce 9 listopada.

Zapowiedź wizyty Dudy w Watykanie wywołała zamieszanie. Dlaczego? Wczoraj na konferencji prasowej dotyczącej podróży prezydenta do Nowego Jorku minister Krzysztof Szczerski został zapytany o to, dlaczego Duda nie spotka się w USA z papieżem Franciszkiem.

- Pan prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od Ojca Świętego do złożenia wizyty w Watykanie i w związku z powyższym, ponieważ planujemy audiencję pana prezydenta w Watykanie, to powoduje, że kalendarz prezydenta dotyczący Nowego Jorku jest ułożony tak a nie inaczej - tłumaczył Szczerski. Jak się okazało, o zaproszeniu dla prezydenta nie wiedział jednak nawet... sam rzecznik Watykanu.

Rzecznik Watykanu: Nie sądzę, żeby było indywidualne zaproszenie

W rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia ksiądz Federico Lombardi tłumaczył rano, że papież zazwyczaj nie zaprasza głów państw ani polityków; zgodnie z przyjętym zwyczajem to oni sami proszą o spotkanie.

- Oczywiście, papież podkreśla, że wszyscy są mile widziani i być może dlatego ktoś może czuć się zaproszony. Nie sądzę jednak, żeby było jakieś indywidualne zaproszenie od papieża do złożenia wizyty - podkreślił. Teraz wiadomo już, że miał rację: o spotkanie zabiegała strona polska.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (623)
Zaloguj się
 • antykaczysta40

  Oceniono 146 razy 120

  Szczerski do zwolnienia. Okłamał Papieża i Polaków. No chyba , że polecenie okłamania wyszło z góry. To góra też do zwolnienia.

 • cezar85

  Oceniono 111 razy 101

  "Problem w tym, że o planowanej wizycie nie wie nawet rzecznik Stolicy Apostolskiej"

  no to już wie

  zastawiać stoły, anioł jedzie

 • laerke

  Oceniono 94 razy 78

  Oszczerski juz naklamal.
  A ten smieszny fircyk prezydencik gimnastykuje sie energicznie w kampanii PISu:
  a to hostie w locie chwyta
  a to sam papiez ubiega sie o audiencjie u najwazniejszego prezydencika Dudusia

  Eeej, bezczelne gluptaki pisowskie,pytanie czy uda sie wam znalezc dosyc gluptakow w Polsce 25 pazdiernika?

 • div.pandora

  Oceniono 82 razy 72

  Panie Prezydencie Duda, jak to jest że Pana minister Szczerski informuje że sam Franciszek zaprasza Pana na audiencję, a Watykan temu zaprzecza. Kto tu kłamie?

  Tyle samo faktów jest w Pana propozycji zmiany ustawy emerytalnej.

 • fakiba

  Oceniono 70 razy 56

  Szczerski to "duplomata" ale po uczniu Fotygi niczego innego spodziewać się nie można , nawet ćwok nie wie że to do papieża z prośbą o audiencję się zainteresowany zwraca

 • Andrzej Bielecki

  Oceniono 57 razy 49

  Papież nie wie chyba z kim ma do czynienia, albo wizyta zaplanowana jest tak jak u prezesa nocą i po cichu.Mało obchodzi mnie co robi Obywatel Duda , ale boli kiedy Prezydent robi z zajmowanego przez siebie urzędu pośmiewisko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje